HABER

Gebelik kayıpları (düşük) çeşit ve nedenleri (Düşüğe yol açan sebepler)

Jin.Op.Dr.Rami Asker bu hafta gebelik kayıpları (düşük) çeşit ve nedenleri konularına değindi

Gebelik kayıpları (düşük) çeşit ve nedenleri (Düşüğe yol açan sebepler)

GEBELİKLERİN %15’İ DÜŞÜKLE SONLANIYOR

Anne adaylarının karşılaşabilecekleri en tatsız olaylardan biri düşüktür (abortus),ama ne yazıkki Tüm gebeliklerin %10-15’i düşükle sonuçlanır.

Spontan düşük:dışarıdan her hangi bir müdahale olmadan gebelik ürününün rahimin dışına atılıp gebeliğin sonlanmasına spontan abortus denir,bu yazımda düşük sözcüğü spontan abortus yerine kullanılacaktır. İsteğe bağlı veya medikal nedenlerle yapılan düşük ve kürtaj işlemleri bu yazımın konusu değildir,onlara ayrıca farklı bir makale de değineceğim.

Gebeliğin 20. haftasından önce veya fetüsün 500 gr. ağırlığına erişmeden kendiliğinden sonlanmasına abortus denir. Abortusların 12.

gebelik haftasından önce olması erken,sonra olması geç abortus olarak adlandırılır.

Düşükle sonuçlanan gebeliklerin %50-80’inde bebeklerde genetik anomaliler söz konusudur ve bunlar düşüğün sebebi olarak görülür.tabi ki düşüğün başka nedenleri de var onlara da kısaca değineceğiz.

Düşük çeşitleri:

*Abortus imminens (düşük tehdidi): Bu durumda vajinal kanama ve kasıklarda kramplar vardır ama rahimin ağzı açılmamıştır, belirli bir tedavisi yok,hastalara yatak istirahati önerilir ayrıca progesteron desteği verilebilir, sonucunda kramplar ortadan kalkıp kanama durursa gebelik devam eder ama kanama ve kramplar artarsa olay düşükle sonuçlanır.

*Abortus incipiens(önlenemez düşük): Bunda da kanama ve kasık ağrıları var fakat burada rahim ağzı açılmıştır ve tek tedavisi kürtaj yapılmasıdır.

*Abortus incompletus(tamamlanmayan düşük): Gebelik materyalinin bir kısmı dışarı atılmış diğer kısmı rahmin içerisinde durmaktadır.tedavisinde acilen kürtaj yapılmalı.

*Abortus completus (tamamlanan düşük): Tüm gebelik materyali dışarı atılmıştır. Burada rahimin boşluğu temizlendiği için ayrıca kürtaj müdahalesine genelde gerek duyulmaz fakat bazı hekimler içeride doku parçası kalmadığından emin olmak için kürtaj uygulayabilir.

*Habitüel abortus(tekrarlayan düşük): Hastanın peş peşe 3 gebeliğinin düşükle sonuçlanmış olmasıdır,bu hastalarda tüm tetkik ve genetik araştırmaların yapılıp düşük sebebinin saptanması gerek.

*Missed abortus (ölü düşük): Bebeğin ölmesine rağmen uzun süre rahmin içerisinde kalıp atılmamasına verilen ad.bu durum DİC dediğimiz anne kan pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasına yol açan bir bozukluğun meydana gelmesine neden olabilir ayrıca enfeksiyona da yol açabilir.bu tür düşüklerde fibrinojen ve kan pıhtılaşma ölçümleri yapıldıktan sonra kürtaj yapılmalı.

Düşüğe yol açan sebepler;

*Kromozomal bozukluklar:

En sık rastlanan nedendir,düşüklerin %50-80’i kromozom anomali kaynaklıdır.bu kromozomal bozukluklardan en sık rastlananı trizomilerdir özellikle trizomi 21 (down sendromu,mongolizm) ve trizomi 16 ayrıca monozomi de abortusa yol açar( turner sendromu).

*Anembriyonik gebelik veya blighted ovum (boş gebelik):

bu durumda gebelik kesesi oluştuğu halde bebeğin oluşmaması durumudur.

*Uterus’a (rahim) ait anormallikler:

-uterus septus yani rahimde bir bölme veya zarın olması

-rahim ağzı yetersizliği

-uterus didelfis veya çift rahim

-uterus tümörleri

-geçirilmiş rahim ameliyatları

*Hormonal nedene bağlı düşükler:

En sık tiroid hastalıkları ve özellikle hipotiroidi düşüklere neden olabiliyor ikinci sıklıkta ise şeker hastalığı (diabet) gelir.

*Mekanik veya psikolojik travmalar da düşüğe neden olabiliyor.

*Enfeksiyonlar: Özellikle mycoplazma,toxoplazma,rubella,sitomegalovirüs enfeksiyonları düşüğe neden olabilir
.
*İmmünolojik nedenler (bağışıklık sistemine ait nedenler): Burada özellikle sistemik lupus eritimatozus ve antifosfolipid sendromu adlı hastalıklarda anne vücudunda oluşan bir takım antikorlar üzerinde durulmaktadır(lupus antikoagulan antikor,antikardiyolipin antikor)bu antikorlar özellikle tekrarlayan (habitüel) abortusa yol açabiliyor.

**SORU VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN:drramiasker@mynet.com

**

Facebook: Rami Asker

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön