Emniyet’ten sahte reçete çetesine operasyon

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara’da kanser ilaçları, çok sayıda pahalı ilaç ve tıbbi malzemeyi hasta olmayan kişiler adına yazdırıp yurt dışına satarak, devlete maddi olarak zarar veren şebeke üyelerini gözaltına aldı.Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan araştırmalar neticesinde, "pahalı kanser ilaçlarının hasta olmayan kişiler üzerine yazdırılıp yurt dışına satılarak haksız kazanç elde edildiği, devletin bu yolla zarara uğratıldığı ve ilaçların bir kısmının Habur sınır kapısından yurt dışına gönderildiği" bilgisi edinildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara’da kanser ilaçları, çok sayıda pahalı ilaç ve tıbbi malzemeyi hasta olmayan kişiler adına yazdırıp yurt dışına satarak, devlete maddi olarak zarar veren şebeke üyelerini gözaltına aldı.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan araştırmalar neticesinde, "pahalı kanser ilaçlarının hasta olmayan kişiler üzerine yazdırılıp yurt dışına satılarak haksız kazanç elde edildiği, devletin bu yolla zarara uğratıldığı ve ilaçların bir kısmının Habur sınır kapısından yurt dışına gönderildiği" bilgisi edinildi. Edinilen bilgiler sonucunda araştırmayı derinleştiren Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, devleti zarara uğratan şebekeye yönelik Ankara merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.
Düzenlenen operasyonda, eczane ve ecza deposu sahiplerinin de yer aldığı 35 şüpheli gözaltına alındı. Aralarında kanser ilaçlarının da bulunduğu 40 bin kutu ilaç, tıbbi malzeme ve 2 adet silah ele geçirildi.
Yapılan incelemelerde, ele geçirilen ilaçların çoğunun kanser, şeker tedavisinde, organ naklinde kullanılan ve sadece hastanelerde bulunması gereken ilaçlar olduğu tespit edildi.
Ülke genelinde faaliyet gösteren şebeke üyelerinin, hasta olmayan kişiler adına hastaneye gitmeden, araya giren kişilerin talepleriyle doktorlar tarafından raporlar düzenlediği, düzenlenen raporlarla reçetelerdeki ilaçları örgüt tarafından bağlantılı eczanelerden temin ettiği tespit edildi.
Şüphelilerin, yazdıkları ilaçları hastalar tarafından kullanılmış göstererek SGK’ya fatura edilmesini sağladıkları ve bu yöntemle devleti 120 milyon lira zarara uğrattıkları, ilaçları yasal olmayan yollarla İngiltere, Bulgaristan, Libya, lrak, Suriye, Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelere sattıkları belirlendi.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, daha önceki 4 ayrı operasyonunda, hasta olmayan kişiler üzerinden düzenlenen sahte reçetelerle alınan ilaçların bölücü terör örgütü PKK’ya gönderildiği tespit edilerek, içlerinde 12 doktorun da bulunduğu 62 şüpheli gözaltına alınmış, şüphelilerden 15’i tutuklanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler