HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Erdoğan'dan spekülatörlere gözdağı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bazı spekülatörlere de sesleniyorum, kimse bu ülkede spekülasyon gayreti içerisine de girmesin. Girerse onlar da karşısında bizi bulurlar. Bunu da açıkça söylüyorum. Zira bazı spekülatörler var. Bunlar alışmıştık biz eskiden borsada olurdu. Şimdi borsanın dışında da bazı spekülatörler çıkmaya başladı. Onlara da bunu özellikle hatırlatıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü ekonomik gelişmelere ayırdı. 2002 yılında iktidara geldikten sonra Türkiye ekonomisinin içine girdiği atılım sürecinin devam ettiğini belirten Erdoğan, ekonominin geride bırakılan 5 yıllık dönem içinde 2 kattan fazla büyüdüğünü söyledi.

-"İSTİKRAR İÇİN İYİMSER BAKIŞ GEREKLİ"-
Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesi için iyimser bakışın son derece önem arzettiğini ifade eden Erdoğan, ekonominin tüm aktörlerinin yatırım ve tasarruflarını beklentilere göre yaptıklarını belirtti. Erdoğan, Beklentiler ne kadar olumlu olursa olsun ekonomi de o kadar iyiye gidecektir" dedi.
Beklentileri olumsuza çevirmek için bugüne kadar çok yoğun kampanyalar yürütüldüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, "5 yılı lütfen bir hatırlayın. ‘Türkiye'nin kaynağı yok' dediler, ‘kriz çıkacak' dediler, Türkiye ‘bu dalgalanmaları kaldıramaz' dediler, ‘bu dalgaları aşamaz' dediler. Kriz için hatta tarih bile verdiler, ‘şu gün şu saatte kriz çıkacak' diye hayali senaryoları dolaşıma soktular. Çok şükür bu felaket telalarlının hiçbirini dediği çıkmamış, Türkiye ekonomisi sapasağlam yoluna devam etmiştir, etmektedir" diye konuştu.

-"KİMSE SPEKÜLASYON YAPMASIN"-

Politikalarının çok belirgin, hedeflerinin çok açık, kararlılıklarının ve disiplinlerinin ispata gerek duymayacak şekilde net olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu:
"Kim bunun tersini söylerse, kim Türkiye'yi karamsarlığa, kötümserliğe sevk etmenin gayreti içinde olursa, açık söylüyorum, kaybetmekten başka seçeneği yoktur. Bazı spekülatörlere de sesleniyorum, kimse bu ülkede spekülasyon gayreti içerisine de girmesin. Girerse onlar da karşısında bizi bulurlar. Bunu da açıkça söylüyorum. Zira bazı spekülatörler var. Bunlar alışmıştık biz eskiden borsada olurdu. Şimdi borsanın dışında da bazı spekülatörler çıkmaya başladı. Onlara da bunu özellikle hatırlatıyorum."
Erdoğan, Türkiye'nin, 2002 öncesinde uluslararası yatırımlardan aldığı payın yılda ortalama 1 milyar dolar olduğunu belirterek, "Şimdi bazı siyasetçiler türemeye başladı ya, bu rakamları çok iyi bilmiyorlar. Ben resmi rakamlarla tekrar hatırlatıyorum, bunları öğrensinler" diye sözlerini sürdürdü.

-"KÜRESEL SERMAYE TÜRKİYE'YE YÖNELDİ"-
2003 yılında yeni uluslararası sermaye yasasını çıkararak, yatırım ortamını iyileştirmek için yoğun gayret sarf ettiklerini söyleyen Erdoğan, "Bakın sonuç ne oldu? 2003 yılında 1.7 milyar dolar. Hala bazı, hatta siyasi partilerin başına da geçmiş bunlar...Fakat ‘halkımızı nasıl aldatırız, nasıl onlara aslı astarı olmayan yalan rakamlar üretmek suretiyle halkı yanlış bilgilendiririz' bunun gayreti içerisindeler. 2004 yılında ne oldu, 2.9 milyar dolar; 2005 yılında ne oldu, 10 milyar dolar; 2006 yılında 20 milyar dolar... Ne oldu da Türkiye bu noktaya ulaştı? Değerli arkadaşlarım Türkiye demokratikleşti, demokratikleşme yolunda büyük adımlar attı. Türkiye insan hak ve özgürlükleri noktasında ileriye gitti. Türkiye aktif dış politikasıyla dünya genelinde saygın bir konuma ulaştı. Türkiye, büyük ölçekli bir ekonomi haline geldi. Bunun sonucunda da küresel sermaye Türkiye'ye yönelmeye başladı" diye konuştu.

-"PARA CİVA GİBİDİR"-

Başbakan Erdoğan, bazı siyasiler tarafından Türkiye'ye gelen sermayenin yabancı sermaye olduğu ve bunun gitmesi halinde ‘Türkiye'nin ne hale geleceğini düşünün?' gibi eleştirilerin olduğunu anımsatarak, "İnanın, bunlar farklı bir dünyada yaşıyorlar. Artık dünyada sermayenin yerlisi yabancısı olmaz. Her zaman söylüyoruz para, bir cıva gibidir, sermaye bir cıva gibidir. Uygun limanı, uygun zemini bulduğu yere kaçar. İster yerli ister yabancı olsun. Bunu göreceksin. Onun için de sen, bu sermayeyi ülkende tutabilmenin projelerini üreteceksin. Eğer bunu üretemiyorsan senden idareci olmaz. Bunu böyle bileceksin. İşin gerçeği bu" dedi.

-"FELLİK FELLİK DÜNYAYI DOLAŞIYORUZ"-
2007 yılında Türkiye'nin çektiği küresel sermaye ve yatırıma dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, bu rakamın 21 milyar 873 milyon dolara ulaştığını söyledi. Erdoğan, "Bu 'Türkiye için tüm zamanların rekoru. Hani o, 'kriz gelecek, dalgalanma olacak, şu olacak, bu
olacak' diye ortalığı velveleye verenler var ya? Bu rakamı işte ben, onlara ithaf ediyorum. Hayırlı olsun" dedi. Erdoğan, küresel sermayeyi Türkiye'ye çekmek için "fellik fellik" dünyayı dolaştıklarını ve dolaşmaya devam ettiklerini söyledi.
OECD tarafından Türkiye'nin uzun yıllardır 5 olan risk kategorisinin, 4 olarak değiştirildiğine işaret eden Erdoğan, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

-"KİMSE HEDEF SAPTIRMASIN"-

Başbakan Erdoğan, ihracattaki artışla, 106 milyar dolar seviyesinin yakalandığına dikkat çekerek, "Tabii ithalatta da artış var, eyvallah biz bunu saklamıyoruz. Fakat bu ihracattaki yan ürünlerin birçoğu ordan gelirken, ama ben size bir şey daha hatırlatayım. Bizim ithalatımızın ağırlıklı olanı nedir sorusuna cevap verelim. Nedir o petrol. 33 milyar doları aştı 2007 yılında bizim petrol ithalatına ödediğimiz miktar. Bunu görmezden gelip hedef saptırmaya kimse kalkmasın" diye konuştu.
Turizmde de patlama olduğunu ve tarihi bir rekor kırıldığını söyleyen Erdoğan, 2007'de 18 milyar 487 milyon dolar turizm geliri seviyesine ulaşıldığını, göreve geldiklerinde rakamın 8.5 milyar dolar olduğunu anımsattı.

-"BAZILARI RAKAMLARI SEVMEZ"-
Erdoğan, enflasyon hedefini yakalayamadıklarını ancak herkes çift haneli rakam beklerken 8.3'te kalındığını söyleyerek, "Bütün bunları alt alta topladığınızda, güçlü, dayanıklı, sağlıklı, korunaklı, büyüyen ve büyüme eğilimini muhafaza eden bir Türkiye çıkar. Bazıları bu tabloyu yanlış okuyabilirler. Bazıları rakamları sevmez. Bazıları rakamlarla, matematikle arası iyi değildir, bu gelişmeleri değerlendiremez, değerlendirmezler. Ancak, bu tabloya, bu gelişmelere, bu büyümeye, ilerlemeye rağmen, Türkiye ekonomisine karamsar senaryolar çizmek, kusura bakmayın, iyi niyetle bağdaşmaz. Buna da kimsenin hakkı yoktur, olamaz" dedi. ANKA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler