Expo-2015'e Karayipler desteği

ANKARA (ANKA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves'ten, EXPO-2015 ve Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliği için destek istedi.

Gonsalves de her iki konuda da Türkiye'yi destekleyeceklerini söyledi. Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya gelen Erdoğan ve Gonsalves ortak basın toplantısı düzenlediler. Erdoğan, Gonsalves'in ziyaretinin Karayipler bölgesinden Türkiye'ye başbakan düzeyinde ilk ziyaret olduğunu anımsatarak, Gonsalves'in, bölgesinin, özel kültürel kimliğinin korunması ve ekonomik kalkınma yolundaki mücadelesi ile bölgede öncül rol oynadığını söyledi. 2006 yılını Türkiye'nin, Latin Amerika ve Karayipler yılı ilan ettiğini belirten Erdoğan, 550 milyon nüfusa sahip olan Latin Amerika ve Karayipler bölgesinin 3 trilyon dolar GSMH'sı, 1.3 trilyon dolar da ticaret hacminin olduğunu belirtti.

-1 MİLYAR DOLARDAN 4.5 MİLYAR DOLARA-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bölgeyle ilişkilerinin kendi iktidarları döneminde gelişmeye başladığını ifade ederek, "İktidarımız öncesinde dış ticaret hacmi bölgeyle, çok basit bir rakamda, 1 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam 4.5 milyar dolara ulaştı" dedi.

Türkiye'nin Amerika Devletleri Örgütü ve Karayip Devletleri Birliği'nin genel kurullarına düzenli olarak katıldığını kaydeden Erdoğan, Latin Amerika'nın en önemli ekonomik entegrasyon örgütü olan Güney Ortak Pazarı ile bir organik ilişki mekanizması oluşturma sürecinin de başlatıldığını açıkladı. Bu çerçevede Türkiye ile Karayipler topluluğu arasında bir iş birliği forumu oluşturulmasını istediklerini ifade eden Erdoğan, "Gelecek aylarda İstanbul'da topluluk üyesi ülkelerle bir toplantı düzenleyerek turizmden, iklim değişikliğine, ulaştırmadan eğitim ve kültür konularına kadar geniş bir yelpazede iş birliği yapabileceğimiz konuları ele almayı öngörüyoruz" dedi.

-BM VE EXPO İÇİN DESTEK İSTEDİ-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine adaylığını da anımsatarak, "Bizler Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde, 14 üyesi olan bu birlikten de desteği istiyoruz ve bu konuda da meslektaşım Gonsalves'den de destek istedik" diye konuştu. 31 Martta oylaması yapılacak EXPO-2015 için İzmir'in adaylığı konusunda da Gonsalves'ten destek istediklerini söyleyen Erdoğan, "Yazılı desteklerini de daha önce bildirdiler. Kendileri şimdi İzmir'e gidecekler, burayı görünce İzmir'in buna layık olduğunu da görecekler" dedi.

-BM VE EXPO İÇİN DESTEK SÖZÜ-

Konuk Başbakan Gonsalves de, Türkiye'nin giderek dünyanın yıldızı parlayan bir gücü olarak gördüklerini belirterek, Türkiye ili işbirliği yaparak tanınır hale gelmeyi arzuladıklarını kaydetti. Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine diğer Karayip ülkeleriyle beraber desteklediklerini söyleyen Gonsalves, İzmir'in EXPO-2015 üyeliğini de desteklediklerini söyledi. Konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı ülkesine davet eden Gonsalves, "Grenadinler adalarında öğle yemeği yemek fırsatımız olur. Çok güzel bir yer" dedi. Gonsalves, basın mensuplarını da ülkesini görmeye davet ederek, "Gelip turist olarak da para harcamanızı isterim" diye konuştu. Gonsalves'in bu sözleri salonda tebessümle karşılandı.

Gonsalves, bir soru üzerine de kendileri dışında EXPO için Türkiye'yi destekleyecek başka Karayipler ülkeleri olduğunu söyleyerek, diğer aday İtalya ile bir sorunları olmadığını ancak 2 kentin birden desteklenemeyeceğini söyledi.

-"DÜNYA HARİTASINDA KÜÇÜK BİR NOKTAYIZ"-

Gonsalves, ülkesinin Türkiye'de tanınmadığını belirterek, "Türkiye sizin ülkenizde tanınıyor mu?" diye kendisine soru yönelten bir gazeteciye böyle bir durum karşısında şaşırmadığını söyledi. Karayipler denilince akla ilk olarak Jamaika'nın geldiğini belirten Gonsalves, bu tür ziyaretlerle ülkesinin tanınmasını amaçladıklarını söyledi. Gonsalves, Saint Vincent ve Grenadinler'in dünya haritasında küçük bir nokta olduğuna işaret ederek en azından bu ziyaretle birlikte basın mensuplarının ülkesi hakkında bilgi edindiğini belirtti.

-NİYE DÜNYAYI GEZDİĞİMİZİ SORANLARA EN GÜZEL CEVAP-

Başbakan Erdoğan da, Türkiye'nin dünyada tanınma gibi bir sorunu olmadığını belirterek, "Türkiye artık dünyanın her yerinde hamdolsun tanınıyor. ‘Niye dünyayı çok fazla gezdiğimizi' soranlara bu en güzel cevaptır aslında. Dünyayı çok gazla gezişimizin sebepleri Türkiye'yi dünya pazarlarında iyi tanıtmak dünya halkına nerde olursa olsun gayet iyi tanıtmak" dedi.