HABER

"Erke benim icadım çaldılar"

"Erke benim icadım çaldılar"

Adana'da 31 yaşındaki Cumali Gedik, "Kuvvet makinesi" olarak 21 Kasım'da tanıtılan Erke'nin kendi icadı olduğunu iddia etti.

Elektrikçinin yanında çalışan ilkokul mezunu Cumali Gedik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan itibaren "Bilimsel düşüncenin gücü" sloganıyla yoğun reklam kampanyaları düzenlenen, ne olduğu sır gibi saklanan ve "yüzyılın buluşu" olarak kamuoyuna sunulan "Erke Dönergeç"in kendi icadı olduğunu ileri sürdü. Gedik, petrol, su ve gaz kullanmadan elektrik üreten "Erke Dönergeç" adı verilen icadı 2005 yılı haziran ayında hazırlamaya başladığını, önce projeyi kağıt üzerine çizdiğini ve daha sonra küçük bir prototipini yaptığını ifade ederek, "Daha sonra maddi imkansızlıklardan dolayı icadımı 2 Şubat 2006'da durdurdum. Bu tarihten sonra çoğu firmadan yardım istedim, Başta TEMSA'ya mektup gönderdim. Ancak mektupta icadın çalınmasından korktuğum için içeriğini fazla anlatamadım. Firmalar da bu nedenle bana inanmadılar ve yardım etmediler" dedi.

Cumali Gedik, "Cuged" adı verdiği icadını hayata geçirmek için Adana'daki firmalardan sonra TÜBİTAK ve Genelkurmay Başkanlığı'na da bir mektup yazarak icadının tamamlanması için yardım istediğini ileri sürerek, "TÜBİTAK'tan yaklaşık 4 ay sonra mektubuma bir cevap geldi. Cevapta icadın içeriği hakkında fazla bilgi olmadığı ve icadın başkaları tarafından çalınmaması için patent almam gerektiği belirtiliyordu. Ancak patent almak 10 bin YTL olduğu için ben patent başvurusu yapamadım ve TÜBİTAK'ın dediği gibi 'Cuged' adını verdiğim icadım çalındı" diye konuştu.

Gedik, icadının geliştirilmesi ve tamamlanması için Genelkurmay Başkanlığı'ndan yardım istemesine rağmen hiçbir yanıt alamadığını belirterek, "Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök döneminde icadımın içeriğini anlatan mektubu gönderdim. Ancak bana hiçbir yanıt gelmedi. Yaklaşık 4 ay sonra bir firma, paşaların da katılımıyla icadın kendilerine ait olduğunu ileri sürdü. Bu yalandır. 'Erke Dönergeç' adı verilen icat benimdir" diye konuştu.

Elektrik üretecinin çalışması için maddenin atalet özelliğinden yararlanıldığını söyleyen Gedik, bu sistemle çalışan makinelerde istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebileceğini savunarak, "Alet sayesinde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektriksiz çalışabilecek. Cep telefonu ömür boyu şarj olmadan kullanılabilecek. Araçlar yakıt kullanmadan hareket edebilecek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön