Gırgır dergisi Hazreti Musa karikatüründen sonra kapatıldı

Gırgır dergisinin kapağında yer alan Hazreti Musa karikatürüne sosyal medyadan tepki yağdı. Yayıncı şirketten yapılan son dakika açıklamaya göre, Gırgır dergisinin kapatıldığı duyuruldu.

Gırgır dergisi Hazreti Musa karikatüründen sonra kapatıldı

Mizah dergisi Gırgır, son kapağında, Peygamber Hazreti Musa'nın asasıyla Kızıldeniz'i yarmasını ti'ye alan karikatürüyle tepki topladı.

HZ MUSA KARİKATÜRÜNDEN SONRA GIRGIR DERGİSİ KAPATILDI

Ünlü mizah dergisi Gırgır, Hz.Musa ile ilgili yayınlandığı skandal karikatür sonrası flaş bir karar alarak bugünden itibaren kapatıldı.

Yayıncı şirketin avukatı yaptığı açıklamada, 'Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sözkonusu karikatürün ardından flaş bir kararla kapatılan Sözcü Grubu’nun mizah dergisi Gırgır’ın yöneticileri hakkında ‘Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak’ suçu kapsamında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

YÖNETİCİLER HAKKINDA SORUŞTURMA

Başsavcılıktan yapılan açıklamada "Hz. Musa'ya ve başta Musevilik ve İslam olmak üzere tüm semavi dinlerce kutsal olan değerlere hakaret içerdiğine ilişkin hususların soruşturulabilmesi amacıyla şüpheliler hakkında 'Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak' suçuna aykırılıktan dolayı soruşturma açılmıştır" denildi.

DERGİDE ÇALIŞAN HERKES İŞTEN ÇIKARILACAK

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada, derginin kapatılmasına ve dergiden çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek, ‘Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir' Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız' denildi.

İBRAHİM KALIN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kısa sürede yoğun eleştiri alan karikatüre en sert tepki de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

HAZRETİ MUSA KARİKATÜRÜ TWITTER'DA TT OLDU

Karikatüre sosyal medya kullanıcıları başta olmak üzere pek çok kesimden tepki geldi. Karikatür gelen tepkilerin ardından Twitter'da TT oldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın da karikatüre tepki gösterirken "Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum" ifadelerini kullandı.

'UYKUSUZTAN' DEDİLER, ÖZÜR DİLEDİLER

Karikatüre ilişkin Gırgır dergisi, resmi Twitter hesabından özür mesajı yayınlayarak, karikatürlerini 'berbat' olarak nitelendirdi.

CHARLIE HEBDO'YA BENZETİLDİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Gırgır'ın bu karikatürünü, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e ilişkin çizdiği ve tüm dünyada tepki toplayan karikatürlerine benzeterek, oldukça sert eleştirilerde bulundu.

AĞIR TEPKİ: CHARLIE HEBDO KATLİAMCILARINA SESLENDİLER

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Paris'teki Charlie Hebdo katliamından fotoğraf kareleri paylaştı ve o katliamı gerçekleştirenlere "Neredesiniz güzel adamlar" diyerek yoğun tepki gösterdi.

İşte o tweetler:

@elbayburdi: Bu kafirlerin öyle bir üzerine gidelim ki bundan sonra hiçbir kafir böyle bir şerefsizliğe cesaret edemesin.

@vandalyurek: Mesela Charlie Hebdo kapatılsaydı istenmeyen şeyler yaşanmazdı.

@MehToprak: İslami değerlerimiz üzerinden kirli ellerini çekmeyen #GırgırDergisiKapatılsın! Eleştirmek için de olsa o aşağılık karikatürü paylaşmayın.

@ozcanatsat: #gırgırdergisikapatılsın ve soyu kurutulsun ki bir daha böyle melanete teşebbüs etmesin.

@Ali_Fuat__ : Bu 2. Charlie Hebdo olayıdır. Eğer bu aşağılık dergi,bu ülkede hala yayın yapacaksa,yazıklar olsun buna müsade edene!

@Wolfskin_J: Siz Charlie Hebdo'yu örnek alırsanız, kafanıza sıkacak bir Kuaşi muhakkak çıkar. Sonra leşinizi gırgırlarlar.

@bera0808: Başınıza taş olup yağacağımız günleri görmek istiyorum.

@Veli_kucuk2: Gidin bombalayın adresini isteyen yazsın dm'den atayım.

@olum_nokturnu: Özgür bir Ülkedeyiz! İsteyen Peygamberle alay edebilir. İsteyen de alay edenin kafasını koparabilir. Koparmalıdır da.

GIRGIR'DAN NUMAN KURTULMUŞ KAPAĞI

Gırgır, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "Evet çıkarsa terör son bulur" sözlerini de kapağına taşımıştı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un geçtiğimiz günlerde referandumda "evet" çıkması halinde de terörün sona ereceğine dair sözleri hayli tartışılmıştı.

Haftalık mizah dergisi Gırgır 1 Şubat'ta yayınlanan sayısında Kurtulmuş'un bu sözlerini kapağına taşımıştı.

CHARLIE HEBDO DERGİSİNE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

7 Ocak 2015'te, Fransa'nın başkenti Paris'te, mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan kanlı saldırıda12 kişi katledilmişti.

Charlie Hebdo'nun, Paris'in 11'inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi'nde bulunan merkezine silahlı kişilerce saldırıldı. Saldırganların 12 kişiyi vahşice katlettiği saldırıda yaşamını yitiren 12 kişinin içinde, ülkenin en iyi karikatüristleri olarak tanınan (derginin Genel Yayın yönetmeni( Stephane Charbonnier (Charb), Jean Cabut (Cabu), Tignous takma adıyla bilinen ünlü karikatürist Bernard Verlhac ve Tunus doğumlu Fransız deneyimli Fransız çizer Georges Wolanski de vardı.

FRANSA EN ÖNEMLİ KARİKATÜRİSTLERİNİ KAYBETTİ

Derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier ve Jean Cabut'nün de aralarında bulunduğu Fransa'nın en önemli karikatüristleri ölenler arasında. Uzun süredir ölüm tehditleri alan Charbonnier, polis korumasında yaşıyordu.

Fransız ekonomi uzmanı, yazar, gazeteci ve aynı zamanda Charlie Hebdo'nun ortaklarından olan Bernard Maris de saldırıda yaşamını yitirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 137 yorum
Bu andavalların sadece İslamiyet'le değil, Allah'la problemi var. Gırgır dergisini ek olarak veren Sözcü'den de tam beklenen davranış. Bu karikatürü çizen gerizekalıya cevap olarak şunu söylemeden edemeyeceğim. Madem gücün var ,denizi neden yardın savaşsana demiş ya, bak gerizekalı karikatürist Allah peygamberlerini mucizelerle gönderir ki insanların kafasında soru işaretleri bir nebze olsan cevap bulabilsin.
HAYIR lı CUMALAR HAYIR lı REFERANDUMLAR
@nur_nisa_2014 burda konu inanıp inanmak değil güzel kardeşim saygı duymak vaaz vermene gerek yok yani
@nur_nisa_2014 HADİYA VALLAMI ALLAH LA NE ALAKSI VAR SİZ ÇOK ALLAHCINIZYA GÖRÜYORUZ NE KADAR ALLAHCI OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ ............
@nur_nisa_2014 peki erdoğan sayesinde yağmur yağıyor deyince bütün akapelilere nefret edilmiyorsa sende bir başkasının yaptığını sözcüye mal edemezsin.
@nur_nisa_2014 Hee hee Allah'a en çok sen inanıyon, en iyi sen müslümansın, he hee inandık tamam tamam. En vatansever sensin, en "en" sensin tamam tamam.
@nur_nisa_2014 bende sözcü okurum ama gırgır denen edepsizler büyük terbiyesizlik yapmışlar ve cezaları mutlaka verilmeli adalet önünde hesap vermeliler. bu olay cb ye atatürk e hakaret falan değil bambaşka bir boyut var burda düşünebiliyormusunuz . çizdikleri karikatür hz musa a.s. benim kutsal kitabım kuran ı kerim de en çok anlatılan peygamber . ÇOK ÇOK BÜYÜK TERBİYESİZLİK kapatılması doğru karar bence. çünkü zaten bazı sayılarının içeriğinde gizliden gizliye göndermeler vardı. kardeşim tamam inanmıyor olabilirsin deist ateist olabilirsin
tamam inanmıyor olabilirsin ateist deist olabilirsin veya çok katı dindar da olabilirsin ama başkasının kutsalına saygı duymazsan kendi kutsalına saygı bekleyemezsin . karikatürden daha vahim olanı adına espri dedikleri o berbat diyaloglar . kınıyorum gırgır dergisini ve kapatanları da alkışlıyorum .
@nur_nisa_2014 Aynen goruslerinize katiliyorum. Onlar savasarak geldiler. Mucize yi gonderirken de karikaturiste sorucakti:))
@nur_nisa_2014 200 kişi yorumunu beğenmemiş var bişeler var gardaşş bu ülkede İslamiyet'i sevmeyen çook chpli var .. Gizleniyor ama seçimlere yaklaşırken başlar şehit evi merasimleri.. Allah'tan korkmayan bizlerrr.. başlar gaflar Allah söyletiyor naparsın..
@nur_nisa_2014 hemen maaşlı paralı ak troller kinlerini kusmaya gelmişler, bu yorumları sıkıyorsa ensar vakfında çocuk tecavüzcüleri için yapsana sıkıyorsa? Malzeme çıktı senin gibilere.
O silahlı adam resimlerini paylaşanları direk içeri alacaksın 40-50 yıl duracak orada . Bu zihniyette her şeyi öldürelim keselim kafasındaki insanlardan bir cacık olmaz boşuna sokaklarda gezdirmeyelim
@the_caliph Senin kafa basmıyor, burada Gırgır paçavrasının yaptığı rezaleti bırakıp yine yanlış yere odaklanmışsın cansın. Kafa keselim diyenler ikinci dereceden terörist ama bu insanları tahrik edenler birinci dereceden terörist. Anladın mı ? Hadi eksile şimdi
@the_caliph işinize gelmedimi imansızlar.
Mizahın -50 derece olduğu bir ülkenin feryadı.. Kendi pisliğinizde boğulamazsınız çünkü onuda yersiniz.
@the_caliph Din hassas bir konu olduğu için mizah dergilerinde konu olmamalı. Özür dilenmiş, her siyasi görüşten tepki oluşmuş. İbrahim Kalın ın tepkisini görünce Efkan Ala akla geliyor......mizah değil hakaret etmişti......Makama bakınca bu zat bu söze rağmen sanırım 2 yıldan fazla İçişleri Bakanı olarak ödüllenir gibi görevine devam etmişti. Bazı insanlar !!! neden suskun kalmıştı bu duruma. Din i hassasiyetleri buraya kadar mı? O görevde durduğu her an bu hakareti kabul etmiş olmadı mı insanlar..! Riya olmuyor mu bu..?!
sırf gündemde kalmak, tıraj arttırmak, meşhur olmak adına islama sataşve hakaret et peygambere sataş ve hakaret cumhurbaşkanına sataş ve hakaret et mantığıyla yapılmış bir gerizekalı karikatürdür.
@valtundal bu karikatürü yapmanın akıl la izah edilebilecek bir tarafı yok . akıl ve izan dışı bir kepazelik
Vuruşacağı askerler kim ki onlarda da aynı ülkenin insanları. Kazanmak varken peygamberler savaşı tercih eder mi? Güya akıllıca soru soruyorlar. Aslında inançsızlıklarını ortaya koyuyorlar. Yani uykusuz değil inançsız.
@gulhan3737 Okuyanda din için hiç savaş olmamış sanır.
dinci faşizm derginin üzerine kara bir bulut gibi çöktü
şuna verilen tepki kuran kurslarında tecavüz edilen erkek çocuklarına verilmiyor nedense
@saykoc90 sen neden bu olaya tepki vermiyon kuran kursunda yapılan şerefsizliklere verdiğin tepkinin yarısını kendisine bide bunu sor
@cagri_571 cunku herkes istedigine inanır.. sunu anlayamadık hala..
@cagri_571 ADam haklı kendini saçma sapan sorularla avutma evet tecavüzlere gıgınız çıkmıyor çünkü iki yüzlüsünüz..korkaksınız güçünüz yettiğine aslan kesiliyorsunuz.
Bu dergi şerefsizler topluluğu.Yaptıkları karikatüre bakar mısınız.Peygamberle dalga geçiyorlar,O'na hakaret ediyorlar.Nasıl bir iştir bu.Sorsan fikir özgürlüğü,demokrasi vs.diyecekler.Bunları içeri tıksan basın özgürlüğü yok diye dünya ayağa kalkar. Gırgır dergisini almamak.okumamak lazım.
Yapın yapın Evet artsın :)) Avrupaya Abd ye Chp ye bdp ye MI 6 ya Mossad a Cia ya Bnd ye El muhabarat a inat EVET Fransızınki İtalyanınki neydin lan. Neyse Avrupa dedikya Bnd var işte :)) iran a Rusya ya inat Evet Cümle aleme yedi düvele inat Evet :)) İster yazın ister çizin çıldırın yeter :)) Ve yine de Evet Ne mutlu lâ ilâhe illâllah diyene :)) ve ne mutlu Türküm diyene.
@serbestdil O kadar "evet" dedikten sonra "Türk" yazmışsın olmamış ne diyor senin reisin... "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık" Hadi sğdan devam et şimdi
ALLAH TOPUNUZUN BELASINI VERSİN SİZİN MİZAH ANLAYIŞINIZ KUTSAL DEĞERLERLE SAVAŞMAK .....BİZ HAZIRIZ
güzel karikatür beğendim adı üzerinde karikatür herkesin her şeyin cizilebilir mevzuu insanların ne anlayıp ne anlamak istemedigidir çizgiden korkan nefret eden bir toplum toplum değil olsa olsa sürüdür ne zaman sürü zihniyetini bırakıp çobanları kovalayıp tolum olursak o zaman mükemmel bir hayat insanlığı bekliyor olur
yaw he he isinize geleni istediginiz gibi algilayin isinize gelmeyeni farkli algilayin insanlarin manevi degerlerine hakaret edemezsin farkli bi anlamida yok girgirin ne tur bi sarlatan oldugunu cok sukur biliyorum ne demek istediginide gayet iyi anliyorum benim maneviyatima kimse hakaret edemez iki yuzlu sahtekarsiniz hepiniz
yakışmıyor inançlara saldırmak fakat dergiyi kapatmakta savunulamaz bir durum,kamuyondan ve inançlarına saldırdıkları halktan özür dilemeliler.Zaten siyasetçiler yeterinde toplumu gerdi, mizahçıların halkın sesi olması gerekir şu durumda değerlerimize,inançlarına saldırmak görevleri de değil hadleri de değil.Herkese HAYIR'lı Cumalar.
@marcos_1993 EVET, mizahcilar halkın sesi olamadı
@cengiznusr HAYIR'lısı olsun hakkımızda.
Allah senin müstehakını versin, adi herif biz Allahın gönderdiği her peygamberi bilir, saygı duyarız, bunu bilmek için sağcı yada solcu olmaya gerek yok, müslüman olmak yeterli, biz peygamberimize saygısızlık yapılmasına karşı iken bunun tersini yaparsak onlardan farkımız kalır mı.
Adamlar siz de bunu düşünün diye karikatürize etmişler olayı . Ama siz körü körüne inanmaya mecburmuşsunuz gibi davranıyorsunuz .
Klavye dindarları "bakara makara, ayet sallamak" konularında da duyarlı olsaydı eğer samimidirler derdim ama...
GÜCÜ ASADA-MUSADA ARAYANLARIN YAPACAĞI KARİKATÜR ANCA BU KADAR OLUR...
ne güzel demiş. madem denizi 2 ye ayıracak gücün var niye firavundan kaçıyorsun.
@tolga_alisan_1983 BUNU ANLAYACAK KAFA OLSA BİDE YUZE 99 HAYIR CIKAR BU GUNLERİDE GÖRMEZDİK BİLE..
@tolga_alisan_1983 Güç Allah'a ait Firavun' a bir şans verilmiş, denizin ortasında şansını bitirmiş...!
karikatüre bile tahammül edemeyen cahiller ordusu
@jomba İMANSIZ DEĞERLERİ OLMAYAN BİRİNDEN BU TOPLUMA NE FAYDA OLURKİ SENİN GİBİLERİN Bİ DEĞERİ YOK BİR KARŞILIĞI YOK NE DİNDE NE TOPLUMDA.PEYGAMBERE SÖVMEK ÖZGÜRLÜKMÜ BRE CAHİL
Cocuk istismarcilarina sessiz kalanlar bir karikaturle cildirmis durumdalar keske vahim durumlarada bu kadar alaka gosterseler
reisiniz hayırcılara terörist derse ve millet alkış tutarsa buna da kimse karışamaz
@demiralhami bu salaklık sana bi ömür yeter.
aynen katılıyorum...soysuzlar insanların inanç ve düşünceleryle alay etmesin..inanır inanmaz kimseye karışmam..hakaret etmem...çok görmem..değerlerimede hakaret ettirmem..
Dinimiz Diyor ki Dinimizin Kabul etmedigi sakalari Yapmayiniz gündemde oturmak icin Peygamberleri hice sayiorlar para ugruna
Bu karikatürde emeği geçenler en az bakara makara diyenler kadar alçaktır !!!
haksız değil ama... denizi yaracağına savaşsada ourmuş!
@tavla8382 En doğrusunu Allah bilir de Senin bu düşüncen dahi Kafirlik alametidir.
28 şubatın yani islamla mücadelenin avukatı sözcünün sahibi olduğu bir dergiden başka ne beklenirki.
Yahudilere demediğmizi bırakmayın Musa üzerinden yalakalık yapın ikiyüzlü şeytanlar.
@dr.protest CEHALETİN YÜZ KIZARTICI O PEYGAMBER ALLAH CC LÜNÜN HAK PEYGAMBERİ PEYGAMBERLERE İMAN DİNİMİZİN GEREĞİDİR ..SEN PARTİ LİDERİ ZANNEDİYORSUN SANIRIM PEYGAMBERLERİ..BRE CAHİL
@dr.protest Hz. Musa Yahudilerin peygamberi mi? Dininden bi haber mahlukat.
@wolky_07 şaka yapıyorsun heralde :))
hani nerde bu dergiye tapan CHPKK lilar sesiniz çıkmıyor yahudiler mi korktunuz yada emir aldığınız yer diye mi kapandi
GIRGIR MISIN NESİN kimin nesisin ? Dinime söven müslüman olsa bari cıfıt
Sözcü Gazetesinin Uzantısından Başka Birşey Mi bekliyosunuz. Bunlar İnançsızlıklarını Her Zaman Ortaya Koyuyorlar. İnançsızlıklarına Bir Şey demiyorumda İnana insanların kutsallarıyla dalga geçmeyin bariç
Hz. Musa yaşıyor olsaydı eminim bu karikatüre bu kadar nefret kusmazdı. Dinimizin felsefesi insanları tehditle zorla sindirip korkutmak değil aksine hoşgörü ve barışla gönüllerini kazanmak. Örnek arıyorsanız Mevlanaya bakın.. Iside değil....
ATAİST YETİŞEN SOL KAFALARA GÖRE BUNLAR NORMAL.ANORMAL OLAN BİZİZ YORUMLARA BAKIN
@tuase BRE CAHİL SUSTA ADAM SANSINLAR
@albayrakmurat seni Allah'a havale ediyorum..
@albayrakmurat nefret nefreti doğurur.. Senin gibiler yüzünden müslüman olmayanlarda islam nefreti oluşuyor. Türkiyede senin tuzun kuru olabilir. Ancak dünyada azınlıkta yaşayan tüm müslümanları zor durumda bırakıyorsun.
SÖZCÜ KİMİN KAFİRLERİN KAFİRİN İŞİ FİTNE KARGAŞADIR
@demircihanifi KAFİR EDEBİYATI SIKTI BENCE
DİKTANIN AYAK SESLERİ. HAYIRRRRRRRRRRR
HAKARET EDILENE GEREKEN CVP BİYLE VERILECEKSE SONUNA KADAR EVETTTTT
Bunlar gırgıra alınacak konular değildi bence doğrusunu yapmışlar
Bu kadar duyarlı insan ve yöneticiler vardı bu ülkede. Türkiyenin büyük değeri olan ATATÜRK e yapılan saygısızlığın cezasını neden kesmedi? Akit gazetesinin yaptıkları ve sözde karikatüründen bahsediyorum. Bu hükümet duyarlılığını ve çalışmalarını hep de seçim zamanı gösterdiği de bir gerçektir.
admin senin peyganberin kim olsa olsa teyyo peygamberdir
Şereften uzak bir görüntü
Meğer bu ümmet musacıymış....Ne günlere kaldık...
Lise yıllarımda türkiyenin en çok satan mizah dergisi idi,hatta dünyada sıralamaya giriyordu,gırgır okumadan duramazdık.Bir takım kokoşların eline geçti ayağa düştü.Şunu anlamak lazım,kendini toplumdan üstün gören,halkını,hakir vasıfsız ,kendisini ilerici modern zannedenler aslında kendileri kör cahildir.böyle son bulur.
günün en guzel haberi
Çok güzel çizmiş. ne var bunda
@erdalbaydar sana ailen peygamberkere imanı öğretmemiş imanın lartını öğren sonra yorum yap
@erdalbaydar İMANDAN ÇIKTIN ŞU ANDA GEBERSEN DİNSİZ İAMANSSIZ GİDERSİN BRE CAHİL PEYGAMBERE İMAN DİNİMİZDENDİR KÜFRETMEK HAKARET ETMEK VEYA BUNU ONAMAK AYNI KÜFREDENLER KADAR YOBAZLIKTIR İMANSIZLIKTIR
Diğer Haberler