Gırgır dergisi Hazreti Musa karikatüründen sonra kapatıldı

Gırgır dergisinin kapağında yer alan Hazreti Musa karikatürüne sosyal medyadan tepki yağdı. Yayıncı şirketten yapılan son dakika açıklamaya göre, Gırgır dergisinin kapatıldığı duyuruldu.

Gırgır dergisi Hazreti Musa karikatüründen sonra kapatıldı

Mizah dergisi Gırgır, son kapağında, Peygamber Hazreti Musa'nın asasıyla Kızıldeniz'i yarmasını ti'ye alan karikatürüyle tepki topladı.

HZ MUSA KARİKATÜRÜNDEN SONRA GIRGIR DERGİSİ KAPATILDI

Ünlü mizah dergisi Gırgır, Hz.Musa ile ilgili yayınlandığı skandal karikatür sonrası flaş bir karar alarak bugünden itibaren kapatıldı.

Yayıncı şirketin avukatı yaptığı açıklamada, 'Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sözkonusu karikatürün ardından flaş bir kararla kapatılan Sözcü Grubu’nun mizah dergisi Gırgır’ın yöneticileri hakkında ‘Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak’ suçu kapsamında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

YÖNETİCİLER HAKKINDA SORUŞTURMA

Başsavcılıktan yapılan açıklamada "Hz. Musa'ya ve başta Musevilik ve İslam olmak üzere tüm semavi dinlerce kutsal olan değerlere hakaret içerdiğine ilişkin hususların soruşturulabilmesi amacıyla şüpheliler hakkında 'Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak' suçuna aykırılıktan dolayı soruşturma açılmıştır" denildi.

DERGİDE ÇALIŞAN HERKES İŞTEN ÇIKARILACAK

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada, derginin kapatılmasına ve dergiden çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek, ‘Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir' Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız' denildi.

İBRAHİM KALIN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kısa sürede yoğun eleştiri alan karikatüre en sert tepki de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

HAZRETİ MUSA KARİKATÜRÜ TWITTER'DA TT OLDU

Karikatüre sosyal medya kullanıcıları başta olmak üzere pek çok kesimden tepki geldi. Karikatür gelen tepkilerin ardından Twitter'da TT oldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın da karikatüre tepki gösterirken "Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum" ifadelerini kullandı.

'UYKUSUZTAN' DEDİLER, ÖZÜR DİLEDİLER

Karikatüre ilişkin Gırgır dergisi, resmi Twitter hesabından özür mesajı yayınlayarak, karikatürlerini 'berbat' olarak nitelendirdi.

CHARLIE HEBDO'YA BENZETİLDİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Gırgır'ın bu karikatürünü, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e ilişkin çizdiği ve tüm dünyada tepki toplayan karikatürlerine benzeterek, oldukça sert eleştirilerde bulundu.

AĞIR TEPKİ: CHARLIE HEBDO KATLİAMCILARINA SESLENDİLER

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Paris'teki Charlie Hebdo katliamından fotoğraf kareleri paylaştı ve o katliamı gerçekleştirenlere "Neredesiniz güzel adamlar" diyerek yoğun tepki gösterdi.

İşte o tweetler:

@elbayburdi: Bu kafirlerin öyle bir üzerine gidelim ki bundan sonra hiçbir kafir böyle bir şerefsizliğe cesaret edemesin.

@vandalyurek: Mesela Charlie Hebdo kapatılsaydı istenmeyen şeyler yaşanmazdı.

@MehToprak: İslami değerlerimiz üzerinden kirli ellerini çekmeyen #GırgırDergisiKapatılsın! Eleştirmek için de olsa o aşağılık karikatürü paylaşmayın.

@ozcanatsat: #gırgırdergisikapatılsın ve soyu kurutulsun ki bir daha böyle melanete teşebbüs etmesin.

@Ali_Fuat__ : Bu 2. Charlie Hebdo olayıdır. Eğer bu aşağılık dergi,bu ülkede hala yayın yapacaksa,yazıklar olsun buna müsade edene!

@Wolfskin_J: Siz Charlie Hebdo'yu örnek alırsanız, kafanıza sıkacak bir Kuaşi muhakkak çıkar. Sonra leşinizi gırgırlarlar.

@bera0808: Başınıza taş olup yağacağımız günleri görmek istiyorum.

@Veli_kucuk2: Gidin bombalayın adresini isteyen yazsın dm'den atayım.

@olum_nokturnu: Özgür bir Ülkedeyiz! İsteyen Peygamberle alay edebilir. İsteyen de alay edenin kafasını koparabilir. Koparmalıdır da.

GIRGIR'DAN NUMAN KURTULMUŞ KAPAĞI

Gırgır, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "Evet çıkarsa terör son bulur" sözlerini de kapağına taşımıştı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un geçtiğimiz günlerde referandumda "evet" çıkması halinde de terörün sona ereceğine dair sözleri hayli tartışılmıştı.

Haftalık mizah dergisi Gırgır 1 Şubat'ta yayınlanan sayısında Kurtulmuş'un bu sözlerini kapağına taşımıştı.

CHARLIE HEBDO DERGİSİNE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

7 Ocak 2015'te, Fransa'nın başkenti Paris'te, mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan kanlı saldırıda12 kişi katledilmişti.

Charlie Hebdo'nun, Paris'in 11'inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi'nde bulunan merkezine silahlı kişilerce saldırıldı. Saldırganların 12 kişiyi vahşice katlettiği saldırıda yaşamını yitiren 12 kişinin içinde, ülkenin en iyi karikatüristleri olarak tanınan (derginin Genel Yayın yönetmeni( Stephane Charbonnier (Charb), Jean Cabut (Cabu), Tignous takma adıyla bilinen ünlü karikatürist Bernard Verlhac ve Tunus doğumlu Fransız deneyimli Fransız çizer Georges Wolanski de vardı.

FRANSA EN ÖNEMLİ KARİKATÜRİSTLERİNİ KAYBETTİ

Derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier ve Jean Cabut'nün de aralarında bulunduğu Fransa'nın en önemli karikatüristleri ölenler arasında. Uzun süredir ölüm tehditleri alan Charbonnier, polis korumasında yaşıyordu.

Fransız ekonomi uzmanı, yazar, gazeteci ve aynı zamanda Charlie Hebdo'nun ortaklarından olan Bernard Maris de saldırıda yaşamını yitirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 137 yorum
Bu andavalların sadece İslamiyet'le değil, Allah'la problemi var. Gırgır dergisini ek olarak veren Sözcü'den de tam beklenen davranış. Bu karikatürü çizen gerizekalıya cevap olarak şunu söylemeden edemeyeceğim. Madem gücün var ,denizi neden yardın savaşsana demiş ya, bak gerizekalı karikatürist Allah peygamberlerini mucizelerle gönderir ki insanların kafasında soru işaretleri bir nebze olsan cevap bulabilsin.
HAYIR lı CUMALAR HAYIR lı REFERANDUMLAR
@nur_nisa_2014 burda konu inanıp inanmak değil güzel kardeşim saygı duymak vaaz vermene gerek yok yani
@nur_nisa_2014 HADİYA VALLAMI ALLAH LA NE ALAKSI VAR SİZ ÇOK ALLAHCINIZYA GÖRÜYORUZ NE KADAR ALLAHCI OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ ............
@nur_nisa_2014 peki erdoğan sayesinde yağmur yağıyor deyince bütün akapelilere nefret edilmiyorsa sende bir başkasının yaptığını sözcüye mal edemezsin.
@nur_nisa_2014 Hee hee Allah'a en çok sen inanıyon, en iyi sen müslümansın, he hee inandık tamam tamam. En vatansever sensin, en "en" sensin tamam tamam.
@nur_nisa_2014 bende sözcü okurum ama gırgır denen edepsizler büyük terbiyesizlik yapmışlar ve cezaları mutlaka verilmeli adalet önünde hesap vermeliler. bu olay cb ye atatürk e hakaret falan değil bambaşka bir boyut var burda düşünebiliyormusunuz . çizdikleri karikatür hz musa a.s. benim kutsal kitabım kuran ı kerim de en çok anlatılan peygamber . ÇOK ÇOK BÜYÜK TERBİYESİZLİK kapatılması doğru karar bence. çünkü zaten bazı sayılarının içeriğinde gizliden gizliye göndermeler vardı. kardeşim tamam inanmıyor olabilirsin deist ateist olabilirsin
tamam inanmıyor olabilirsin ateist deist olabilirsin veya çok katı dindar da olabilirsin ama başkasının kutsalına saygı duymazsan kendi kutsalına saygı bekleyemezsin . karikatürden daha vahim olanı adına espri dedikleri o berbat diyaloglar . kınıyorum gırgır dergisini ve kapatanları da alkışlıyorum .
@nur_nisa_2014 Aynen goruslerinize katiliyorum. Onlar savasarak geldiler. Mucize yi gonderirken de karikaturiste sorucakti:))
@nur_nisa_2014 200 kişi yorumunu beğenmemiş var bişeler var gardaşş bu ülkede İslamiyet'i sevmeyen çook chpli var .. Gizleniyor ama seçimlere yaklaşırken başlar şehit evi merasimleri.. Allah'tan korkmayan bizlerrr.. başlar gaflar Allah söyletiyor naparsın..
@nur_nisa_2014 hemen maaşlı paralı ak troller kinlerini kusmaya gelmişler, bu yorumları sıkıyorsa ensar vakfında çocuk tecavüzcüleri için yapsana sıkıyorsa? Malzeme çıktı senin gibilere.
O silahlı adam resimlerini paylaşanları direk içeri alacaksın 40-50 yıl duracak orada . Bu zihniyette her şeyi öldürelim keselim kafasındaki insanlardan bir cacık olmaz boşuna sokaklarda gezdirmeyelim
@the_caliph Senin kafa basmıyor, burada Gırgır paçavrasının yaptığı rezaleti bırakıp yine yanlış yere odaklanmışsın cansın. Kafa keselim diyenler ikinci dereceden terörist ama bu insanları tahrik edenler birinci dereceden terörist. Anladın mı ? Hadi eksile şimdi
@the_caliph işinize gelmedimi imansızlar.
Mizahın -50 derece olduğu bir ülkenin feryadı.. Kendi pisliğinizde boğulamazsınız çünkü onuda yersiniz.
@the_caliph Din hassas bir konu olduğu için mizah dergilerinde konu olmamalı. Özür dilenmiş, her siyasi görüşten tepki oluşmuş. İbrahim Kalın ın tepkisini görünce Efkan Ala akla geliyor......mizah değil hakaret etmişti......Makama bakınca bu zat bu söze rağmen sanırım 2 yıldan fazla İçişleri Bakanı olarak ödüllenir gibi görevine devam etmişti. Bazı insanlar !!! neden suskun kalmıştı bu duruma. Din i hassasiyetleri buraya kadar mı? O görevde durduğu her an bu hakareti kabul etmiş olmadı mı insanlar..! Riya olmuyor mu bu..?!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler