HABER

Jivaro kabilesine ait kafatasları İzmir'de ele geçirildi: Kafalarını kesip kemik ve derilerinden ayırıyor, boyunlarına asıyorlar

İzmir'de Jivaro kabilesine ait olduğu düşünülen geleneksel yöntemlere başvurularak küçültülmüş 500 yıllık kesik insan başları bulundu. Dünyaca ünlü Avrupalı ressamların duyulmamış eserlerinin de aralarında bulunduğu tarihi kalıntılar, İzmir Arkeoloji Müzesi'nde incelemeye alındı. Konu ile ilgili açıklama yapan Müze Müdürü Hünkar Keser, en ilkel kabilelerden Jivaroların düşmanlarını öldürdükten sonra kafalarını kesip kemik ve deriyi ayırdığını, deriyi çeşitli işlemlerden geçirdiğini anlattı.

İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları, operasyonda ele geçirilen Güney Amerika yerlilerinden Jivarolara ait olduğu düşünülen 500 yıllık kesilip küçültülmüş insan başları ile Avrupalı ünlü ressamların bilinmeyen tablolarının aralarında yer aldığı yaklaşık 400 eseri incelemeye aldı.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin Aliağa ilçesinde belirlenen 2 adrese düzenlediği baskında ele geçirdiği eşsiz eserlerin tarihi, kaynağı ve özelliklerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

İzmir Arkeoloji Müzesinin laboratuvarlarında görevli uzmanlar, aralarında Jivarolara ait olduğu değerlendirilen yaklaşık 500 yıllık tarihe sahip küçültülmüş insan başlarından Avrupalı ressamların tablolarına kadar yaklaşık 400 eseri inceliyor.

İTİBAR SEMBOLÜ OLARAK BOYUNLARINA ASIYORLAR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön