HABER

Güler: 'Petrol fiyatındaki artışa dur denmeli'

Güler: 'Petrol fiyatındaki artışa dur denmeli'

İstanbul -AA- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarının kontrolsüz şekilde artmasının, çevre kirliliği kadar önemli bir takım ekonomik, sosyal sorunları gündeme getirebileceğini söyledi.

Güler, 7. Enerji Arenasında yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarındaki artışa işaret ederek, bu fiyatların böyle devam etmesinin sadece kazananlar için değil kaybedenler için de dikkate alınması gereken bir unsur olduğunu bildirdi.

Fiyat artışlarının tüm aktörler tarafından çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Güler, sözlerine şöyle devam etti:"Petrol fiyatlarının kontrolsüz şekilde artması, çevre kirliliği kadar önemli bir takım ekonomik, sosyal sorunları gündeme getirebilir.

Dolayısıyla bu 'kazan kazan'dan, 'kaybet kaybet' şekline dönüşebilir. Bu kurguyu oluşturanların unsurları da çok iyi analiz etmesi gerekir. Bunların sosyal sonuçları kayıplara neden olabilir. Onun için buna bir 'dur' demek gerekiyor. Bunun bir üst limitinin olması lazım."Bakan Güler, petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin gazetecilerin soruları üzerine de, fiyatlardaki kontrolsüz artışın aynı zamanda bütçe kirliliğine de neden olduğuna dikkati çekerek, "Bizde değil, bizim için bir sorun yok. Biz kuvvetli bir ekonomiyiz. Ama bütün dünyayı göz önüne alırsanız çevre kirliliğinden hep bahsediliyor ancak bunun da ele alınması lazım" şeklinde konuştu.

Geri Dön