HABER

Koleksiyonuna karşılık sıfır araç teklif edildi, yine de kabul etmedi: Bir milyon değerinde

Elazığ'da 24 yılda 2 bin çakmak biriktiren Hakan Zilayaz, toplam değeri bir milyon olan koleksiyonun arasında dünyanın ilk çakmaklarından bir tanesinin olmasıyla dikkat çekiyor. Çakmalara karşılık teklif edilen sıfır otomobili kabul etmeyen Zilayaz, ''Çakmaklarımın değerini tam olarak hiç hesaplamadım ama ortalama bir milyon değerinde olduğunu tahmin ediyorum. 2 bine yakın çakmağım var. En pahalı çakmak 30 bin lirayken en ucuzu ise 300 lira değerinde. Niyetim müze açmak'' şeklinde konuştu.

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Aladikme köyünde yaşayan 41 yaşındaki Hakan Zilayaz, 17 yaşındayken çakmaklara heves saldı. Köydeki vatandaşların elinde gördüğü muhtar çakmağını alan Zilayaz, daha sonra çakmaklara olan sevgisinin arttığını fark ederek biriktirmeye karar verdi. Bir süre yakınlarından aldığı çakmakları biriktiren Zilayaz, yaptığı araştırmalar sonucunda Fransız marka bir çakmakla tanışarak o markanın koleksiyonun yapmaya başladı.

Bir süre çakmak biriktirdikten sonra Türkiye’de ve dünya genelinde çakmak koleksiyoncularıyla yaptığı görüşmeler, hobisini daha fazla arttırdı. Çeşitli yerlerden tanıştığı koleksiyoncularla çakmak takası yapan Hakan Zilayaz, 24 yılda 2 bine yakın çakmak biriktirdi.

SIFIR ARAÇ TEKLİF EDİLDİ YİNE DE KOLEKSİYONDAN VAZGEÇMEDİ

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler