FT'den "Türk gazeteciler Afganistan'a" esprisi

LONDRA (ANKA) - ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara'daki görüşmeleri sırasında Türk ve Amerikan medya mensupları arasında yaşanan arbede, Financial Times gazetesinin fıkra köşesinde espri konusu oldu.

Türk basınına yüklenen gazete, "Bir grup Türk gazetecisi, PKK'yı bile korkutacak bir mini askeri harekat başlattı" ifadesini kullandı. Gazetede, "Belki Gates, NATO'nun, üzerine düşeni yapmaması halinde, birkaç Türk basın mensubunun Afganistan'a gönderilmesini talep edebilir" denildi. Financial Times gazetesi, "Gözlemci" isimli fıkra köşesinde ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara'daki görüşmeleri sırasında basın toplantısının düzenleneceği alanın küçük olması nedeniyle Türk ve Amerikan medya mensupları arasında yaşanan kargaşayı konu yaptı. Gazete şöyle yazdı:

"ABD Savunma Bakanı Robert Gates, geçen hafta Ankara'da Türk muhatapları ile görüştüğü sıralarda bir grup Türk gazetecisi, PKK'yı bile korkutacak bir mini askeri harekatı başlattı. Ağır tv kameraları ile silahlanmış birkaç saldırgan Türk gazetecisi, iyi fotoğraf engel oluyorlar diye Pentagon akredite meslektaşlarına karşı harekete geçti. Birkaç yumruk ve tekme atılmasından sonra nihayet Türk güvenlik gücleri araya girerek, toplantı odasındaki Gates'in bile kulaklarına gelen kargaşayı yatıştırdılar.
Belki Gates, NATO'nun, üzerine düşeni yapmaması halinde, birkaç Türk basın mensubunun Afganistan'a gönderilmesini talep edebilir."