KADIN

Ergen çocuğu olanlar: Sizinle önemli bir konu konuşacağız

Arkasına yaslanıp oturan, beklenenden daha az başarı göstermiş bir erkek; beklenenden fazla başarı göstermiş, endişeli bir kız.

Ergen çocuğu olanlar: Sizinle önemli bir konu konuşacağız

Tıp fakültesinden mezun olduğumdan beri, otuz yılı aşkın süredir ve özellikle de son 10 yıldır bu örnek giderek yaygınlaşıyor.

Oldukça tipik olan vakaların birinde hastamın anne babası oğulları konusunda endişeliydi. Okulda yeteri kadar çalışmıyordu ve notları değişkendi. 16 yaşındaki oğlan, boş zamanının çoğunu Grand Theft Auto veya Call of Duty gibi bilgisayar oyunları oynayarak ya da internette kızların fotoğraflarına bakarak geçiriyordu ve çok mutluydu.

Well Ailesi

Well ailesine hoşgeldiniz, Well ailesinin yeni evinde, her ailenin iyi olmasına yardımcı olmak amacıyla ebeveynlik, çocuk sağlığı ve ilişkiler ile ilgili uzmanlardan tavsiyeler veriliyor.

Hem anne hem de baba, A seviyesi başarılı bir öğrenci, bir sporcu ve pek çok arkadaşı olan 14 yaşındaki kızlarıyla oldukça gurur duyuyor. Ama onunla konuştuğumda bana iyi uyuyamadığını söyledi. Gece yarısı uyanıyormuş ve akşam yemeğinde büyük bir dilim pizza yediği için vicdan azabı çekiyormuş. Sıklıkla nefes darlığı şikayeti oluyormuş. Kısa süre önce, vücudunda ailesinin görmeyeceği yerleri jiletle kesmeye başlamış. Bunların hiç birinden ailesine bahsetmemiş. Dışarıdan bakınca tam bir altın kız. Ama içi alt üst olmuş durumda.


Peki, neden kızlar erkeklerden daha endişeli olma eğilimindeler?

Bu durum görünüşleri hakkında kendilerini nasıl hissettikleri ile ilgili olabilir. Bazı araştırmalar ergenlikte, kızların vücutları ile ilgili olarak daha memnuniyetsiz olma eğilimindeyken, erkeklerin vücutlarından daha memnun olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kızlarla erkekler arasındaki bir başka fark da sosyal medyayı kullanma şekilleri. Kızların mayolu fotoğraflarını koyma olasılığı daha fazlayken erkekler nasıl göründüklerinden daha çok ne yaptıklarıyla ilgili fotoğraflar koyuyor.

Eğer Jake’in gezisinde çektiği selfie’sini beğenmezseniz, buna aldırmayabilir. Ama eğer Sonya’nın bikinili fotoğrafını beğenmezseniz, bunu kişisel olarak algılama ihtimali vardır. Yatak odasında tek başına oturan bir başka kız düşünün. Diğer kızların Instagram ve Snapchat bildirimlerine göz atıyor. Sonya’nın yeni bikinisi ile çektiği fotoğrafını görüyor; Sonya harika gözüküyor. Madison’un partide eğlenirken çekilmiş fotoğrafını görüyor. Vanessa’nın yeni sevimli yavru köpeğini görüyor. Ve şöyle düşünmeye başlıyor: Ben burada yatak odamda oturuyorum ve hiçbir şey yapmıyorum. Berbat bir hayatım var.


Erkekler sosyal meydanın zehirleyici etkilerine karşı kızlara oranla daha az risk altında.

Bunun en az üç nedeni var: Öncelikle erkekler selfieleri hakkında ne düşündüğünüzü fazla önemsemiyor. “Bu mayo beni şişman mı gösteriyor?” erkeklerden çok kızlar tarafından sorulan bir soru. İkincisi, erkekler hayatlarının ne kadar ilginç olduğu konusuna gereğinden fazla önem vermiyor. Üçüncüsü ise, erkekler genellikle zamanlarının çoğunu Instagram için selfie’lerini Photoshoplamak yerine, bilgisayar oyunları oynamakla geçiriyor. Ve bilgisayar oyunlarında sosyal medyanın aksine herkes kazanabiliyor. Eğer Grand Theft Auto veya Call of Duty’i yeteri kadar uzun süre oynarsanız, er geç tüm görevleri tamamlarsınız.

Anne babalar bu faktörleri kolayca değiştiremez. Bir kızın görünüşü konusunda daha az endişelenmesini veya hayatının ilginç olduğunu düşünmesini ya da Instagram’da kaç beğeni aldığına önem vermemesini sağlamanız kolay olmayabilir. Peki öyleyse kızınız için durumu iyileştirmek amacıyla ne yapabilirsiniz?

Eğer kızınız, yatak odasında oturup diğer kızların sosyal medya hesaplarına bakan bir kızsa, belki de odasında oturmaması gerekiyordur. Günümüzde, çocuklar eve gittiğinde yatak odalarına gidiyorlar ve yemek dışında ortada gözükmüyorlar. Bu inanılmaz bir durum. Eğer çocuklar aile üyeleri ile daha fazla zaman geçirmezse bir aile, aile olamaz. Kızınızın veya oğlunuzun bilgisayar başındayken yaptığı şeyi, mutfakta veya oturma odasında yapması konusunda ısrar edin. Yatak odasında yatak haricinde bir şey olmamalı: TV, PalyStation, monitör vs. Bu, American Academy of Pediatrics’in resmi tavsiyesidir.

Bir başka tavsiye: yemek vakti konusunda ısrarcı olun ve masada telefonların yanlarında bulunmasına izin vermeyin. 2013 yılında Kanada’da çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma aileleri ile daha çok yemek yiyen çocukların kendilerini üzgün, endişeli veya yalnız hissetme ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Diğer insanlara yardımcı olma ve kendi hayatlarından memnun olma ihtimalleri daha fazla oluyor. Masada konuştuklarınızda dikkatli olun. Düşük seviyeli tartışmalardan uzak durulmalı veya hayal kırıklığına uğratan test sonuçlarına değinilmemeli. Filistin – İsrail çatışması? Tabii ki. Evrenin kökeni ve yaşamın anlamı? Kesinlikle. Ama çocuklarınızın kişisel eksiklikleri kural olarak yemek vaktindeki sohbetler için uygun değildir.

Üçüncü tavsiye: Arabada kulaklık bulundurmayın. Çocuğunuz arabada sizinleyken siz onu dinlemelisiniz, o da sizi dinlemeli JustinBieber, Miley Cyrus,Akon veya Eminem’i değil. Çocuğunuza yüz yüze konuşmayı öğretin veya kelime oyunu oynayın ya da ailece şarkı söyleyin. Bu aptalca gibi gelebilir ama işe yarıyor.

Eğer kızınız bana gelen vakada olduğu gibi gece uyumuyorsa veya jiletle kendini kesiyorsa, bu gibi şeyler etkili olmayabilir. Klinik olarak endişeli bu küçük kıza ilaç yazdım.

Bazı zamanlarda ilacın yanı sıra profesyonel danışmanlığın da önemli rolü vardır. İlaç asla tedavinin en önemli parçası olmamalıdır. Tedavinin en önemli parçası, çocuğunuza sevgi dolu bir ev ve güvenli bir ortam sunmak için aileye öncelik vermektir.

Çocuk ve ergende kaygı bozuklukları nelerdir?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön