Fındıklı Merdiveni rengarenk

İstanbul Fındıklı sahilinden Cihangir'e doğru çıkan merdiveni bugün görenler ilginç bir sürprizle karşılaştı.

Fındıklı Merdiveni rengarenk

Merdiven LGBTT hareketin kullandığı 'Gökkuşağı Bayrağı'nın renkleriyle boyanmıştı.

Boyama işleminin kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiği ise bilinmiyor.

Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu.

Başkahaber'in haberine göre Hippi hareketlerinni zenci yurttaşlık hareketlerinin simgeselliğinden esinlenen San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı.

Baker ve 30 gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadılar.

Bayrakların her biri farklı renkte olmak üzere sekiz şeridi vardı ve her bir renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyordu: kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, çivit mavisi uyumu, mor maneviyatı, cam göbeği sanatı ve cart pembe cinselliği.

Bir sonraki yıl Baker, 1979 yılındaki yürüyüşte kullanılmak üzere seri üretimi için San Francisco Paramount Bayrak Şirketi'ne başvurdu.

Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden (cart pembe boyanın piyasada fazla bulunmaması gibi) pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkarıldı.

Altı renkli bu yeni tasarım, San Francisco'dan diğer kentlere de sıçradı ve kısa süre içinde eşcinsel bilincin ve çeşitliliğin dünyaca tanınan simgesi haline geldi.

Hatta, Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından da resmen tanındı.

1994 yılında, 9 metre eninde 1,5 kilometre boyunda devasa bir gökkuşağı bayrağı New York Stonewall 25. yürüyüşünde 10 bin kişi tarafından taşındı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
çok güzel olmuş! çok beğendim.. lgbt 'lere saygı lütfen!
yaa gökkuşağı eşcinsellerin babasının malı mı? merdivenlerin renk renk boyanma amacıyla eşcinsellerin alakası yok. saygı duymasa da merdiveni alet etmesin kimse
vallahi bu dünyada onnlarda var onlarında yaşama hakları var. oysaki onlar hayatlarına devam etmek için ne yazık ki kötü yollardalar.. neyse gökkuşağı renklerine tahammül edemeyen şahsiyetler var o merdiven boyandıda kime ne battı.. geri griye döndü çünkü siz renklerin hiçbirine tahammül edemiyorsunuz çünkü renklilik sizi korkutuyor. :) merdiveni alet etmesin kimse gülüyorum kahkaha atıyorum kaç can verildi ülkede neden birtanesini savunan koruyan hakkını katilini bulan olmadıda merdivenin boyanması ahrınıza gitti
illa renksiz olacak diye bir durum mu var bırakın renkli kalsın kime batıyorki
SIKTI YA BU NE YA HER ELİNE BİR ALET ALAN BU ÜLKEDE SAYGISILIĞIN ALASINI YAPIYOR...MİLLETE SAYGI YOK MU....
sen önce kendin saygılı yorum yapmayı öğreneceksin ağzına geleni sayıp klavye başında millete sonra saygıdan bahsetme, yorumuma yazdığın yorumu okudum seni takip ediyorum o küfürlerin hesabını vereceksin, hakkında yasal işlemleri başlattım merak etme
cabbar yasin güzel ancak basamakların üst kısımları mermer,yanları boyandıktan sonra led lamdalarla ışıklandırılırsa çokk daha güzel olacağı kanısındayım.
renk güzel güzel olmasına ancak kullanışlı mı? yarın merdivenden bir yaşlı teyzemiz düşse ve dese ki ben bu renklerden dolayı düştüm. Ha kime dava açacağı belli oldu...bu kadar şekilci, renkçi ve gösterişçi olacağımıza işe yarıyor mu kullanışlı mı diye de azcık düşünmeliyiz...
Diğer Haberler