HABER

Gündem; Türkiye ve Kıbrıs

BRÜKSEL (İHA) - Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Kopenhag Zirvesi öncesi önemli gündem maddelerinde ön mutabakat sağlamak üzere Brüksel'de toplandı.

15 AB ülkesinin dışişleri bakanları toplantıda, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi konusunu da ele alacak. Bakanlar, Almanya ve Fransa arasında kararlaştırılan, siyasi kriterleri 2004 yılına kadar yerine getirdiği takdirde Türkiye ile 2005 yılında müzakereleri başlatma önerisi başta olmak üzere, Türkiye dosyası ile ilgili çeşitli seçenekler üzerinde ortak görüş birliği sağlamaya çalışacaklar. Türkiye ve Kıbrıs'ı akşam yemeği sırasında ele alacak olan dışişleri bakanlarının diğer gündem maddeleri ise sırasıyla, Ortadoğu'daki gelişmeler, Balkanlar, Afganistan, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası...

AB Genel İşler Konseyi toplantıları sırasında ayrıca Estonya, Slovenya, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Malta, Slovakya, Litvanya dışişleri bakanları ile bir araya gelinecek.

Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi oturumlarında Kopenhag Zirvesi'nin gündemi sabitleştirilecek. Laeken Zirvesi'nde belirlenen yeni 10 üye ile katılım müzakerelerinin son olarak Brüksel Zirvesi kararları çerçevesinde sonuçlandırılması, oturumun öncelikli gündem maddesini oluşturuyor.
Bunun yanı sıra 2007 yılında üye olmaları planlanan Bulgaristan ve Romanya'ya sunulacak "paket" kararlaştırılacak. İki ülke için müzakerelerin geliştirilmesi amacıyla yenilenmiş bir yol haritası ve üyelik öncesi yardımların artırılması öngörülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön