Filipinler'de Utor tayfunu: 23 balıkçı kayıp

Filipinler'in kuzeyinde rüzgar hızı saatte 210 kilometreyi bulan Utor tayfunu nedeniyle 23 balıkçının kayıp olduğu bildirildi.

Ankara - Bicol Bölgesi Sivil Savunma Direktörü Bernardo Alejandro yaptığı açıklamada, Aurora bölgesinde halkın geceyi elektriksiz geçirdiğini, Bicol'da ise yaklaşık 1000 kişinin çadırlarda kaldığını belirtti.

Ulusal Afet Kurumu da Catanduanes bölgesindeki ailelerin başvuruları üzerine yapılan araştırmada, evlerine dönmeye çalışan 23 balıkçının kayıp olduğu bilgisine ulaşıldığını kaydetti.Satteki hızı 210 kilometreyi bulan tayfun nedeniyle çok sayıda otobüs ve uçak seferinin iptal edildiği ifade edilirken, Utor tayfununun bu yıl ülkeyi vuracak 20 civarındaki kasırga ve tayfundan onikincisi olduğu belirtildi.

Bölgede balıkçı teknelerinden denize açılmamaları, denizdekilerin de karaya dönmeleri istenirken halk su baskınları ve toprak kaymaları ihtimaline karşı uyarıldı. Utor tayfunu nedeniyle Catanduanes bölgesinde 30'dan fazla feribot seferinin ertelenmesi sonucu 3 binden fazla yolcu iskelelerde mahsur kalmıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler