HABER

Hepsi Cumhuriyet döneminden bu yana özenle korunuyor! İşte Atatürk'ün kişisel eşyaları

Çanakkale'deki Troya Ören Yeri'ni ziyaret eden tarih meraklıları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet döneminden kalma kişisel eşyaları için yürütülen konservasyon çalışmasını izleme fırsatı buldu. Atatürk'ün valizi, ayakkabısı, terliği, yemek yediği çatalı, bıçağı, şekerliği ile gümüş kutusu için yapılan çalışma görenleri duygulandırdı. Troya Müzesi'ni ziyaret edenler görevliler gibi Atatürk'ün eşyalarına dokunabilmeyi çok istediklerini söyledi.

Çanakkale'de 5 bin 600 yıllık geçmişe ışık tutan Troya Ören Yeri girişine, 70 milyon TL harcanarak yapılan Troya Müzesi, 18 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açıldı. 12 bin 750 metrekare kapalı alana sahip müzede, Troya Ören Yeri başta olmak üzere, diğer antik kentlerden çıkan 2 bin eser sergilenmeye başlandı. 5 bin 600 yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri'nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi zemin katında 7 ay önce başlatılan ‘Perdeler Açılıyor’ projesi kapsamında müzedeki 3 restorasyon ve konservasyon laboratuvarında, her çarşamba 11.00 ile 15.00 saatleri arasında perdeler açılıp, yapılan çalışmaların ziyaretçilere izletilmesi fırsatı sunuluyor.

CEP TELEFONU KAMERALARIYLA GÖRÜNTÜ ÇEKTİLER

Troya Müzesi, 'Perdeler Açılıyor' projesi kapsamında, özel konservasyon çalışmasına ev sahipliği yaptı. Anıtkabir Müzesi’nden Çanakkale Müze Müdürlüğü’ne 1974 yılında devrolan, Atatürk'ün kullandığı Cumhuriyet döneminden kalma valizi, ayakkabısı, terliği, yemek yediği çatalı, bıçağı ile gümüş kutusu için 'Troya'nın melekleri' olarak adlandırılan restoratör ve konservatörler Nurver Ferendeci, Betül Özmen ve Gonca Dikenci tarafından konservasyon çalışması gerçekleştirdi. Müzeye ziyarete gelenler, zemin katta Atatürk'ün kişisel eşyaları için yapılan konservasyon çalışmalarını izleyip, bu anları cep telefonu kameralarıyla kaydetti.

"HEYECAN VERİCİ ESER GRUBUYLA İZLEYİCİLERİMİZİN ÖNÜNE ÇIKTIK"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
milletin derdine bak
Bizimkisi bitmeyen ve asla bitmeyecek bir aşk hikayesi dert ne olaki.
senin derdin nedir
allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, milletine ve islama en büyük katkıyı yapmış liderlerden birisidir, ülkemizden başka müslüman ülkelere bakınca net anlaşılıyor, veya müslüman göçmenlerin neden ülkelerinden kaçtığına bakınca , rabbim cennet bahçelerinden köşe nasip etsin atamıza
İslam'a ne gibi katkı sağlamış acaba?
@oguzhan_1930_afniz dogru diyorsun senin gibi birini atasiz birakmayip atalarindan bugune musluman olmanizi saglamak disinda hic birsey yapmamistir.
@adyobatik01 senin müslüman dölü olmanı sağlamış yetmez mi osmanlıda kullarım diyen padişahın kıç kılı idiniz gerçi şimdi de sultan diyen birinin oluyorsun atam sayesinde özgür birey olup ALLAH ın kulu oldun yetmez mi nankör
la siz bunlarıda satarsınızzzz
Geri Dön