Fazla tuz tükettiğinizi anlamanız için vücudunuz bu sinyalleri gönderiyor

Gün içinde tükettiğiniz tuz oranı, sağlığınızla ilgili bu konuya dikkat etmeniz gereken birçok semptom ile kendini gösterir.

Fazla tuz tükettiğinizi anlamanız için vücudunuz bu sinyalleri gönderiyor

Eğer yüksek tansiyonukonusunda sorun yaşıyorsanız, bu tuz tüketiminde aşırıya kaçtığınız konusunda açık bir işaret olabilir.

Bazı tuzlu yemekler kısa süreli tuhaf hissetmenize,bundan da öte uzun vadede kendinizi sık sık rahatsız hissetmenize neden olur.

Tuz tüketiminizi anlamak adına aşağıdaki uyarıcı semptomlara dikkat ederek sodyum kontrolünüz için önlemler alabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Çok fazla su içmek, sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir. Aşırı tuz yemenin aynı etkiyi yaratabileceğini biliyor muydunuz? Fazla miktarda tuz tükettiğinizde ekstra tuzu temizlemek için böbreklerinizin fazla mesai yapması gerekebilir.

Sürekli baş ağrısı

Yazın zaman BMJ'de yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 3.500 mg sodyum yiyen yetişkinlerin, 1.500 mg'lık sodyum alan insanlara oranla üç kat kadar daha fazla baş ağrısı çektikleri görülmektedir. Aynı zamanda yüksek tansiyon ile baş ağrısı arasında güçlü bir bağ vardır. Bu çalışma göstermiştir ki fazla dozda tuz tüketen insanların kan basıncı normal olsa bile sık sık baş ağrısına maruz kalırlar. Eğer siz de normalden fazla baş ağrısı çekiyorsanız, tuzu kesmeye çalışmalısınız.

Sürekli susuzluk

Ağız kuruluğunuzun ilk nedenlerinden biri tuzdur. Çok fazla tuz tükettikten sonra vücudunuz tuz ve su seviyenizin dengesi bozulabilir. Movassaghi'ye göre, bu dengeyi normale döndürmek için daha fazla su içmek gerekir. Bu ihtiyacı anlayabilmek için beyin size devamlı "susuzluk" sinyalleri gönderebilir.

Hafıza Sorunu

Eğer gereğinden çok tuz tüketirseniz susuz hissederseniz, bu da dehidrasyon duruma yol açar. Dehidrasyon da sizin beyinsel işlevlerinizi etkileyebilir. Journal of Nutrition'da yapılan çalışmalara göre, özellikle kadınlarda vücut çok fazla susuz kaldığında konsantrasyonu, hafızayı, mantığı ve reaksiyonu kolayca negatif anlamda etkiler.

Aşırı dozda tuz tüketimi sorunlarını önlemek için:

Hangi belirtilere sahip olursanız olun, falza tuz tüketiminin verdiği zararları engellenin ilk yolu işlenmiş gıdaları kesmek ve daha fazla su içmektir. Bunlar vücudunuzun tekrar düzene girmesini ve dengeyi geri kazanmasını sağlayacaktır. Sodyum seviyeniz normale döndüğünde, tuz alımını kontrol altında tutmaya çalışmalısınız. ABD'de de hazırlanan beslenme kurallarına göre günde 2,300 mg'dan az tüketmeniz önerilir.

Kaynaklar: healthaeon.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler