HABER

Mülteci çocukların eğitimini hukuk öğrencisi üstlendi

Suriye'de iç savaştan kaçıp Adana'ya sığınan hukuk fakültesi öğrencisi Ahmed Muhemit, mülteci çocuklara okuma-yazma öğretiyor. Çocukların eğitim konusunda geri kalmalarına kayıtsız kalamayan Muhemit, çadırında verdiği eğitime artık hayırseverlerin yaptırdığı konteynerde devam ediyor.

Hukuk fakültesi öğrencisi 28 yaşındaki Ahmed Muhemit, 8 yıl önce Suriye’deki iç savaştan kaçarak Adana’ya sığındı. Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi’ndeki çadırlarda tarım işçiliği yaparak hayatını sürdüren Muhemit, bir süre sonra çocukların okula gitmediğini ve eğitimden geri kaldığını fark etti.

GÜN GEÇTİKÇE SAYILARI ARTIYOR

Çadırda kalan ailelerle görüşen Ahmed Muhemit, kendi çadırında çocuklara Türkçe, Arapça ve İngilizce okuma yazma öğretmeye başladı. İlk başta yaklaşık 10 çocukla eğitime başlayan Muhemit, gün geçtikçe daha fazla çocuğa eğitim vermeye, bir süre sonra da tarım işini bırakıp gün boyu çocuklara ders vermeye başladı.

Sosyal medyada ihtiyaç sahipleriyle hayırseverleri buluşturan Ogün Sever Okur ise bir gün bölgeyi ziyaret ettiğinde Ahmed Muhemit’in derme çatma bir çadırda eğitim verdiğini gördü. Hemen sosyal medyadan paylaşım yapan Okur, kısa süre içerisinde topladığı parayla bölgeye konteynerden bir sınıf yaptırdı, içerisine de tahta, sıra, masa, kalem ve gerekli eşyaları aldı.

KONTEYNERDA EĞİTİM GÖRÜYORLAR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ben ırkcı degilim ama ülkedeki mülteciler ve cocukları gelecekde başımızı her konuda çok agrıtacaklar gibi özelliklede türkiye düşmanlarının (artık böyle bir ülke kaldıgındanda şüpheliyim ya)bunları organize edip ülkede kaos ortamı oluşturmalarında desdek verebilir veya ilerde avrulalılar bu mültecilere türkiyeden hakların verilmesini isteyebilir uzun lafın kısası allah bizden sonrakilerinin yardımcısı olsun demekden başka söyleyecek şey bulamıyorum
Geri Dön