Gençler İçin Parlak Gülüşler

13-19 yaşları arasındaki gençlerin hoş bir gülüş ve sağlıklı dişlere sahip olmalarının en iyi yolu, çocukluktan önce edinilen...

Gençler İçin Parlak Gülüşler

13-19 yaşları arasındaki gençlerin hoş bir gülüş ve sağlıklı dişlere sahip olmalarının en iyi yolu, çocukluktan önce edinilen doğru ağız bakım alışkanlıkların devam ettirilmesidir. Diş telleri veya başka bir ortodontik tedavi görün ya da görmeyin, aşağıdakileri yapmanız önemlidir:

•Dişlerinizi günde iki kere ADA (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) tarafından önerilen florürlü bir diş macunu ile fırçalayın. Plak; diş çürüğü ve diş eti hastalığının başlıca sebebidir.

•Diş eti hattınızın altındaki ve dişleriniz arasındaki plağı çıkartmak için günde bir kere diş ipi kullanın . Plak günlük olarak çıkarılmadığı zaman tartar -koyu sarı olarak- görülür ve sertleşebilir.

•Şekerli veya nişastalı gıdaları; özellikle yapışkan çerezleri çok sık yemeyin.

•Profesyonel temizlik ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.
Temiz bir ağızla, dişlerinizin sağlığını bir ömür boyu koruyabilirsiniz ve kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Gençlerin dişleri ile ilgili bilmesi gerekenler nelerdir?
Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

•Ortodonti: Çarpık dişleri veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu, temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur; erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde fazladan strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığı ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.

•Ağız koruyucuları: Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.

•Beslenme: Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şeker ve nişasta, diş minesini tahrip eden plak oluşumunu destekler. Atıştırmaların sayısını azaltın. Şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.

•Sigara: Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak sigara, dişlerinizi ve diş etlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve diş eti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunu diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara aktarmayı ihmal etmeyin.

•Ağız piercing’i: Popüler olmasına rağmen, ağız piercing’i enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çiviler, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz. Metal takı dişleri çatlatabilir ve diş etlerinize zarar verebilir. Ağız piercing’i yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin, en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.

•**Yeme bozuklukları:** Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü durumdaki diş minesini düzeltebilirken, -kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan- yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa, -veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız- doktora başvurun.

Dişlerimin daha beyaz görünmesini nasıl sağlarım?
Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa, bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler için, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veya kaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler