HABER

Erdoğan'a ''özel tercüman'' sorusu

Ankara (AA)- CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Yabancı devlet adamlarıyla yaptığınız görüşmelerin çoğunluğunda, neden resmi tutanak tutturmuyorsunuz, Dışişleri Bakanlığının tercümanları yerine özel tercüman kullanıyorsunuz?" diye sordu.

Arıtman, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ABD Başkanı George Bush ile görüşmesinde, resmi tutanak tutulup tutulmadığını, Dışişleri Bakanlığı tutanağı olup olmadığını sordu.

Erdoğan'ın, ABD Devlet Başkanı Bush da dahil olmak üzere, pek çok yabancı devlet başkanıyla yaptığı resmi temaslarda tutanak tutulmadığını savunan Arıtman, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Osmanlı'dan beri süregelen devlet gelenek ve uygulamalarına aykırı değil mi? Yabancı devlet adamlarıyla yaptığınız görüşmelerin çoğunluğunda teamüllere aykırı olarak resmi tutanak tutturmamanızın nedeni nedir? Bunların devlet arşivine girmesinden niçin imtina ediyorsunuz?

Bush ile görüşmeniz de dahil olmak üzere yabancı devlet adamıyla olan resmi görüşmelerinizde niçin Dışişleri Bakanlığının resmi görevlisi olan tercümanları kullanmıyorsunuz? Niçin özel tercüman kullanıyorsunuz?

Bugüne kadar çok iyi derecede İngilizce bilin pek çok başbakan, yabancı devlet başkanlarıyla görüşürken yanlarına, görevli resmi tercüman alır ve tutanak tuttururken, siz İngilizce bilmemenize rağmen niçin resmi tercüman kullanmıyor ve tutanak tutturmuyorsunuz?"

Geri Dön