Erdoğan kapatılacak belediyeleri savundu

ANKARA (ANKA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel yönetimlerle ilgili yasa değişikliklerinin, yerel seçimler için yapıldığına dair eleştirilerin doğru olmadığını belirterek, "Bu düzenlemeyle belediyeliği kaldırılacak olan ilk kademe belediyelerinin yüzde 59'u şu anda Ak Partili belediye başkanlarının yönetimindedir. Eğer biz burada siyasi rant hesabı yapmış olsak, bu ilk kademe belediyelerini kaldırmazdık. Yine belediyelik hükmü kalkacak nüfusu 2000'in altındaki belediyelerden yüzde 57'si seçimi Ak Parti'nin kazandığı belediyelerdir" dedi.

-"FİLİSTİN-İSRAİL MÜZAKERELERİ BAŞLASIN"-

Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup konuşmasında İsrail'in Gazze'de yaptığı operasyonu değerlendirerek, İsrail'in uyguladığı şiddetin her türlü insaf boyutlarını aştığını söyledi. Operasyonun sona ermesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Erdoğan, "Şimdi önemli olan çatışmaların yeniden başlamasını engellemektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanı olarak orada yükselen çığlığa karşılık vermeyi, Hükümetim ve milletim adına bir insanlık borcu kabul ediyorum Hiçbir millet, ulus, halk gibi, İsrail halkı da bu kadar kan ve şiddeti içine sindiremez" dedi.

Başbakan Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Ulusal Yönetim Başkanı Mahmud Abbas ile görüştüğünü ve bu konudaki hassasiyetleri bildirdiklerini kaydederek, "Ortadoğu'da barış sesleri ne zaman yükselse, karşılıklı adımlar ne zaman atılsa iki taraf da provokasyonlara açık hale getiriliyor ve şiddet egemen oluyor. Bu şiddetin kimseye, ama kimseye bir faydası yoktur. Ne Filistin'in, ne İsrail'in, ne de Ortadoğu'nun geleceği bu dehşet dengesiyle korunabilir. Bir an önce müzakere süreci başlatılmalı, herkes sorumluluk duygusuyla ve sağduyuyla hareket etmelidir" dedi.

-"DÜZENLEME RANT AMACIYLA DEĞİL"-

Yerel yönetimlerin, hem temel hizmet alanlarında, şehircilikte ve sosyal çalışmalarda büyük bir atılım içinde olduğunu belirten Erdoğan, yerel yönetimlere daha etkin ve verimli hizmet sunabilmelerinin sağlanmasının gerekli olduğunu söyledi. Erdoğan, meclis gündeminde bulunan belediyeler yasası hakkında bilgi vererek, bu düzenlemenin rant amacıyla yapılmadığını belirtti. Düzenlemeyi, "çağdaş, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne nasıl çıkarılır" anlayışıyla yaptıklarını savunan "Bunun bedeli ne olursa olsun, bu bedeli ödeme pahasına biz bu adımı atarız ve atacağız" diye konuştu.

"Nüfusu 2 binin altına düşmüş yerel yönetimler, bir tane mimar, mühendis, arkeolog, sanat tarihçisi ve sosyal bilimci çalıştıramayan yerel yönetimlerin sürece ne denli sağlıklı bir katkıda bulunabilir?" diye soran Erdoğan şöyle konuştu:

"Dürüst olalım, samimi olalım. Bazı siyasi parti liderlerinin kalkıp belli yerlerde halkı bir araya getirip miting yapmak ve halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle bu yolla girmeleri bana göre dürüst bir davranış tarzı değildir. Çünkü biz oraları yerel yönetimlerden mahrum etmiyoruz ki tam aksine oraların daha da güçlenmesine imkan sağlıyoruz. Yerel yönetimler alanında bizim de günün gereklerine uygun değişimi gerçekleştirmemiz, yerel yönetimlerimizi daha etkin ve verimli hale getirerek yerel hizmetlerin kalitesini artırmamız şarttır. İnşallah bu yasal düzenlemelerle yerel yönetimlerimizin dinamizmini arttırmış, hizmetlerin daha hızlı verilmesine imkan sağlamış olacağız. Burada gayemiz, demokrasi ve katılımı güçlü kılmak, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamak, hesap sorma ve hesap verme mekanizmalarını etkin bir şekilde çalıştırmaktır."

-"KULİSTE FARKLI MECLİSTE FARKLI"-

Başbakan Erdoğan, yerel yönetimlerde yeniden yapılanma meselesinin kendi dönemlerinde başlamadığını, uzun zamandan beri konuşulduğunu, birçok hükümetin bu konuyu programlarına almasına karşın gerekli adımlar atılmadığını söyledi. Erdoğan, "Ana muhalefet ve muhalefetten öyle milletvekilleri var ki... Bunlar milletvekili arkadaşlarımla kulislerde ve özel görüşmelerde, ‘bu yaptığınız çok iyi ama biz bunu Mecliste böyle konuşmayacağız' diyor. Yani kuliste farkı, Mecliste farklı…" dedi.
Anayasa'nın 127. maddesinin, mahalli idarelere görev ve sorumluluklarıyla orantılı gelir kaynakları sağlanacağını ifade eden Erdoğan, hükümet olarak bu ilkeye uygun olarak, yerel yönetimlerimizin mali yapılarını güçlendirecek her türlü tedbiri almayı öncelikli görevleri arasında gördüklerine belirtti. Erdoğan, yerel hizmetlerin layıkıyla verilmesi ve aksamaması için belediyelerin güçlü olması gerektiğini söyleyerek, "Kendi ayakta duramayan, kendi sorunlarını çözemeyen bir belediye, halka gerekli hizmetleri götürebilir mi? Kendisi himmete muhtaç hale gelen, personelinin maaşını ödeyemeyen, hiçbir araç gereci olmayan belediyeler, nasıl iş üretebilir, nasıl hizmet yapabilir?"Başbakan Erdoğan, İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Yasası ile genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden mahalli idarelere ayrılan pay miktarını yaklaşık yüzde 30 oranında artırdıklarını söyleyerek geçen yıl, mahalli idarelere gönderilen 13.3 milyar YTL'nin, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle 4 milyar YTL artarak yaklaşık 17.5 milyar YTL olacağını açıkladı. Mahalli idare gelirlerinin tek kanunda toplanacağını, konuyla ilgili muhtelif kanunlar kaldırılacağını da söyleyen Erdoğan, "Yerel yönetimlere aktarılan payların dağıtımında nüfusa ilave olarak 'performans ve gelişmişlik endeksi' gibi yeni kriterler getiriyoruz. Özellikle gelişmişlik endeksi kriteri, daha az gelişmiş belediyelerin daha fazla pay almasına imkan sağlayacaktır. Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere mali yardım için Maliye Bakanlığı bütçesine denkleştirme ödeneği konulması öngörülmektedir" dedi.

-BİNDİRİLMİŞ KITALAR-

Başbakan Erdoğan, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin sonuçlarına göre 2 bin 262 belediyenin nüfuslarında yüzde 1 ile yüzde 87 arasında azalma olduğunu söyleyerek, "Bununla bir gerçek ortaya çıkıyor; nüfusların ne kadar abartıldığı, kabartıldığı, bindirilmiş kıtaların bir yerden bir yere nasıl taşındığı ortaya çıkıyor" diye konuştu. Bu azalmayla birlikte genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere gönderilen paylarda da aynı oranda azalma görüldüğüne işaret eden Erdoğan, "Belediye gelirlerinde düşme olmaması için gereken her tedbiri alıyoruz. Nüfusu düşen belediyelerin borçlarından yapılan kesintileri, sıfıra indirme konusunda Bakanlar Kurulu kararı hazırlanması için talimat verdik. Ne zamana kadar? Seçime kadar. Ondan sonra normal düzene gireceğiz" dedi.