HABER

GÜNCELLEME 2 - İzmir'de gıda zehirlenmesi şüphesi

Aliağa ilçesindeki bir sanayi tesisinde çalışan yaklaşık 450 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı - İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur: - "Ciddi tansiyon düşüklüğü ve ateş problemiyle takip ettiğimiz 5 hastamız var. Korkulacak bir durum düşünmüyoruz ama yakından takip ediyoruz" - Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı SAVCILIK SORUŞTURMASI DETAYI EKLENDİ

İZMİR (AA) - İzmir'in Aliağa ilçesindeki bir sanayi tesisinde çalışan yaklaşık 450 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçedeki bir sanayi tesisinde dün akşam yemek yedikten sonra bazı işçiler karın ağrısı, baş dönmesi ve ateş şikayetiyle doktora başvurdu.

İşçilere ilk müdahaleleri fabrikadaki doktor tarafından yapıldı.

Aynı şikayetlerle başvuran işçi sayısının artması üzerine durum 112 Acil Servis ekiplerine bildirildi.

Yaklaşık 450 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle Aliağa, Menemen devlet hastaneleri ile Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde tedavi altına alındı.

\

- İl Sağlık Müdürünün açıklaması

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre sanayi tesisi çalışanlarının akşam saatlerinde düğün çorbası, sulu köfte, pilav ve profiterol yedikten sonra rahatsızlanmaya başladıklarını söyledi.

Yetkililerin kendilerine haber vermeleri üzerine sağlık ekipleri ve hastanelerin alarma geçtiğini belirten Salnur, şunları kaydetti:

"Bizim şu anda tahlillerini yaptığımız, takip ettiğimiz yatarak serumunu taktığımız hastalar ki bunların büyük bir kısmı taburcu olacaktır. Yaklaşık sayı 450 civarında. Ciddi tansiyon düşüklüğü ve ateş problemiyle takip ettiğimiz 5 hastamız var. Korkulacak bir durum düşünmüyoruz ama yakından takip ediyoruz. Hastanelerden anlık verileri alıyoruz."
\

- Geniş çaplı soruşturma başlatıldı

İşçilerin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılması sonrası Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı da geniş çaplı soruşturma başlattı.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir'in koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında yemeklerden numuneler alındı.

Yaklaşık 5 bin işçinin yemek yediği iş yerine yemeklerin birkaç farklı firmadan geldiği, zehirlenmenin hangi firmanın menüsünden kaynaklandığının tespitine yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Olayın "sabotaj mı, ihmal mi, yoksa farklı bir sebepten mi" kaynaklandığının belirlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğü, bu anlamda savcılığa çağrılan 100 kişinin ifade alma işlemlerinin başladığı belirtildi.

Aynı yerde daha önce de gıda zehirlenmesinin yaşanmış olmasını da dikkate alan Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı, toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında olayı çok yönlü olarak soruşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön