HABER

Fransa yeni bir sorun çıkarttı

Fransa yeni bir sorun çıkarttı

Türkiye'nin AB üyeliği karşıtı Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin "Akil Adamlar" Komitesi önerisine ilişkin pazarlıklar sürerken Paris'in, 14 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine atıfta bulunulmasına "tam üyelik" iması olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı öğrenildi.

Nicolas Sarkozy'nin, AB'nin sınırlarını belirlemesini istediği "Akil Adamlar" komitesi önerisine ilişkin pazarlıklar, AB'de teknik düzeyde sürüyor. "İmtiyazlı ortaklık"tan yana Sarkozy, Türkiye ile iki yeni başlığının açılmasına 14 Aralık'ta AB Zirvesi'nde "Akil Adamlar" önerisinin kabul edilmesine bağlamış bulunuyor.
Bunun üzerine AB içerisinde başlatılan pazarlıklar, zirveye bir hafta kala hızlandı. Brüksel'deki Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER) Çarşamba günü yaptığı toplantıda Fransa'nın önerisine ilişkin çalışmaları yaptığı belirtiliyor.

Ancak Sarkozy'nin önerisine ilişkin pazarlıklar sürerken Fransa'nın bu kez, 14 Aralık'taki zirvenin sonuç bildirgesinde Türkiye'nin üyelik müzakerelere atıfta bulunulmasına karşı çıkarak yeni bir sorun yarattığı öğrenildi.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Fransa'nın, zirve öncesi sürdürülen teknik çalışmalar sırasında yeni bir itiraz dile getirdi. Paris, zirvenin sonuç bildirgesinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine atıfta bulunulmasına "tam üyelik" iması olacağı gerekçesiyle karşı çıktı.

Fransa'nın bu itirazı, AB diplomatik kaynaklarınca doğrulandı. Ankara'daki üst düzey bir AB diplomatı, Fransa'nın yeni itirazı için "Şaşırtıcı, kabul edilemez" dedi. Diplomat "Umarız ki bu Fransa'nın kalıcı bir pozisyonu olmaz. Bu biraz aceleci bir talep. Biraz da şaşırtıcıdır" dedi.

Türkiye'nin üyelik müzakereleri için tüm AB ülkelerince benimsenen bir "Müzakere Çerçevesi"nin bulunduğunu anımsatan AB diplomatı, "Çerçevede Türkiye ile müzakerelerin ucunun açık olacağı çok açık bir biçimde ifade ediliyor. Fransa'nın yaptığı suları bulaştırmaktır" şeklinde konuştu.

-YETKİ ANLAŞMAZLIĞINI GİDERMEYE ÇALIŞIYOR"
Bu arada, Fransa'nın ısrarı üzerinde zirvede kurulması kararlaştırılması öngörülen grubun yetkilerine ilişkin anlaşmazlığının zirveye kadar giderilmesi için çabalar yapılıyor.
"Akil Adamlar" komitesinin yerine "Düşünce grubu" isminin benimsenebileceği, grubun üye sayısına ilişkin pek bir sorun bulunmadığı belirtiliyor. Buna karşın, grubun "yetki alanı" konusunda henüz bir mutabakatın sağlanmadığı da ifade ediliyor.

AB diplomatik kaynakları, "Yetki konusunda yüzde 100 mutabakat yok. Zirveye kadar anlaşma sağlanmalı çünkü zirvede liderler bu konu ile uğraşmamalı" dediler.
ANKA'ya verilen bilgiye göre, AB ülkeleri, Pazartesi günü Brüksel'de Dışişleri Bakanları düzeyinde başlayacak iki günlük Genel İşler Konseyi toplantısına kadar mutabakata varmaya çalışacaklar.

Eğer teknik düzeyde anlaşma sağlanamazsa Bakanlar, görüş birliğinin oluşması için çalışacaklar. Bu çabalar sonuç vermezse o zaman iş, zirvede liderlere kalacak.

-İKİ BAŞLIĞIN AÇILMASI
Öte yandan, Fransa'nın engellerinin asılması halinde zirvenin ardından Türkiye ile, tükecinin korunması ve trans Avrupa ağları olmak üzere, iki yeni müzakere başlığının açılması planlanıyor.

Hükümetlerarası konferans formatında yapılacak toplantıya Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katılması bekleniyor.

Söz konusu toplantının, zirveden sonraki haftanın ilk günlerinde yapılması öngörülüyor. Toplantı için 18 veya 19 Aralık üzerinde duruluyor ancak kimi AB diplomatları, toplantının daha erken bir tarihte de yapılabileceğini söylüyorlar.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön