HABER

FETÖ'nün yeni yapılanmasına büyük darbe

Balıkesir merkezli 4 ilde FETÖ'nün yeniden yapılanmasına yönelik operasyonda, örgüt evlerinde farklı yerlere gizlenmiş yüksek meblağda Türk lirası, döviz ve altın ele geçirildi - Örgütten kopmaları önlemek ve motivasyonu yüksek tutmak için dağıtılan paraların, yardım adı altında toplandığı gibi tarihi eser kaçakçılığı yapılarak da elde edildiği belirlendi - Operasyonda çok sayıda cep telefonunun yanı sıra önemli bölümü yabancılar ve sahte kimlikler üzerine alınmış 150 SIM kart da bulundu

BALIKESİR (AA) - SEDAT GÖK - Balıkesir merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, örgüt evlerinde yüksek meblağda Türk lirası, döviz, altın ile yabancı uyruklular ve sahte kimlikler üzerine çıkarılmış 150 SIM kart ele geçirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından "aktif" yapılanma içinde olan şüphelilere yönelik çalışmalar kapsamında, geçmiş tarihlerde tutuklanıp daha sonra tahliye olmuş veya halen firari durumdaki örgüt üyelerinin Balıkesir'de tekrar yapılanmaya girerek, FETÖ adına faaliyet yürütmeye çalıştıklarının tespit edilmesi üzerine, İl Emniyet Müdürlüğünce yeni bir operasyon başlatıldı.

Ekipler, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının yakalama kararı çıkardığı 78 zanlının adresine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Balıkesir, İzmir, Ankara ve Çanakkale'de örgütün yeniden yapılanmasına büyük darbe vurmak için 85 adrese yönelik eş zamanlı operasyonda, şüphelilerden 76'sı gözaltına alındı. Bu kişilerden 43'ünün aktif yapılanma içinde olduğu, 33'ünün ise farklı soruşturmalardan firari durumda olup örgüt evlerinde saklandığı tespit edildi.

Zanlılar arasında, örgütün sözde güncel il sorumlusu, sohbet ve mütevelli grupları üyeleri, maddi destek sağlayan bir grup esnaf ile firari durumdaki örgüte müzahir dershaneler müdürü, Bandırma ve Edremit'teki sözde eski sorumlular, kapatılan Cihan Medya'nın bölge temsilcisi, görevinden ihraç edilen binbaşı ve komiserler de bulunuyor.

- Örgütün yeni finans kaynağı arayışı

Operasyonda ele geçirilenler arasında, yeni yapılanmaya maddi destek sağlamak için örgüt üyelerine dağıtılmak üzere toplanan paralar ve ziynet eşyaları ile tarihi eserler dikkati çekti.

Örgütten kopmaları önlemek ve motivasyonu yüksek tutmak için dağıtılan paraların, yardım adı altında toplandığı gibi tarihi eser kaçakçılığı yapılarak da elde edildiği belirlendi.

Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda, küçük miktarlarda farklı noktalara gizlenmiş halde 40 bin lira, 35 bin dolar, 3 bin avro ve 20 bin lira değerindeki altınların yanı sıra çok sayıda dijital materyal, örgütsel doküman ve notlar, sahte kimlikler, terör örgütü elebaşına ait kitaplar, kapatılan dergilerin bazı nüshaları, çok sayıda cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlar ele geçirildi.

Öte yandan, aramalarda bulunan 150 SIM kartla ilgili de önemli bilgilere ulaşıldı.

Önemli bölümü yabancı uyruklular ve sahte kimlikler adına çıkartılan bu kartların, sadece gizli buluşmalar için kullanılmak üzere birisi tarafından toplu halde getirilip dağıtıldığı, birbirleriyle haberleşerek toplandıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin, biri kendilerine ait diğeri farklı isimlere ait iki GSM hattı kullandığı tespit edildi.

- Aktif yapılanmada öne çıkan detaylar

Emniyet güçleri, operasyonda FETÖ'nün Balıkesir'deki yeni yapılanmasıyla ilgili ayrıntılara da ulaştı.

Örgütün, Balıkesir'de sözde yeni bir il sorumlusu görevlendirdiği ayrıca Bandırma ve Edremit bölgelerine de sözde sorumlu görevlendirmesi yapıldığı tespit edildi.

Sorumlu FETÖ üyelerinin zaman zaman bir araya gelerek örgütsel toplantı yaptığı, terör örgütünün içinde bulunduğu zor durum nedeniyle örgüt mensuplarını motive edici çalışmalar içinde olduğu ve yeni yapılanmada aktif görev almalarını sağladıkları belirlendi.

Sözde sorumluların, örgüt içi alınması gereken tedbirlerle ilgili telkinler yaptıkları, örgüt mensubu kişilerin ailelerine maddi destek sağladıkları, ayrıca firari örgüt üyelerine saklanmaları için yer temin ettikleri tespitinde bulunuldu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler