Gençlerde meme küçültme ameliyatı ne zaman yapılır?

Bereketin sembollerinden, kimi kültürde serbestçe açıkta, kimi kültürde gizlenmesi gereken, utanılan..Bebek beslenmesinde en güzel kaynak ve bunun yanında kadının bedeninde ve cinsel yaşamında belirgin odak..

Gençlerde meme küçültme ameliyatı ne zaman yapılır?

Evet kadın memesinden bahsediyoruz. Ergenlik döneminde vücutta ilk değişime uğrayan organlardan biridir memeler. Gelişim sürecinin tamamlanması kişiye göre değişiklik gösterir ancak genelde 17-18 yaşlarında esas şeklini almış olur. Bu dönemden itibaren de boyutla ilgili problemler başlar.

İri Meme Ne Gibi Sorunlara Neden olur?

iStock-120972352
Genç kızlık döneminde iri meme özellikle duruş(postür) problemine yol açar. Memelerinin büyüklüğünden utanan genç kızlar, sürekli öne eğilerek bu durumu gizlemeye çalışır ve bu da uzun vadede kamburluğa varan duruş bozukluklarına sebep olur. İlerleyen yaşla birlikte de aşırı büyük meme, yerçekiminin etkisi ile sarkar. Bu da omuzlarda aşırı yüklenmeye ve buna bağlı omuz ağrısına sebep olur. Ayrıca sütyen askıları da omuzda çökme ve omuz görünümünde deformite yaratır.

Fiziksel olarak oluşan sorunların yanında bir de ruhsal olarak oluşan sorunlar vardır. Ergenlik döneminden itibaren sürekli etrafındakilerin memelerinin boyutu ile ilgili sorulara maruz kalmak sosyal ortamlardan uzaklaşmaya , kıyafet seçimlerinde kısıtlamalara ve sonuçta özgüven kaybına yol açacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne zaman Yapılabilir?

Vücut gelişiminin ve ruhsal gelişimin tamamlanmasından sonra meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Genelde 18 yaşından sonra operasyon önermekteyiz. Bu yaştan itibaren, sağlık koşullarının bir ameliyata elverdiği her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Süt Verilebilir mi?

iStock-156203855
Meme küçültme ile ilgili en çok karşılaştığımız soru budur. Günümüzde kullanılan teknikler, meme başını ve süt kanallarının çoğunu korumaya dayalı tekniklerdir. Ameliyattan sonra iyileşmede herhangi bir sorun yaşanmadığı müddetçe de bir sıkıntı yaşanmaz. Yine meme başının hissiyatı da günümüz teknikleri ile maksimum düzeyde korunabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrası 1 gecelik hastanede kalış süresi vardır. Ertesi günü taburcu olabilirsiniz. Taburcu olduğunuz andan itibaren günlük fizik aktivitelerinizin çoğunu yapabilirsiniz. Üç gün sonra ilk kontrol yapılır ve pansuman değişimi olur. Bu günden itibaren de neredeyse tamamen gündelik aktivitelere dönüş olur. Ofis çalışanları 1. haftanın sonunda işlerine dönebilirler. Salon sporları gibi ya da yüzme gibi tam fizik aktivite durumları için ise 1 aylık bir süre gerekir. Bu süreçte cerrahınızın önerdiği korse sütyeni giymeniz gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Yara iyileşmesi kişiye özeldir. Bu nedenle ameliyat öncesinde “iz kalır” ya da “iz kalmaz” gibi kesin yargılarla konuşmak uygun değildir. Ayrıca sigara ya da kronik hastalıklar da yara iyileşme sürecini etkiler. Kullanılan tekniğe göre memede ya “ters T” ya da “lolipop” şeklinde kesi yapılır. İlk 6 ayda nispeten daha belirgin olan bu izler zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Doğru materyallerle tekniğe uygun yapılan dikiş işlemi, uygun pansuman ve yara bakımları, çeşitli kremlerin önerilmesi sonrasında , ne kadar zamanda ne kadar izin silineceği tamamen kişinin kendi cilt yapısı ile ilgilidir.

Op. Dr. Esra Bilgen
info@esrabilgen.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler