HABER

Güzelliğe 'yemlik' eli değince

Kars, yağmurla birlikte yeşil bitki örtüsüyle kaplanırken, bazı vatandaşlar yörede "yemlik" adı verilen bitkiyi toplamaya başladı. Yemlik bitkisinin bazı hastalıklara iyi gelmesi nedeniyle vatandaşların büyük rağbet gösterdikleri bildirildi.

Güzelliğe 'yemlik' eli değince

Selim İlçesi'nin Koşapınar Köyü Muhtarı Coşkun Yiğit, ailesiyle birlikte, belirli günlerde araziye çıkarak "yemlik" bitkisini topluyor. Muhtar Coştun Yiğit ve 65 yaşındaki annesi Fahriye Yiğit, yemliğin sağlıklarına iyi geldiğini ve ciltlerini güzelleştirdiğini söylediler. 12 yaşındaki Kübra ve Gülcaniye Yiğit ise, bol bol yemlik yediklerini ve güzel kalmak istediklerini belirttiler. Yemliğin tuza batırıldığında daha da lezzetli olduğunu ifade eden Fahriye Yiğit, uzun süre tok tuttuğunu da söyledi.

"ŞİKAYET EDENE HAYATIM BOYUNCA RASTLAMADIM"

Öte yandan Kars Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Levent Kazak, başta Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Ağrı olmak üzere birçok bölgede buğday tarlalarında yetişen yemliğin vücuda faydalı olduğunu ve insanları zinde tuttuğunu söyledi. Yemliğin halk arasında uzun yıllardan beri yiyecek olarak kullanıldığını ve yan etki yapmadığını belirten Dr. Levent Kazak, "Yemlikten şikayet edene hayatım boyunca rastlamadım" dedi. Bitki üzerine bugüne kadar bilimsel bir çalışmanın yapılmadığına dikkat çeken Dr. Kazak, hastalardan aldığı bilgiler ve gözlemlerden yola çıkarak, yemliğin özellikle dolaşım sistemine çok büyük faydalarının olduğunu vurguladı.

HİPERTANSİYON HASTALIĞINA DA İYİ GELİYOR

Bitkinin sindirim bozukluğu, hazım tembelliği ve kabızlık üzerine olumlu etkilerinin bulunduğuna işaret eden Dr. Kazak, yemliğin hipertansiyon hastalığına iyi geldiğini, ilaçların yanında kullanıldığında tansiyon düşürücü bir rol oynadığını ve uyku bozukluğuna olumlu etkisinin bulunduğunu söyledi.

"BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPILMALI"

Dr. Kazak, bitkideki süte benzeyen beyaz sıvı maddenin yara enfeksiyonunu iyileştirdiğini ve cildi gerginleştirdiğini belirterek, "Bilimsel bir araştırma yapılırsa, kayda değer veriler elde edilebilir. Yemlikten çıkan beyaz sıvının cilt gerginliğine, bazı egzama ve yara enfeksiyonlarına çok olumlu etkiler yaptığı, ilaç kullanmadan birçok kişinin iyileştiği ve olumlu gelişme gösterdiğinden bahsediliyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler