KADIN

Fazla kilo infertiliteye neden olur mu?

Fazla kilo infertiliteye neden olur mu?

Fazla kilolu olma ve obezite, dünya çapında gittikçe daha fazla önem kazanan ve insan sağlığını etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuba Gümüş, fazla kilonın infertilite üzerindeki etkisine değindi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gümüş, konuyla ilgi oldukça faydalı bilgiler sundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, beden kitle indeksinin (kilonuz/boyunuzun karesi) 25’in üzerindeki bireyin fazla kilolu, 30’un üstündeki kişinin ise obez olduğu anlamına geliyor.

Her iki durum da diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak fazla kilo ve obezitenin kadın ve erkek bireylerde neden olduğu bir diğer sorun, ‘infertilite’ yani üreme yeteneğinde azalma meydana gelmesidir.

İNFERTİLİTE NEDİR?

İnfertilite, genel olarak 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesidir. Obez kadınlarda doğurganlık normal kilodaki kadınlara göre daha düşüktür ve beden kitle indeksindeki her birim artış doğurganlığın daha da kötü etkilenmesine yol açar.

OBEZİTE DOĞURGANLIĞI NASIL ETKİLER?

Bu durumun temel nedenleri; obezitenin yumurta kalitesi, olgunlaşması ve yumurtlama yeteneği üzerindeki olumsuz etkileri, hormonal dengelerin bozulması, özellikle vücutta yağ doku arttıkça oluşan insülin direncinin yumurta çatlamasını engelleyici etkisi ve rahim iç duvarının yapısındaki değişikliklerin oluşmuş gebeliği kabulünü zorlaştırması olarak sınıflanabilir.

Obezite ve genellikle yakın ilişkili olduğu Polikistik Over Sendromu, kadın kaynaklı infertilite olgularının önemli bir kısmını kapsar. Fazla kilolu ve obez bireylerde doğal yollarla veya tedavi ile gebelik elde edilebildiğinde, gebelik kaybı da ne yazık ki daha sık görülür.

Beden Kitle İndeksi artışının kadınların yanı sıra erkeklerde de üreme yeteneğini azalttığı yapılan çalışmalar ve klinik gözlemlerle kanıtlandı. Bu çalışmalarda obezitenin sperm sayısı ve hareketliliğini azalttığı, hormonal dengelerin değişmesine yol açarak cinsel isteksizliğe yol açabildiğini gösterdi.

OBEZİTENİN YOL AÇTIĞI SAĞLIK SORUNLARIYLA NASIL BAŞ EDERİZ?

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları ve infertilite yatkınlığının önlenebilmesi için yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel egzersiz ve gereği halinde diyet uzmanlarından beslenme konusunda destek almak, böylece vücut ağırlığını normal sınırlar içerisinde tutmak önemli.

Anne ve baba adayları, gebelik öncesi ve başlangıç kilosunun gebelik sürecini önemli oranda etkilemekte olduğunu bilmeliler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön