KADIN

Ergenlikte Çekingenlik

Ergenlikte Çekingenlik

Utangaçlık nasıl atlatılır?

Konuşurken yüzün kızarıyorsa, arkadaş grubunun en sus pus kızı sensen ve utangaçlığından bir an önce kurtulmaya kararlıysan, işte önerilerin…

Kalabalık ortamlara girmiyor, gittiğin yerlerde de en sakin köşeleri bulup kimsenin seninle konuşmaması umuduyla oturuyorsun…

Konuşman gerektiğinde kızarıyorsun, ellerin terliyor, sesin kısılıyor…

Sınıfta öğretmen seni sözlüye kaldırmasın diye bin bir takla atıyor, grup içindeyken isteklerini asla dile getirmiyorsun…

Kısacası “utangaçlık” yakanı bir türlü bırakmıyor!

Ne yapmalısın?

Çekingenlik ya da utangaçlık, “insanlardan kaçınmaya eğilimli” olmak olarak tanımlanıyor. Yani kişi diğer insanlarla beraberken “güven” sorunu yaşıyor. Utangaçlığın bir kişisel özellik olduğunu söyleyen Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat, “Çekingenlik veya utangaçlık bir hastalık veya ruhsal bir bozukluk olarak tanımlanmaz.

Bunlar kişinin mizacıdır.

Ancak ileri boyutlardaki içedönüklük, aşırı boyutlardaki utangaçlık, sosyal fobiyi işaret eder.

Yaşanan olaylar sonrasında kişi aşırı boyutlarda içe kapanıyor veya sosyal durumlarda kaygı yaşamaya başlıyorsa, mutlaka profesyonel destek alınmalıdır” diyor.

Eğer bunun için bir psikologdan destek almaya ihtiyaç duyuyorsan acele et. Yok, “Ben bu işi kendim başarabilirim” diyorsan, işte sana yardımcı olacak öneriler…

Düşüncelerinin farkına var

Eğer sosyal ortamlarda geri çekiliyorsan, bunun düşünsel bir alt yapısı olduğunu unutma.

Zihninden geçen düşüncelerin farkına varmakla işe başla.

Neden o yerde bulunmak istemiyorsun?

Sorulan sorulara yanlış cevap vermekten veya saçma bir şey söylemekten mi korkuyorsun?

Yoksa tüm endişen rezil olacağını düşünmen mi?


Konuşmaktan çekinme

Psikolog Açelya Şahin, bu konuda çevrenden yardım istemenin iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Örneğin ablanla veya yakın bulduğun bir arkadaşınla bu konuyu konuş. Yeni bir ortama girmenin senin için ne kadar zor olduğunu sesli bir şekilde anlat ki, sen de olayın farkına iyice var.

Hatta onlardan yardım iste. Yanındaki arkadaşın sosyal ve her ortama uyum sağlayabilen biriyse, ondan seni yeni ortamlara sokmasını, yeni kişilerle tanıştırmasını, başkalarıyla konuşurken muhabbeti senin için kolaylaştırmasını rica edebilirsin!

Kalabalığa karış

Önce küçük, sonra da daha büyük gruplarla iletişime geç. Örneğin her zaman yakın bir arkadaşınla geziyorsan, bir gün onun başka bir arkadaşı, diğer gün de seninki gelsin.

Sonra kalabalık bir grup haline gelin. Bu şekilde çekingenliğini yenmeye başladığını, kendini insanlara karşı daha rahat ifade edebildiğini göreceksin.

Farkını fark ettir

Kalabalığa karışmayı başardın… Şimdi sıra diğer korkularını yenmeye geldi. Yanına gelen insanlarla konuşacak bir şeyler bulamıyorsan ve yanlış bir şeyler söylemekten korkuyorsan, o zaman muhabbeti sen başlat!

Örneğin kitaplarla aran çok iyiyse, “Geçen gün yeni bir kitap okudum. O kadar güzeldi ki, hala onun etkisindeyim” diyerek konuyu açabilirsin. Konunun ilerlemesi için de soru sormaktan çekinme.


Bunları yapın

Okulda

• Teneffüslerde sınıfta oturma. Yanına bir arkadaşını alarak kantine git, bahçede dolaş ya da sınıfın kapısında durun. Seninle gelecek kimse yoksa da hiç önemli değil. Hepsini tek başına yap.

• Öğretmen soru sorduğunda cevabı biliyorsan, mutlaka parmak kaldırarak söz iste. Sözlülerde bildiklerini unutursan da moralini bozma. Karşındaki kişilerin de senin gibi birer öğrenci olduklarını hatırla. Senden üstün olan neleri var söyler misin?

• Ders sırasında tartışma konuları olursa, sen de mutlaka bir şeyler söyle. Yanlış yapmaktan korkma. Sana mantıklı gelen şeyi, mutlaka başka biri daha beğenecektir.

Arkadaşlarla

• Buluştuğunuzda herkese mutlaka nasıl olduklarını sor. Nereye gideceğiniz belli değilse, önceden gittiğin ya da araştırdığın bir yerin adını söyle ve grubun lideriymiş gibi onları yönlendir.

• Kenara geçip sus pus oturup sadece muhabbetlerini izleyip gülmekle yetinme, muhabbete sen de katıl. Komik anılarını paylaş. Espri yeteneğini ortaya çıkar.

• Onlara ilgilerini çekebilecek şeyler anlat. Örneğin tarih öğretmeniyle ilgili öğrendiğin bir bilgiyi onlarla paylaşabilirsin!

Partide

• “Kalabalık olmadan gidip yer kapayım” diye düşünme. Varsın sen içeri girdiğinde salon dolu olsun. Ne olacak? O zaman tüm cesaretini toplayıp başkalarının yanına git ve yanlarının boş olup olmadığını öğren.

• Arkadaşların dansa kaldırdığında “hayır” deme. Harika dans edemesen de alkış tutarak onlara eşlik et.

• Masada biriyle yalnız kaldığında suskunluğunu bozmamak için yemin etmiş gibi davranma. Kendine güvendiğini belli edecek şekilde gülümse ve ortam hakkında bir yorum yap.

Okuyucu Yorumları18 yorum
 • 10 Oy
  rakı iç kızartan sen ol...
 • 9 Oy
  bende bu sorun mevcut ve psikyatriye gttim ban antispriyet boxuklugu diyerek ilaç yazdı bende kullanmadım ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz
 • 10 Oy
  gel beraber yenelimm yardımcı olıyımm
 • 6 Oy
  zamanla alışırsın
 • 6 Oy
  Zamana bırak yada doktorun önerisini dene..
 • 6 Oy
  sıkıntı yapma işi bilen halleder...
 • 5 Oy
  ilacı kullanmayı deneyin
 • 0 Oy
  hangi psikiyatrıya gittiniz devlet hastanesinde böyle bir imkan vara mı?
 • 7 Oy
  benim böyle sorunum var ama psikyatriye gittim antisriyat bozuklugu dedi illaç yazdı bende kulanmadım napmam gerekiyor
 • 9 Oy
  rakı iç
 • 6 Oy
  ilacı kullanmayı deneyin
 • 6 Oy
  İLAÇLARI KESİNLİKLE KULLANMA..YÜRÜŞ YAP,SPOR YAP,...kitap oku ve dua et.İİ LEŞEN KESİNLİKLE.
 • 6 Oy
  kişisel gelişim kitabı oku ve asla ilaç kullanma.bir çok ilacın tam tersi etki yarattığı ve firmaların bunu gizlediği ortaya çıktı. en iyisi sorunun üzerine gidip aslında ne olduğunu anlamak...hatta sorunla dalga geç...
 • 7 Oy
  eda ılaclarını kullan psıkıyatrık tedavı baslat yararrı oluyor kesınlıkle bırazda kendını rahatlatmaya bak sende bıtıyor iş ama ılac tedavısıde onemlıı
 • 6 Oy
  ilaç kesinlikle kullanmayın arkadaşlar. çunku bir işe yaramıyor. sizin sosyalleşmeniz lazım insanların arasına girmeniz gerekiyor. bu hastalığın temelinde rezil olma ,kendini karşındaki insandan küçük görme gibi saçma sapan sebeplerdir. kafanızı kaldırın insanların kenarında değil içinde yasayın...
 • 0 Oy
  sizin ilacınız bende kızlar reçeteniz hazırr
 • 0 Oy
  Genel olarak bu döneme ilşikin sorun yaşayan gençler,kesinlikle sorunlarınızı ötelemeyin, üzerine gidin,gerekirse bağımlılık düzeyinde olmayacak kadar tedavi yönemlerini deneyin. grupta girişimleriniz 2 3 sefer başarısız olur ama yılmaz iseniz devamında ve sonunda aranan kişilik olursunuz. Bu da size hayatınız boyunca yeni boyutlar kazandırır ve ufuklar açar.Gerek sosyal hayatta gerekse iş hayatında sorun çözücü olmak analitik düşünmek yeteneğini size verir ki.Buda başarınızın sırrı olacaktır.Ergenlik dönemlerinizden bir an önce en az hasarla çıkmanız dileği ile!.......
 • 0 Oy
  kendini bol bol bilgiyle donat!sevmediğin birileri yada ortama gitme nerde rahatsan o kişilerle yada o ortama git ama biyerlere git!sakın alkol alma duygusallaştırır hiçbiyere gidemezsin abaşkalarının yemi olursun paranla veya vücudunla!atik aktif ol başkalarına yardım etmeyi devamlı sor,iyi uyu iyi ye fazla içme, en iyi becerdiğin bişeyleri yap,kendini tanı,iyi dinlen,ne olursa olsun düşüncelerin hakkında konuş,herkese selam ver verebildiğince,buluşmalar gezmeler balık tutma kalabalık bi yerde yemek yemek,hiçbir zaman kendini kısıtlama yeterli görme hiçbişeyi daha fazla olay yap (kavga değil)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.