HABER

Ermeni katliamı tanığı dede yaşadıklarını anlattı

ARDAHAN (İHA) - Ardahan'da Ermeni katliamı tanığı 115 yaşındaki Ahmet Özer, yaşadıklarını anlattı.

Ardahan'ın Taşlıdere Köyü yaşlılarından olan ve Ermeniler'in köyde yaptığı katliamı anlatan 115 yaşındaki Ahmet Özer, "Ermeni çeteleri tarafından köyümüz baskına uğradı. Genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden insanlar kurşuna dizilip kılıçtan geçirildi. Küçük bir çocuğa bile 4 kurşun sıkmıştılar. Ermeniler ilk başta köyde bulunan kişileri öldürdü ve bu katliamdan yaklaşık 2 gün sonra tekrar köye baskın düzenledi ve sağ kalanlarını öldürdü. Ermeniler'in o gün yaptıklarını hatırladıkça kendimden geçiyorum. Benim yakınlarımı da acımasızca öldürdüler. Asıl katliamı yapan Ermeniler'dir. Ermeniler, köyümüze baskın yaptıklarında ben 8-9 yaşlarındaydım.

Ermeniler, sabah saatlerinde köye baskın yaptı, köyde herkesi öldürdü. Bu köy yol üstüdür. Bu köye misafir geleni de yoldan geçen Müslümanlar'ı da öldürdüler. İki gün üst üste gelip köyde olanı, yoldan geçeni öldürdüler. Bir tane kadın bunları gördü, kaçarken bacadan düştü, bacağını kırdı. Ona rağmen kadına tecavüz ettiler" diye konuştu.

Bedirhan Özer isimli vatandaş ise, "Babamdan ve büyüklerimizden duyduğuma göre, bizim köyde Ermeniler katliam yapmışlardır. Bizim köyün eski ismi Pankistir, yeni ismi ise Taşlıdere. Bu köyde katliam olmuştur. Bu köyde Ermeniler tarafından katliama uğrayan sadece köy halkı değil, 20 pare köyün insanı yatıyor bu şehitlikte" dedi.
Açıklamaların ardından Ahmet Özer ve Bedirhan Özer, Ermeniler tarafından kurşuna dizilerek öldürülen yakınlarının mezarlarını ziyaret edip dua okudu. Yaşlı dede, dua okunurken zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön