HABER

Enerji içeceği yüzünden canından oldu

16 yaşındaki genç kız bir anda hayatını kaybetti. Nedeni ise her markette satılan bir ürün... Lanna kalp krizi geçirdiği sırada susuz kalmıştı. Aslında bütün gün sıvı tüketmişti. Ancak tek sorun yere yığılmadan hemen önce enerji içeceği içmiş olmasaydı. Kardiyolog Jack Wolfson, KSAZ Fox 10’a Lanna’nın ölümüne enerji içeceğinde yer alan kafein ve şekerin neden olduğunu düşündüğünü ifade etti

Enerji içeceği yüzünden canından oldu

Lanna enerjik, atletik ve sağlıklı yaşayan bir genç kızdı. Son derece dışa dönüktü ve hiçbir sağlık sorunu yoktu.

2014’ün yazında arkadaşının ailesiyle beraber Meksika’ya tatile gitti.

Sahildeyken nefes almakta güçlük çekmeye başladı ve yere yığıldı. Acile götürüldüğünde ise doktorlar genç kızı kurtaramadılar. Genç kız kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ölüm tabii ki de doğal ve acı bir durum. Ancak genç yaşta ölenlerin aileleri daha fazla kahroluyor.

Lanna’nın vefatı aniden gerçekleşmişti. Kimse kalp krizi belirtilerini önceden kestirememişti.

Lanna’nın annesi Kris, kızının ani ölümünü araştırmaya başladı.

"KAN BASINCINDA ANİ DEĞİŞİMLERE NEDEN OLUYOR"

Kardiyolog Jack Wolfson, KSAZ Fox 10’a Lanna’nın ölümüne enerji içeceğinde yer alan kafein ve şekerin neden olduğunu düşündüğünü ifade etti ve şunları ekledi:

“Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Enerji içecekleri kalp ritminde ve kan basıncında ani değişimlere neden oluyorlar.”

Kris, bunun herkesin başına gelme riskinin olduğunu söylüyor. Şimdi ise başka bir gencin ömrünün baharında solmaması için bütün ebeveynleri enerji içeceklerinin tehlikeleri hakkında uyarıyor.

Geri Dön