HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Guatr adet düzensizliğine yol açabiliyor

Amerikan Tiroid Birliği Üyesi Prof. Dr. Cumali Aktolun, milyonlarca hastada cinsiyet hormonları normal olduğu halde, tiroid hormonlarının yetersiz veya aşırı salgılanmasına bağlı olarak âdet düzensizliği görülebildiğini bildirdi. Prof. Dr. Aktolun, âdet düzensizliğinin milyonlarca kadının sorunu olduğunu vurgulayarak, alışılandan daha fazla veya daha sık kanama ya da beklenen kanamanın olmayışının, "içten içe yaşanan kadınsı bir huzursuzluğa" yol açtığını söyledi.

Guatr adet düzensizliğine yol açabiliyor

Düzenli âdet görebilmek için vücuttaki birçok hormonun sağlıklı bir denge içinde olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Aktolun, şöyle dedi: "Ancak âdet düzensizliği denildiğinde ilk olarak cinsiyet hormonlarındaki bozukluklar, yani kadındaki östrojen ve progesteronun kandaki seviyesi ve dengesi akla gelir. Bu birçok vakada doğru iken, milyonlarca hastada cinsiyet hormonları normal olduğu halde, tiroid hormonlarının yetersiz veya aşırı olarak salgılanmasına bağlı olarak âdet düzensizliği görülebiliyor."

ÂDET DÜZENİNİ BOZUYOR

Henüz ayrıntıları bilimsel olarak yeni yeni netleşip, tanımlanmaya başlanan "hipofiz-tiroid-yumurtalık" arasında bir ilişki mevcut olduğunu dile getiren Prof. Aktolun, bir kadının kanında tiroid hormonunun yetersiz veya fazla olmasının bu ilişkiyi bozduğunu, bunun sonucunda da âdet düzensizliği görülebildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Cumali Aktolun, tiroid hormon bozukluğunun teşhisi için kanda tiroid hormon düzeyinin ölçülmesi gerektiğini vurguladı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler