Gültekin'den Yargıtay krokisi açıklaması

Ankara (AA)- İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, parti genel merkezinde yapılan aramada bulunduğu iddia edilen krokinin, resmi arama tutanağında belirtilmediğini savunarak, "Gazetede yayımlanan kroki büyütülerek bakıldığında, genel merkeze polis baskınından 8 gün önceki tarih ve Taraf gazetesinin Ankara bürosunun numarası bulunan bir faks metni olduğu açıkça görülmektedir" dedi.

Gültekin, parti genel merkezinde düzenlediği ve partililerin de katıldığı basın toplantısında, partisinin bir komployla karşı karşıya bulunduğunu ileri sürdü. Gültekin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın hakkında kapatılması için iddianame hazırladığı parti, anayasa ve yasaların güvencesi altında olan bir siyasi partinin faaliyetlerini
fiilen durdurma çabası içindedir" iddiasında bulundu.Gültekin, bazı basın organlarında İP Genel Merkezi'ndeki aramada Yargıtay krokisinin bulunduğu iddiasına yönelik haberlerin yer aldığını hatırlatarak, bunun bir "komplonun ürünü olduğunu" savundu.

Gültekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kroki Taraf gazetesinin eline nasıl geçiyor? İktidar yanlısı gazetelerin, televizyonların eline nasıl geçiyor? Yargının, devletin, emniyetin içine sızmış olan bir çete, elindeki yayın organlarıyla kamuoyu imal etmeye çalışıyor. F tipi çete, ABD ile kaderini birleştirmiş olan çete, Türkiye'ye karşı bir komplo içerisinde."

Gültekin, "Şu anda cezaevinde bulunan bazı çete mensuplarına bazı menfaatler temin etmek suretiyle tekliflerde bulunulduğunu biliyoruz. Susurluk Davası hükümlüsü Yaşar Öz, Türk İntikam Tugayı adlı çete örgütlenmesinden tutuklu bulunan Semih Tufan Günaltay, Danıştay saldırısı sanıklarından Alparslan Aslan ve Osman Yıldırım'a, İşçi Partisi ve bazı ordu mensupları aleyhine ifade verir, verdikleri ifadelerin arkasında tutarlı ve kararlı dururlarsa cezalarında indirime gidileceği, ifadelerinin 'gizli tanık' ifadesi olarak değerlendirileceği vaatleri yapılmaktadır" iddiasında bulundu.