Eurovision'da İngiltere'yi eski bir çöpçü temsil edecek

Eurovision'da İngiltere'yi eski bir çöpçü temsil edecek

LONDRA (İHA) - Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenecek 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İngiltere'yi Andy Abraham adlı eski bir çöpçü temsil edecek.

İsmini ilk olarak 2005 yılında İngiltere'de yayınlanan "X Factor" yetenek yarışmasında finale kalarak duyuran 43 yaşındaki Abraham, Cumartesi günü BBC'de yayınlanan final elemelerinde "Even If" şarkısıyla İngiltere'yi Mayıs ayındaki şarkı yarışmasında temsil etme hakkını kazandı.

Sonuçların açıklanmasıyla büyük şaşkınlık yaşayan Abraham, bir rüyasının gerçek olduğunu belirterek, İngiltere'yi, geçtiğimiz yıl uğradığı hayal kırıklığından kurtaracağını söyledi.

İngiltere, 52'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nı, Scooch'un Flying the Flag (For You) adlı şarkısıyla 24 finalist arasında 22'nci sırada tamamlamıştı. Geçtiğimiz yıl yarışmaya ilk defa katılan Sırp şarkıcı Marija Serifoviç, "Molitva" (Dua) adlı şarkısıyla 268 puan toplamış ve birinciliği elde etmişti. 1956 yılında başlayan Eurovision Şarkı Yarışması'nda en başarılı ülke İrlanda oldu. İrlanda 7, Fransa, Lüksemburg ve İngiltere ise yarışmayı 5 kez kazandı.