En Stil Sahibi 10 Film

İster klasiklerden biri ister 90’ların kült filmlerinden olsun, sinema her zaman ilham dolu. 50’li yılların kötü çocukları, Sofia Coppola’nın masum okul kızları ve Fransız Yeni Dalga sinemasının hülyalı kadınları… Sinematik tarz haritasının en iyi rotalarından bazılarına yakından bakın.

En Stil Sahibi 10 Film

À bout de souffle, 1960 / Jean-Luc Godard

New York Herald Tribune’un Avrupa edisyonunda çalışan Amerikalı Patricia Franchini karakterini canlandıran Jean Seberg, 1959 yapımı bu filmle ikon haline geldi. Breton çizgiler, kırpılmış saç kesimi ve siyah eyeliner’ı ile unutulmaz bir görünüme imza atan Seberg'in filmdeki kedi gözü gözlük çerçeveleri ve babet ayakkabılarını da es geçmemek lazım.


Drive, 2011 / Nicolas Winding Refn

Drive, karanlık olay örgüsüne eşlik eden 80’ler havası sayesinde çoktan tarz sahibi filmler arasında yerini almış durumda. Ryan Gosling’in karakterinin ipek bomber ceketi, deri sürücü eldivenleri, klasik Levi’s kot pantolon ve ceketleri izleyicilere ilham kaynağı oldu.


The Virgin Suicides, 1999 / Sofia Coppola

70’ler ve o yılların her bir trendini gözünüzün önüne getirin; İspanyol paça kotlar, dantel ve çiçek desenli uzun elbiseler, kısa topuklular ve upuzun, dümdüz saçlar. Sofia Coppola’nın ilk yönetmenlik denemesinin başrolündeki Lisbon kardeşlerin moda dünyasındaki etkisi hala hissedilebiliyor (bakınız Rodarte ve Coppola ile sık sık işbirliği yapan Marc Jacobs).


A Clockwork Orange, 1971 / Stanley Kubrick

Anthony Burgess'in aynı isimli romanından uyarlanan filmin Droogs çetesi yalnızca modayı değil popüler kültürü derinden etkiledi. Bastonlar, derbi şapkalar, beyaz pantolon üzerine beyaz gömlek üzerine beyaz pantolon askıları ve tabii ki Malcolm McDowell’ın canlandırdığı Alex karakterinin imza göz makyajı. Jean Paul Gaultier “Otomatik Portakal hayatımı değiştirdi.” derken abartmıyormuş.


Pulp Fiction, 1994 / Quentin Tarantino

Takım elbise şıklığı veya rahat 90’lar stili; Tarantino’yu efsane yönetmenler arasına sokan Pulp Fiction'da tarz yoksunu kimse yok. Mia Wallace karakterinin simsiyah küt saç kesiminden, Vincent ve Jules ikilisinin klasik ancak ucuz takımları bir yana; ekranda görünen her karakterin stil hakkında söyleyecek sözü var. Kot gömlekler, punk grubu tişörtleri, çiçek baskılı elbiseler ve bomber ceketler bunlardan yalnızca birkaçı.


The Wild One, 1953 / László Benedek

Marlon Brando’nun başrolünde olduğu The Wild One öncesi ve sonrasında birçok motosiklet filmi çekildi ancak László Benedek’in yönettiği yapımın yeri ayrı. The Black Rebels motosiklet çetesinin üyeleri Elvis Presley’in favorilerinden, asilerin imza parçası Perferto stili deri ceketlere sayısız akıma ilham kaynağı oldu.

Listenin tamamı için: _

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler