HABER

Genelkurmay bedellide yaş sınırını açıkladı

Genelkurmay bedellide yaş sınırını açıkladı

Bedelli askerlik konusunda GenelKurmay'ın yaş sınırının 35 olmasını istediği, hükümetin ise 25'te ısrarlı olduğu bildirildi.

Ahaber'in haberine göre, Türkiye son günlerde bedelli askerlik tartışmalarına kilitlendi. Milli Savunma Bakanlığı bir çalışma gerçekleştirdi.

Hükümet 25 yaş sınırını teklif ederken Genelkurmay cephesinden yaş sınırına ilişkin farklı bir yaklaşım söz konusu. TSK yaş sınırının 35 olması gerektiğini savunuyor.

Bu çalışmanın bugün toplanan Bakanlar Kurulu'nda da masaya yartırılacağı belirtildi Ancak Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Bülent Arınç şunları söyledi:

"Bakanlar Kurulu gündemimizde bedelli askerlik konusu yoktu. Büyük hassasiyet taşıyan bu konuda beklentileri köpürtmemek, sonucunu sabırla beklemek zorundayız. Bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacaktır. Temel gösterge silahlı kuvvetlerimizini asker ihtiyacıdır. Bu düzenleme içinde Genelkurmayımızın asker ihtiyacı birinci derecede dikkate alınacaktır.

Ancak siyasi kararı hükümetimiz verecektir. Yaş sınırı ve bedel konusuna ilişkin detaylı bilgiler bizzat Başbakan tarafından açıklanacaktır. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bedelli askerlikle ilgili bir düzenleme yapılacaktır. "

[

****](http://cevaplar.mynet.com/anket-sorulari/bedelli-askerlik-cikacak-mi-yoksa-yine-baska-bir-doneme-mi-ertelenecek/5346)

Geri Dön