Erdoğan'dan Ergenekon açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bayram namazı sonrası soruları cevapladı.

Erdoğan'dan Ergenekon açıklaması

Erdoğan Ergenekon kararlarıyla ilgili, "Tabi yargıda bugün bir karar verdi. Bu karar nihai bir karar değildir. Bunun biliyorsunuz Yargıtay’da tekrar masaya yatırılması söz konusudur. Yargıtay’ın vereceği karar da aslında nihai değildir. Bunun yargı noktasındaki sürecin nihayete ermesine kadar bir yargı sürecidir." dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Demokratikleşme paketiyle ilgili daha önce çalışma yaptık. Daha sonra Beşir Atalay riyasetinde bu çalışmayı sürdürüyorlar. Bayram ertesi de ben bu yapılan çalışmaları bir gözden geçirme imkanı bulacağım. Demokratikleşme paketi yeni atılmış bir adım değil. fakat şimdi güncellemek suretiyle nerelerde ne gibi aksamalar var, bu maddeler üzerindeki çalışmaları arkadaşlarım bitiriyorlar. Böylece yeni döneme yönelik demokratikleşme yönelik açıklama yapacağım.

YARGININ VERECEĞİ KARAR DA NİHAİ DEĞİL

Biliyorsunuz Türkiye’de yasama yürütme yargı kuvvetler ayrılığını oluşturmaktadır. Dolayısıyla kanaatlerimizi söylerken bu kanaatlerimiz anayasanın amir hükümlerine ters düşmeden olmak durumundadır. Ben o zaman kanaatimi çok açık net ifade ettim. O kanaatimde sapma söz konusu değildir.

ADALET YERİNİ HAKKIYLA BULSUN

Tabi yargıda bugün birkarar verdi. Bu karar nihai bir karar değildir. Bunun biliyorsunuz yargıtay’da tekrar masaya yatırılması söz konusudur. Yargıtay’ın vereceği karar da aslında nihai değildir. Bunun yargı noktasındaki sürecin nihayete ermesine kadar bir yargı sürecidir. Temenni ederiz ki adalet yerini hakkıyla bulsun.

AÇIKLAMALARI ÇOK ÇİRKİN

Bu arada bir şeyi daha söylemem lazım. Ana muhalefet ve diğer muhalefetin açıklamaları çok çirkindir. Ana muhalefet partisi genel başkanının yaptığı açıklamalar bana göre suç teşkil etmektedir. Ben bu mahkemenin savcılarını tanımıyorum gibi ifadeler yargı içerisinde değerlendirilebilecek kanaatler değildir. Bu tamamen yargıya müdahale gibi bir anlayışın içine girmektedir. Bu gerçekten Türkiye’de siyaset yapmanın edebinin ne noktaya geldiğinin göstermesi bakımından çok önemli. MHP genel başkanının yapmış olduğu açıklamalarda çok çirkin açıklamalardır. Konuyla ilgili olarak da madem ki bu insan böyle bir örgütün başıydı, buna başbakan niçin imza koydu gibi yaklaşımlar çocukça yaklaşımlar.
Ana muhalefet genel başkanı hala genel müdürlükten sıyrılamadı. Bir siyasetçi gibi çalışmıyor. Siyasetçi olması lazım. Neyi nasıl değerlendireceğini çok daha iyi öğrenir. Bu konuda atamalar nasıl yapılır bunu öğrenmesi lazım. Suçu sabit olmamış bir insan için şöyledir böyledir diyemezsiniz.

EN ÖNEMLİ SAVCI...

Bunlar ne zaman ortaya çıktığına baktığımızda da gördüğünüz gbii emekli olduktan sonra ortaya çıkan olaylardır. Buralardan kendine göre bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde. En önemli savcı, en önemli hakim milletdir. Onun için zaten egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz. Yargıda da biliyorsunuz son söz milletindir denir.

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Dün gerçi başbakanlıktan arkadaşlarım açıklamayı yaptılar. Ağırlıklı olarak Suriye ve Mısır konularını görüştük. Suriye’de müşterek ne gibi adımlar atabiliriz bunu konuştuk.

PYD - El Kaide bunların kendi aralarındaki kapışmalar onlarca vatandaşımızın şehit olmasına neden olmuştur. Biz bunu ülkelerle değerlendirerek Suriye’de ne gibi tavır oluşturmamız lazım, uluslararası hukuk konusunda zemin oluşturma ve üzerimize düşeni yerine getirmek zorundayız.

DARBE HÜKÜMETİ SÖZ KONUSU

Mısır’da şu anda bir darbe hükümeti söz konusudur. Bu hükümet görüldüğü gibi önce yüzde 52 oyla seçilmiş bir cumhurbaşkanını görevden almıştır. Görevden alan kimdir? Sayın Mursi’nin milli savunma bakanlığına getirdiği Sisi’dir.
'Mursi kucaklamadı' diyorlar. Yahu neyi kucaklayacak? Diğer üçte ikisi ise Mübarek yönetiminde kalmış insanlardı. Çok daha manidar.

Bir ekonomik ambargo biliyorsunuz Mursi’ye uygulandı. Darbe hükümeti hemen 16 milyar dolar gibi bir destek gelmiştir. Batılı ülkeler hala darbe diyemiyorlar. Müdahale diyorlar. Daimi üyelerin hepsiyle görüştük. Biz de sizin düşüncenizi paylaşıyoruz diyorlar. Ama darbe diyemiyorlar.

Ama biz bu noktada biz bu darbecilerin yanında olmayacağız. Yüzde 65 oyla kabul edilmiş bir anayasayı askıya aldılar. Tahrir’de toplananı millet kabul ediyorsun, İskenderiye’de toplananı millet kabul etmiyorsun.

“BENİ RAHAT BIRAKMAZSINIZ”

Bayram programında demokratikleşme paketi çalışmalarımı sürdüreceğim. İstanbul dışında olacağım. İstanbul’da olursam beni rahat bırakmazsınız. Tüm İslam dünyasındaki kardeşlerimizin ramazan bayramını tebrik ediyorum.

Ergenekon sanıklarından birisi “Sonbahar çok sıcak geçecek” dedi. Arınç’ta gezi parkı eylemlerinin yeniden yapılabileceğini söyledi? Ben bu yollara tevessül etmenin ülkemiz için bir sıkıntı nedeni olabileceğini söyleyebilirim. Ama bu yola tevessül edenler bu ülke tüm güvenlik güçleriyle gereken cevap neyse, haddini bilmeyenlere hadlerini bildirir. Neyiniz eksik? A’dan Z’ye temel hak ve özgürlükler noktasında cumhuriyet tarihi noktasında verilmemiş olan hakları Ak Parti iktidarı vermiştir. Görülmemiş noktaları yakalamıştır. Bütün bunlar açık net ortada. Bütün bunların karşısında bir yanlış yapılması halinde iktidarımız gereken neyse onu yaparız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Hani derler ya keser döner sap döner birgün gelir hesap döner .“Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme, çünkü sen asla yeri yaramaz ve boyca da dağlara eremezsin” (İsra 37)
bu adam hakkında dava açılmalı ppolise gerekeni yapın dedi beş kişiyi ödürdüler hala gezidikelri öldürmekle tehdit ediyor pkkya sesini çıakrtamıyor abd korkusundan gezidlerti öldürmekle tehdit ediyor allah belanı versin esad tayyip
Anne ve babasının mezarları önünde bile siyaset yapıyor, hayret birşey.
Türk milleti komplo,düzmece iftira ve sahte delillerle karar veren bu mahkemeleri tanımıyor.
Ulan GEZİCİ kavatlar, bayram bayram ağzımızı bozmayın.O beş kişi ÇİÇEK toplarken ölmedi. Onlar sağı-solu yakan TERÖRİSTLERDİ. Devletin malına zarar verirsen, sağı-solu şavaş alanına çevirken POLİS ne yapcaktı, size çicekmi atacaktı.Ben arabamın ARKASINDA demir sopa gezdiriyorum. Bir gezici sağ-sola zarar verecek şekilde gösteri yaparsa ve bana rastlarsa ENAZ 10 kişi götürürüm.Bunu 1980 öncesi AĞABAYİLERİMİZ koministlere yaptı, sizin bu koministlerden ne farkınız var.ÜLKÜCLER meydanda yok amam daha fazla canımızı sıkmayın.
kominist anlamını bilmiyorsun aynı zamanda sen bir anarşisin. o demir sopayıda bi yerine sokarlar merak etme.senin gibi çokmu acaba
DİLERİM ALLAHTAN BANA DENK GELİRSİN
görmeye katlanamadığım tek insan
Ne büyük müjde ama, sen adamı içeri tık, sonra yargının vereceği kararın da değişebileceğini ima et alllah vicdan merhamet versin hele hele yargı erkini bağımsız düşünmek tamamen inandırıcılığı olmayan bir söz daha bir iki yıl önce yargıyı yerden yere vuran başbakan sanki kendisi değildi?Bunun için muhalefeti eleştirecek en son kişi başbakandır, yargıçları "sövmeyi" önce başbakan başlattı,hatırlatmak lazım...
ya allah aşkına biri bana bu adamın üç seçimdir neden oylarını artırarak iktidar olmasını yıpranması gerekirken oylarının gerilemesi gerekirken neden cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırarak iktidar olmasını açıklasın. dünyadaki büyük üniversiteler bile bu durumu anlayabilmek için tez konusu yapıyor. fakir fukara babası özürlü öksüz yetim babası halk sevdalısı allah ömrüne ömür sağlığına sağlık vatan millet aşkına şevkine şevk katsız hizmet heyecanı daima var olsun. 1991 senesinde tansu çillerin bile her eve iki anahtar sözü aklıma geliyor:) birileri laf yapar birileride icrahat ..
AÇIKLIYAYIM.KÜRTLERE FEDERAL DEVLET SÖZÜ VEREREK VE KENDİSİNİ DE BOB BAŞKANI GÖREREK ALIYOR KERİZ KÜRTLERDEN OYLARI.AMA FİLMİN SONUNDA FEDERAL DEVLETİ KURAMAYACAK ORTADOĞU GİBİ İÇ SAVAŞ ÇIKACAK.KENDİSİNİN DE SONUNU ŞİMDİ BESLEYEN AMERİKA GETİRECEK.BU HER ZAMAN BÖYLE OLMUŞTUR.TABİKİ BAĞIMSIZLARA DEĞİL SÖMÜRÜYÜ KABUL EDENLERE AMERİKA VE AVRUPA BÖYLE DAVRANMIŞTIR.M.KEMAL ATAÜRK E BU SÖMÜRÜ GEÇMEMİŞTİR.ONUN NESLİ OLAN BİZ TÜRK GENÇLİĞİNE DE GEÇMEYECEKTİR.
adamsın be tayyip..maşaları dize getirdin..şimdi sıra dış siyasette..
ver çoşkuyu bu gidişle adamı mursiye benzeteceksiniz.
BU YILLAR ÖNCE PLANLANAN APO'YU KURTARMA OPERASYONU.ÖNCE TERÖRÜN AZMASININA OLANAK SAĞLADILAR.SONRA ANALAR AĞLAMASIN BAHANESİ İLE TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ANLAŞMA SAĞLADILAR SONRA YÜZLERCE KİŞİYİ DARBE TEŞEBBÜSÜ YEPTI DİYE GERCEK SUÇLU MASUM AYRIMI YAPMADAN İÇERİ ALDILAR.ŞİMDİ SIRADA TOPLUM VİCDANINI RAHATLATMAK BAHANESİ GÖSTEREREK AF ÇIKARTACAKLAR BUNDA APO İTİDE MECBUREN FAYDALANMIŞ OLACAK.
subaylarımız bunu kabul etmezler buna terbıyelerı elvermez onları türk halkı kalplerınde saklıyor
şeytani plan inşalah apoyu salmak içinuygulayamazlar silivri türklüyün uyan ma yer olmalı yoksa gizli pkklılar türk askeri bırakmıycaklar kimin kimden yana oldğu çıkmıtır kırk yıl devlet adına pkk silah çek savaş aldığı mükafata bakömür boyu hapis kim neden ne cezası almış adam şuçluda neden bu kadar yükselmiş tüm ordu yargılan mıyo tek başına çoçuk kavgası gibi kalk masadan mı ddei başbakana ceza aldı öyle mi ne yargı be pkk dan yana acıkça
Değil mi ? Aponun yakalanması akabinde idamın kaldırılması ?
BAŞBAKANLIK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR....
GEZI PARKINDA BU PASALARI ASACAKSINKI BU AZMIŞ DIN DUSMANLARINA TURKIYE DUSMANLARINA IBRET OLA
Bu sitede bir kılıçdaroğlunu eleştiren bir yazı göremiyoruz. Malum meyve veren ağaç her zaman taşlanır bizim ülkemizde. malum Cumhuriyet kurulduğunda Ermenide sırpda yahudide vardı şaşırmamak lazım
bir de mhp ye kafatası milliyetçisi derler. igdk seninki bir derece daha ileri olmalı. tebrik ederim seni.
Hayırlı BAYRAMLAR......Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN BU MÜBAREK GÜNDE BİLE İNSANIMIZI TAHRİK EDİP MEYDAN OKUYORSUNUZ. YAPTIĞINIZ HİZMETLERİ LUTUF MUŞ GİBİ GÖZÜMÜZE SOKMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. BAŞBAKANLIK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR. İŞİNİZ BU. TABİİKİ YAPACAKSINIZ. HİZMET İÇİN ORADASINIZ.....HAYIRLI BAYRAMLAR....
soner.gokoluk 3 saat önce BeğenBeğenme Ergenekon,balyoz,Fenerbahçe derken ,birileri susturulurken güneydoğu-doğuanadolu ne hale geldi?Pkk aldı başını gitti,açıldık saçıldık,güvenlik güçleri ve hukuk vasıfsızlaştırıldı,daha dün Pervin Buldan Neler dedi??
Hala başbakana laf atan ahmaklar var. Beyler hakim Erdoğan mıydı. O mu içeri attirdı. Bu ülkede adalet var adalet. Hem de sapına kadar bağımsız adalet.
tayip abi bu gün bayram bir günde allah için çalış bırak bu işleri saf ayaklarına yatma sende biliyosun o insanların masum oldunu neyin peşindesin insanları da fazla doldurma sokaha dökme bu milleti bayram mesajı ver insanlara
Ergenekon,balyoz,Fenerbahçe derken ,birileri susturulurken güneydoğu-doğuanadolu ne hale geldi?Pkk aldı başını gitti,açıldık saçıldık,güvenlik güçleri ve hukuk vasıfsızlaştırıldı,daha dün Pervin Buldan Neler dedi??
Desteleyin akpeyi apoyla bayrak sallarsınız yakında
hatırlayın bi zamanlarda kıbrısı sattılar diyordunuz..yapılan refarandumla türkler kıbrısta haklı duruma geçmişti..şimdi aynı şeyleri pkk için söylemeyin....pkk ile israil görüşüyor, almanya görüşüyor, fransa görüşüyor..türkiye niye görüşmesin????
HERKES HERŞEYİN HESABINI MUTLAKA VERECEK, ALLAH HERŞEYE KADİRDİR, HERŞEYİ DUYAN, GÖRENDİR
milleti oyalama yahu başbuğ içeri alındığında da buna benzer laflar ettin ne oldu değişen birşey oldu mu olmadı milleti boşuna ümütlendirme senden hayır mı gelir adama
seçimlerde ben bir karar verecegim içiniz rahat olsun
bilir kisi raporlarina ramen delilerin sahte olduguna ramen insanlara böyle cezalarin verilmesi hangi vicdana sigar anlayamadim resmen ordumuzu kartona cevirdiler bütün yabanci kuvetler cirit atar oldu memlekete nato adi altinda almanlar,abd, holandali askerler vatanimizi savunur oldular nederecede savunacaklarsa yada desteklerini dah iyi dagitir oldular yazik ülkenin geldigi hale
kırk yıl devlet adına pkk silah çek savş aldğın mükavaatabak allah gizlippklılardan korsun herkez yeri yönünü belli etti türk milleti uyan tavrını duruşunu koy yoksasustuk ca sıra sana gelecek türkiye cumhuriyeti silinecekle başka alternetifi ı yalanı dolanı yok hedef türk ordusunu milletinı tıkmak silivri uyanma yeri olmalı birleşme yeri olmalı vatan elden gidiyo hak adına adalet türk adına olmalı pkk yarayacak sekil olmamalı ceza cezaya göre kim kimden yana milletim öğrende tavrını durşunu ko ki vatan için ölen şehittir unutmaın ölümdende öte yol yok vatan iç
bayramda dahi gıybet yapıyor..huylu huyundan vazgeçmez....
AKP KADILARI ''EMREDERSİN HÜNKARIM '' dediler. Demokratikleşme dedikleri saatli bir bomba gibi elleriğnde patlayacak.
son sözü ben söylerim diyor özetle.
Halkımızıın bir huyuda şu cahildir çoğu.Kulaktan doğma bilgilerle yaşarlar.Biri deseki İsrail kötü şöyle diye diğerleride hemen ona bakar(aaa İsrail kötüymüş der arkadaşlarına söyler).Araştırmakmış, kültürmüş, eğitimmiş yoktur bunlar.Ya İsrail’in ne kültürünü biliyorsunuz halkça nede tarihini çoğunuz.Antisemitist (yahudi düşmanı) bir zihniyet oluşturulmuş toplumda.Siyonizim diye bir şey yok.Bu islamcıların iftirasıdır.H.z Musa tarihte Kavimini alarak olraya götürmüştür.İlk vahi Tuvavada gelmiştir H.z Musaya.Ayrıca İslam H.z Muhammed’in peygamberimizin devirinde çıkmıştır.Açında tarihi okuyun!
Sözün bittiği yer...Tarih sayfalarını yazmaya devam ediyorlar. Tarih de bunları '' kara sayfalar'' diye yazıyor.
EDEBİYAT(ROMAN,ŞİİR,DENEME V.S),İLAHİYAT(İSLAM,SİYER KIYAMET YAHUDİLİK VE DİNLERİN YAPISINI) VE SİYASETTE(ÜLKELERİN YAPISINI SİYASETİ) İNCELİYEN BU ALANLARDA ESERLER VEREN İNSANIM.VARSA İÇİNİZDEN YAN DAL OLARAK ROMAN YAZAN.YADA İLAHİ ESER YADA EDEBİ ESER SİYASİ ESER VERENLER FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULANABİLECKLERİM FRATERNİTY-MYNET.COM’A MAİLL ATSINLAR.YAŞINIZ IRKINIZDA ÖNEMLİ DEĞİL HERKES YAZABİLİR….
bravo %50 sayenizde enüst düzeyden aşşagıya kadar tüm ordu cezasını buldu artık darbe olmaz bravo %50 sayenizde kck terör örgütü kesin deliller olmasına karşın hepsi serbest kaldı SAYENİZDE diyarbakırda kürdistan tabelası asıldı SAYENİZDEsınırımızda hatayda vatandaşımız hergün vuruluyor başımızdakiler seyrediyor SAYENİZDEteröristler adam yerine ALINIYOR SAYENİZDE eflasyon hesabı gereksiz ürünler hesaplanıyor ve eflasyon düşük görülüyor ve sayanizde ülke bölünüyor not ; seçim geliyor makarnanızı ve kömürünüzü almayı unutmayın ha o verilenler halkın vergileri kendi cepleriden çıkmıyor
Diğer Haberler