Güneş harekatı yarın TBMM'de tartışılacak

ANKARA(ANKA) - CHP, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele kapsamında Irak'ın kuzeyine başlattığı kara harekatına karşı Irak ve ABD'nin tutumu ile harekatın süresi ve geri çekilmenin zamanlamasıyla ilgili genel görüşme istemini yarın Meclis Genel Kurul gündemine taşıyor.

CHP, genel görüşmenin Genel Kurul gündeminin ön sıralarına alınması önerisini TBMM Danışma Kurulu'na getirecek ve uzlaşma arayacak. Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanması halinde konu doğrudan Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Uzlaşma sağlanmaması halinde ise konu, Grup önerisi olarak bu kez Genel Kurul gündemine taşınacak.

-AKP ÖN GÖRÜŞMEYE SICAK BAKIYOR-
AKP Grubu ise ön görüşme yapılması konusuna sıcak bakıyor. Ancak, genel görüşmenin yapılması konusun da CHP'ye destek vermeleri beklenmiyor. Konunun grup önerisi ile gündeme getirilmesi halinde genel kurulda ön görüşme yapılabileceği belirtiliyor. Bu durumda genel görüşmenin gündeme alınıp alınmayacağına Genel Kurulda milletvekilleri karar verecek.

AKP yöneticileri, grup önerisi üzerindeki görüşmelerde grupların konu üzerindeki görüşlerini net bir şekilde ortaya koyabileceği düşüncesinde.
CHP, ise genel görüşme yapılması konusunda ısrar edecek. CHP yöneticileri bu konuda AKP'yi ikna etmeye çalışacak.
CHP, genel görüşme önergesinde, sınır ötesi operasyonda beklenen başarının elde edilmediği, amerikanın etkisi ile harekatın erken bittiği kuşkularının değerlendirilmesini talep etmişti.