HABER

"Gelecek bir krizin faili meçhul değil"

ANKARA (İHA) - Ankara Ticaret Odası (ATO), siyasi belirsizliğin iç borçlanma üzerindeki etkilerini araştırdı. Yapılan araştırmaya göre, borçlanma faizlerinin yüzde 75'lerde devam etmesi halinde Türkiye'nin iç borcunun her ay yaklaşık 1.2 milyar dolar artacağı kaydedildi.

Raporda, siyasi belirsizliğin yol açtığı yüksek faiz oranlarının ay ay hesaplandığı, Mayıs ayında 1.2 milyar dolar, Haziran ayında 1.2 milyar dolar olmak üzere Başbakan'ın meydana getirdiği tedirginlik sonucu Türkiye'nin iç borcunun iki ayda 2.4 milyar dolar artış gösteridiği belirtildi. Belirsizliğin yıl sonuna kadar sürmesi halinde Türkiye'nin iç borcuna 10 milyar dolar daha ekleneceği ifade edilen raporda, 55 günde 291 bin lira artış gösteren doların dış borçta 26.3 milyar dolar artışa neden olduğu kaydedildi. Konu ile ilgli yazılı bir açıklama yapan ATO Başkanı Sinan Aygün, "Türkiye hızla bir krizin içine çekiliyor. Kasım ve Şubat krizlerini kimse üstlenmedi. Ancak bu kez gelecek yeni bir krizin faili meçhul olmayacaktır" dedi.

Aygün, "Türkiye umut yolunda yeni bir facia ile karşı karşıyadır. Fay hattındaki ekonomiyi siyaset tetiklemektedir. Bugün yaşanan sıkıntılar öncü depreplemlerdir. Yeni bir büyük depremde göçük altında kalmamak için öncelikle siyasetteki yapıların sağlamlaştırılması gerekir. Piyasaların verdiği sinyalin doğru okunmaması durumunda olacaklardan tek başına ülkeyi ve ekonomiyi yönetenler sorumlu olacaktır" dedi. Aygün, programın arkasındaki siyasi desteğin bittiğini ifade ederek, "Ne yazık ki istikrar sağlayacak siyasi bir müdahale yapma imkanı da zorlaşmıştır. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e burada büyük görev düşmektedir. İnsiyatif alarak, rotasından çıkmış siyaset arabasını yeniden yola sokmalıdır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön