HABER

Gönül: PKK ile mücadele gündemde

Washington (AA)- Washington'da bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve diğer yetkililerle yapacağı görüşmelerde
ağırlıkla savunma sanayii konularının ele alınacağını, bu arada terör örgütü PKK ile olan mücadelenin de gündeme geleceğini söyledi.

Gönül, Washington'a ulaşmasının ardından gazetecilere yaptığı kısa açıklamasında, terör örgütü PKK konusunun gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, "PKK gündeme gelir zannediyorum. Asıl amacımız PKK ile ilgili konuyu inceleyip cevap almak, muhtıra vermek değil. Ne zaman bir araya gelsek, sayın Rumsfeld ile bu mevzu ister istemez ortaya çıkıyor. Elbette Türkiye'nin temel konularından biri olduğu için, ne kadar teknik toplantı yaparsanız yapın, PKK gündemdedir" dedi.

Bakan Gönül, temaslarında, Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı olarak almayı değerlendirdiği ve ABD önderliğinde geliştirilmekte olan F-35 Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av/Bombardıman Uçağı) konusunun öne çıkacağını belirtti.Gönül, "Kasım ayı sonuna kadar bizden mutabakat muhtırası isteniyor. Dokuz ülke imzalıyoruz. Her ülke, kendi çıkarına uygun iş payı, avantaj, bilgi istiyor" diyerek, kendi heyetinin ziyareti sırasında da bu konularda Amerikan tarafıyla görüşüleceğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Gönül, Türkiye'nin ABD'den almayı planladığı yeni parti 30 adet F-16 "Block 50" tipi savaş uçağına ilişkin olarak da, bu uçakların üretiminde Türk savunma sanayinin rol almasını istediklerini ve bir orta nokta bulunması üzerinde çalışılacağını belirtti.Bakan Gönül, bugün ABD Savunma Bakanı Rumsfeld ve Savunma Bakan Yardımcısı Gordon England ile yapacağı görüşmelerin ardından Texas eyaletinin Fort Worth kentine geçecek ve yarın F-35 üretim tesisinde incelemelerde bulunacak ve görüşmeler yapacak.

Gönül başkanlığındaki Türk heyetinde, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve diğer üst düzey yetkililer yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön