'Habibe lütfen iyi olduğunu söyle'

Mısır'da 638 kişinin katledildiği olayların kurbanlarından biri de, 26 yaşındaki gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz.

'Habibe lütfen iyi olduğunu söyle'

Mısırlı güvenlik güçleri, Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtlarını katlederken Habibe de oradaydı. Mısırlı kadın gazetecinin son anlarını annesi anlattı.

Katar'da yayımlanan "The National" gazetesi, Mısır'ın başkenti Kahire'de geçtiğimiz Çarşamba günü yüzlerce darbe karşıtıyla birlikte katledilen gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz'in annesiyle telefon mesajlarını yayımladı.

"The National"ın haberine göre, Mısır güvenlik güçleri Adeviyye ve Nahda meydanlarında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarına müdahale ettiği sırada genç kadın gazeteci Abdülaziz de oradaydı.

Meydanda yaşananları annesine cep telefonu aracılığıyla yazan Habibe Ahmed Abdülaziz, "Orada çok asker ve polis var mı?" sorusuna, "Evet, ama tavırları da bir psikolojik savaş yürüttüklerini gösteriyor" dedi.

Çarşamba günü saat 07.30'da annesi, Habibe'ye "Nasılsın?" mesajını attı. Habibe'nin cevabı şöyle oldu: "Üç farklı ilaç aldım. Burası çok soğuk ve titriyorum. Burada büyük bir kalabalık var ve diken üstünde. Bizim için dua et, anne."

26 yaşındaki gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz, kısa süre sonra annesine şu mesajı gönderdi: "Ben birazdan platforma ulaşacağım. Burada tanklar var." Habibe'den bir daha ses çıkmayınca annesi, defalarca cep telefonundan aradı ve umudu kalmayınca "Habibe, lütfen bana iyi olduğunu söyle" mesajı attı. Ancak genç kız bir daha cevap veremedi çünkü o da katliamda ölen yüzlerce kişi arasındaydı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2012 Nisan ayından bu yana "Xpress" gazetesi için çalışan Habibe Ahmed Abdülaziz, Ramazan bayramı için ülkesi Mısır'a gitmişti. Habibe'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasına bakıldığında, Müslüman Kardeşler'e sempati duyduğu görülüyor.

26 yaşındaki gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz'in Adeviyye meydanında yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

'ÖFKE CUMASI'
Mısır'da Darbeye Karşı Koalisyon, ülkede yaşanan katliamları protesto etmek için "Öfke Cuması" adıyla Kahire, Giza ve El-Kalyubiyye'de 38 farklı yürüyüş düzenleneceğini duyurdu.

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, Cuma namazının ardından başlayacak yürüyüşe katılan göstericilerin Kahire'deki Ramses Meydanı'nda bir araya geleceği ifade edildi.

Mısır'ın diğer kentlerinde de cuma namazından sonra "milyonluk yürüyüşler" adı altında protesto gösterileri düzenlenecek.

Açıklamada, gösterilerin "barışçıl" olacağının altı çizilirken, "Gösteriler herhangi bir şiddet veya sabotaj olayına sahne olmayacaktır. Şiddet bizim çizgimize uygun değil. Sabotaj çalışmaları ise barış yanlısı gösterilerimizi karalamak ve darbeci liderlerin iktidarda kalabilmek için öne sürdükleri bir mazeret" değerlendirmesinde bulunuldu.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
dünyadaki bütün cuntalar kahrolsun..millet oy verecek kendine başkan seçeçek, pislik darbeci askerler SİLAH ZORUYLA BENİM SEÇTİĞİM İKTİDARA EL KOYACAK....adamın alnını karışlarım..helal olsun tayyip nasıl tıktı cuntayı silivriye..mübettine kadarrr...
Okadarrrrrrr.
silivri ile mühabete mübarek olsun koyunlar
allah tüm masumların hesabını, zalimlerden soracaktır, bu mısır içinde geçerlidir, türkiye içinde, şu anda mısırda ölenler için şahsım adına üzüntü içerisindeyim, ama unutmayınki bizde de sopalarla dövülerek, yada 5 metreden kafasından gaz kapsülüyle vurularak öldürülen insanlarımız var, gözünü kaybetmiş ekmek almaya giden çocuklarımız var daha 12 yaşında, burdakilere terörist,ordakilere demokrasi savunucusu diyen zihniyeti kabul etmiyorum, bence ikiside diktatördür...
Canım kardeşim at gözlüklerini lütfen çıkaralım.Bizim burada sopalarla dövülenler seçimle gelen meşru hükümete isyan bayrağı açarak ortalığı savaş alanına çevirerek Türkiye yi aynı Mısır'a çevirmek isteyen dış güdümlü güçler ve yardakçılarıdır. Ama mısır da katledilenler meşru hükümeti yıkan darbecilere karşı bir hak arayışı yapanlardır.Türkiye ve Mısırda ki olayları bir tutmak gaflet dalalet hatta hıyanetle eşdeğer bir tutumdur.Hükümetler gelip geçicidir .Mühim olan türkiyemizin geleceğidir.
ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANIN CENNET OLSUN
birilerinin hırsları yüzünden masum insanlar katlediliyor,yazık..
NEDEN KATLİAM DİYORSUNUZDA POLİS DESTAN YAZDI DEMİYORSUNUZ? DİKTATÖR HER YERDE DİKTATÖRDÜR MISIRDA DA TÜRKİYE DE DE. BAKIN BİZDEKİ GENÇLERİN KAÇI GECE EVLERİNDEN ALINDI,KAÇI İŞKENCEDEN GEÇTİ,KAÇ KİŞİ ÖLDÜ KAÇ KİŞİ GÖZÜNÜ KAYBETTİ YOBAZ BASIN VE RTE DE İHALE BEKLEYEN BASIN YAZAMIYOR FAKAT MISIRDAKİNE KATLİAM DEMEYİ UYGUN BULUYOR.DESTAN YAZAN POLİSLE OMUZ OMUZA İNSAN AVINA ÇIKAN SS KITALARI KİMDİ NEDEN ARAŞTIRILMIYOR?
HASAN SANA SÖYLENECEK SÖZ BULAMIYORUM. TÜRKİYEDE HALKIN SEÇTİĞİNİ DEVİRMEKTİ AMACINIZ. MISIRDA YAPILANLARDA HALKIN SEÇTİĞİNİN DARBE İLE İNDİRİLMESİ. BİZ HER TÜRLÜ HALKIN SEÇTİĞİ YÖNETİMİ DEVİRMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI YAPILANLARI KINIYORUZ. YANİ DEMEKKİ İNSAN TARAF OLUNCA HERŞEYİ KENDİ BAKIŞ AÇISIYLA YORUMLAYABİLİYOR. SEN BUNA BİR ÖRNEKSİN.
BAYAN BAŞINA OKADAR ERKEGİN İÇİNDE NE İŞİN VAR .birde camiye ayakkabı ile girmişlerdi.tv gördüm olmaz
bu işin kadını erkeği olmaz! herkes yüreğini koyar ortaya kadını erkeği hatta ÇOCUĞU bile!!
İŞTE BU GEZİCİ ZİHNİYETİN, AYDIN OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERİN ASIL KAFA YAPISI BU KADINSA NE İŞİ VAR DİMİ? BİDE ÖZGÜRLÜKLERDEN HAKLARDAN AHKAM KESERSİNİZ. KADININ HAKKINI ARAMAK NEYİNE DİMİ..........
Rabbim Müslümanlar olarak zevki sefaya daldık kardeşlerimizi unuttuk Ey büyük Allahım şu mübarek Cuma nın hürmetine bizleri aklımızı başımıza getir birleşip tek vücüd olmamızı nasip eyle yoksa medeni olduklarını söyleyenler bizleri kahru prişan ediyorlar.
Aynı kanı taşıyan,aynı milli ve manevi değerleri taşıyan birileri bu katliamı yapamıyacağına göre,bunlar kimlerden ve kimin taşeronluğunu yapıyorlar varın düşünün.
TEK YOL CİHAD ALAYINA NUSRA
el nusra mı ? dünyadan haberin yok galiba. bu bebek katillerini destekleyen nasıl oluyor, anlamıyorum
yuzunun nuruna kurban olurum. suphesız sen sımdı en guzel ferahlıkların ıcındesın. Peygamberın sefahatındesın.
yada kör kuyularda istersen karışmayalım allah cc. nin işine..
dualarımız sizinle Allah yar ve yardımcınız olsun.
CUMA NIN ÖFKESİ OLMAZ CUMA BAYRAMDIR.
LÜTFEN POLİSİN YETKİSİ ARTIRILSIN GEL SEN OTOBÜSU YAK KALDIRIM KİLİTTAŞINI SÖK ATMLERİN CAMINI KIR ÜLKEYİ SAVAŞ ALANINA CEVİR ONDAN SONRA SEN GİT KIZILAY MEYDANINDA POLİSE KÜFÜR ET OLMAZ BÖYLE ŞEYLER BEYLER GERÇEK TÜRKSE POLİSİNE BAŞBAKANINA SAHİP ÇIKAR SEN GİT SURİYEDE BEŞAR ESSEDE KÜFÜR ET GÖREYİM SENİ BOĞAZINA HEMEN İPİ ATARLAR SEN VAR OL BAŞBAKANIM SEN VAR POLİSİM SİZLERİ SEVİYORUM.
diktamı var bu ülkede senin çanın yanmamış herhalde insanın canı yanınca neler yapar görüyorsun o gördüklerin yarısı canı yanan daha bir çok insan var
Hafız yine ortaya çıkmış ve palavralara kaldığı yerden devam ediyor. Demokrat dediği Mursi : 1) Gelir gelmez kadınlar denize giremez diye yasa çıkardı. 2) Kız çocuklarının 9 yaşında evlenmelerini yasallaştırmaya çalıştı. 3) Eşin ölürse 8 saat daha cinsel ilişkiye girebilirsin gibi sapkınlık derecesine varan yasaları anayasaya eklemeye çalıştı. 4) Kadınların pazardan Muz alımı yasaklandı. 5) Mursi ABD vatandaşıdır.
mynet neden taraflı sın. o kız müslüman ve ihvana sempati duyuyor demen oldukca yanlış.zaten müslüman müslümanın kardeşidir.
ırakta her gün 50-60 kişi ölüyor.yobaz köpeklerin kılı kıpırdamıyor.hatta zevk aldıklarındanda eminim.burada ağlayan şerefsizlerin insanlıkla filan alakaları yok.onlar kendi geleceklerine ağlıyorlar.krallıkları yıkıldı ona üzülüyorlar hepsi.projeleri yarım kaldı.onun için bu kadar öfkeliler yobazlar.
BİR İNSAN BUNU YAPAMAZ BU DARBECİLER HAYVAN BİR GÜN GELİR BUNUN HESABİNİ VERİRLER ORASİ ONLARADAKALMAZ ALLAH BUNUN HESABİNİ SORAR ENBÜYÜK YARADAN...
Dünyanın,hemen hemen bütün ülkelerinde var yahudi piyonları.Mısırda bu katliamı yapanların çirkin yüzlerini halk hafızalarına kaydetmişlerdir.İnşallah hevesleri kursaklarında kalır.
DEMOKRASİ kahramanı BATININ RİYAKAR ve İKİYÜZLÜLÜĞÜ.batı ve amerika ASYA'ya kan ve gözyaşı ihraç etmiştir.onların demokrasisi PETROL ve DOĞAL zenginliğin SÖMÜRÜLMESİ'dir.bizdeki batı ve amerikan yandaşlarına İBRET olsun.tabi MYNET yayınlarsa.
ya kardeşim etraufı doldursan ne olcak ki.gücün varsa silahla savaşcaksın yoksa otuacaksın aşağı çok çalışacaksın güçlenmek için.bu olNLarın hepsisnin başı israildir.dikkat edin dünyayı yahudiler yönetiyo.amerika onların elinde .obama bile kukladır bence.bütün bunların amacı vadedilen toprakları almaktır.bu nasıl olur orta doğuya destekçilerini yönetici yaparsın işi bitirrisin.bugün ortadoğudaki çoğu yönetim vatan hainliği yüzünden yargılnmalıdır.bie şunu söyleyim biz gerçekten islamı yaşamadıkça hep yenilcez.yalnız gerçek islamı bilen var mı?olması lazım .
ALLAH RAHMET EYLESİN MISIRLILARIN GAZASI MÜBAREK OLSUN
eskilerde tek-tük firavun vardı şimdi etraf firavunlarla dolmuş. ALLAH (c.c)hepsinden soracaktır bunlarının hesabını..........
bu günde katliyam var beter olsunlar ordunun kazası mübarek olsun
efendiler dünyada mısırdan başka katliam yapılmıyor değilmi. peki kıçınızın dibindeki masum suriye halkını evlerinden alıp küçük çocuklar dahil kadın erkek yaşlı ihtiyar tanımadan koyun keser gibi bu insanları kesenleri görmiyen zatlar. yada sen maynet ve takipçileri körmü oldunuz da hiç oralı değilsiniz.. neden niçin o kadar duyarsızsınız suriye için ve ne olmuşsa sadece mısırda varmış gibi haber ve yorumlar var.
öenmli olan darbecileri kötülemek değil ,darbecilerden sonra gelenlerin darbecilerden beter olması kaldırdığın seyin yerine kendin girersen onu ele geçirip iktidar sarhoşu olursan ve bundan zevk ve çıkar elde edip onu bir daha bırakmamak için çeşitli eğilimlere ve baskı araçlarına tevessül edenleri kınamak...farkında olmadan duygusal yansımalar sonucunda buna istirak eden binlerce insan manipülasyon kurbanı gerisi iktidarın keyfine varıp küfeyi dolduruyor dolduran memnun...şimdi kim farkında kim küfeyi doldurmak için diğerlerini manipüle ediyor ???
Bu ölen insanların günahı onları öldüren kadar onları kışkıştanlarındırda çünkü olacaklar belli biraz daha dikkatli olmalıydı iki tarafta Müslüman Ramazanda iki tarafta meydanlarda orucunu tuttu ellerinde Kuran ama buna rağmen birbirlerini öldürdüler birileri Müslümanlığı farklı anlamaya başladı.
Diğer Haberler