HABER

Derisinin altına çip yerleştiren Türk yazılımcı Tolga Özuygur, Iron Man gibi ateş ediyor!

Iron Man isimli karakterin zırhını gerçek hayata uyarlayan Türk yazılımcı ve icatçı Tolga Özuygur şimdide deri altına çip yerleştirdi. Özuygur, ünlü aktör Robert Downey JR.’ın canlandırdığı Iron Man (Demir Adam)'in koluna komutlar vererek ateş etme, kimlik doğrulama gibi bazı işlemleri gerçekleştirebildiğini söyledi. Bilim kurgu filmlerindeki tasarımları günümüze uyarlama nedenini de anlatan Özuygur, teknolojinin ne seviyede olduğunu göstermek istediği için bu tür araştırmalar yaptığını anlattı.

Yaptığı demir adam zırhı ile ismini duyuran Türk yazılımcı ve YouTuber Tolga Özuygur, derisine yerleştirdiği çiple RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) ve NFC teknolojilerini kullanabiliyor. Atölyesinin kapısını derisinin altına yerleştirdiği NFC çipiyle açabilen Özuygur, şimdi de yaptığı demir adam kolunu bu sistem ile komut ettirebiliyor. Vücuduna yerleştirilen çipte 2 adet RFID bulunan Özuygur, bu çipi istenilen şekilde programlayabiliyor. Bu sistemle kapı açmak veya bir kimlik doğrulaması yapmak da mümkün. Özuygur daha önce tamamladığı demir adam zırhına ek olarak yeni bir Iron Man kolu tasarladı. Bu kolu derisinin altındaki çiple koldaki sisteme uygun programlama yaparak komut ettirebiliyor.

DERİ ALTINDAKİ ÇİPLE TANIMLANIYOR

Demir adam kolunu RFID teknolojisini kullanarak içindeki el yapımı bir devre ile bütün kolun fonksiyonlarını kontrol edebilen Özuygur, demir adam filminde elin ateş etme pozisyonunu aldığında yaptığı hareketi gerçekleştirdi. Ateş etme pozisyonunu aldığı sırada tasarladığı kol derisinin altında bulunan çipe tanımlanıyor. Daha sonra ateş etme komutu derisinin altındaki çip sayesinde gerçekleşiyor.

"YAPTIĞIM DENEYSEL MÜHENDİSLİK PROJELERİYLE HER YAŞTAN İNSANA İLHAM VERMEK İSTİYORUM"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön