HABER

Günay'dan Müftü'ye "Noel Baba" yanıtı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Keşan Müftüsü'nün sözleri için, "Talihsiz bir açıklama" dedi.

Antalya'nın Kundu bölgesindeki Mardan Palace Otel'de düzenlenen Turizm Değerlendirme Kurulu toplantısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Edirne'nin Keşan ilçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri Noel Baba ile ilgili açıklamalarına "Talihsiz bir açıklama' yorumunu yaptı.

İstanbul'daki Emek Sineması'nın ardından Majik Sineması ve Maksim Gazinosu'nun yıkılarak yerine rezidans yapılması ile ilgili soru üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Ben de gazeteden okudum. Maksim Gazinosu ili ilgili bir proje olduğunu biliyordum ama ayrıntısını bilmiyordum. Bugün Antalya'da okudum. Dosyasını istedim. Ankara'da inceleyeceğim. Mimarlar Odası'nın itirazı varmış. O itirazlar çerçevesinde kurul yeniden değerlendirebilir mi ve gerçekten proje nedir anlayacağız. Daha sonra net bir bilgi verebilirim" yanıtını verdi.

"KENİDEN GÖRE İŞ YAPMIŞ"
Edirne'nin Keşan ilçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri'nin Noel Baba ile ilgili açıklamaları ile ilgili soru üzerine ise Bakan Günay şunları söyledi:

"Talihsiz bir açıklama. Turizm büyük ölçüde efsaneler üzerinde kendisini geliştirir. Mitoloji üzerine geliştirir. Ve o mitolojiyi, bütün ülkelerdeki mitolojiyi o bölge halkı destekler. Çünkü onun dünyaya tanıtımda katkısı vardır. Noel Baba dünyada birçok ülkenin sahip çıkmaya çalıştığı önemli bir aziz, isim. Ve bu Patara'da doğmuş diye bir bilgi var. Dünyanın Noel Baba olarak bildiği kişi Patara'da doğmuş ve Demre'de yaşamış olan Aziz Nikolas ve Noel Baba olarak bir bilgi var. Biz bu bilgiyi destekliyoruz. Bu bilgiyi çürütmeye çalışmıyoruz. Bunu ülkemizin tanıtımına dünyadaki başka insanların ülkemize ilgi göstermesine çok büyük bir katkısı oluyor. Ama arkadaşımızın birisi galiba üstüne vazife olmayan bir konuda konuşmuş. Anadolu'da bir söz vardır, 'Cahille bal yenmez, alimle taş taşı' diye. Kendine göre bir iş yapmış. Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soruşturma başlattı. Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ediyorum."

Geri Dön