HABER

Erkekler daha az yaşıyor

İSTANBUL (İHA) - Yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı, diyabet ve bilinçsiz beslenme, özellikle 40 yaş üstü erkeklerde kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı, 40 yaş üstü erkekleri "karşı karşıya oldukları sağlık riskleri" konusunda uyarıyor. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 40 yaş üstü erkeklerin yaşam süreleri kadınlara oranla daha kısa ve ülkemizde erkeklerin karşılaştığı sağlık risklerinin başında koroner kalp hastalıkları geliyor. Açıklamaya göre, Türkiye'de koroner kalp hastalıklarından ölüm oranı, tüm ölümler içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada. Bu ölümlerin önemli bir bölümü 41-58 yaş grubundaki erkeklerde gerçekleşiyor. Koroner kalp hastalıklarının erkeklerde kadınlara göre daha erken yaşlarda görüldüğü belirtilen açıklamada, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı, diyabet ve bilinçsiz beslenmenin, özellikle 40 yaş üstü erkeklerde kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer aldığı kaydediliyor. Türkiye'de 40 yaş üstü erkeklerin yaklaşık yüzde 53'ünün sigara içtiğine dikkat çekilen açıklamada, bu yaş grubunda bulunan erkeklere yönelik şu uyarılar yer alıyor:

"Yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme 4 grupta bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bunlar süt grubundaki süt, peynir ve yoğurt; et grubundaki et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller; sebze ve meyve grubuyla tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana.
Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir.
Alkol ve sigaradan uzak durun. Sigara, öldürücü zararları nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı sorunu. Sigara kullanımı akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımı ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açar. Alkol tüketimi sindirim enzimlerini bozup, karaciğer ve beyin üzerinde olumsuz etki yapar.

Yağlar konusunda ölçülü olun ve doymamış yağları tercih edin. Tereyağı, diğer hayvansal yağlar ve margarinlerin çoğu doymuş yağlardır ve kolesterol düzeyini artırırlar. Ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel yağların çoğu ise doymamış yağlardır ve kolesterol içermezler. Bu nedenle yemeklerin doymamış yağlarla birlikte zeytinyağıyla pişirilmesi ve tüketimi sağlık açısından daha yararlıdır.

Günlük protein ihtiyacınızı hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdalardan dengeli olarak alın.
Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edin. Kolesterol miktarı, kırmızı et, sakatat gibi hayvansal gıdalarda yüksektir. Besinler tüketilirken kolesterol içerikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Posalı besinleri sıkça tüketin. Posanın kan kolesterolünü düşürücü etkisi vardır. Sebze ve meyveler posa, vitamin ve mineral içeriği zengin olan besinlerdir. Bunun yanında kuru baklagiller, yulaf, mercimek, mısır, buğday ve ekmek gibi posa yönünden zengin besinler, beslenmede yer almalıdır.
Şekerli içecek ve tatlı tüketiminizi azaltın, şeker içeriği az olan besinleri tercih edin. Şekerler saf karbonhidrattır ve yoğun enerji kaynağıdır. Bu besinlerin fazla miktarda tüketimi, vücut ağırlığının artmasına ve besleyici değeri yüksek olan besinlerin tüketiminin de azalmasına neden olur.
Tuz tüketimine dikkat edin. Tuz tüketimiyle yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki var. Ayrıca fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur. Tuz tüketimini azaltmak için lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklemeyin. Tuz içeriği düşük besinler tüketin.
Sebze ve meyve tüketimini artırın.

Vücut ağırlığınızı dengede tutun, fiziksel aktivitenizi artırın. Vücut ağırlığının normalden az ya da çok olması çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Bu nedenle kilonuzu normal sınırlar içinde tutmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Hareketli bir yaşam sürmeye çalışın, sözgelimi kısa mesafeleri yürüyün. Çok gerekmedikçe asansör ve yürüyen merdivenleri kullanmamaya özen gösterin. Her gün en az 30-45 dakika yürüyüş yapın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler