Hadi canım sen de dedirten olay! Bu bebek annesiyle yaşıt doğdu

Bazen insan ne duyduklarına inanabiliyor ne de gördüklerine. İşte bu durum da tam olarak öyle...

Hadi canım sen de dedirten olay! Bu bebek annesiyle yaşıt doğdu

Amerikalı Tina Gibson 25 Kasım 1992 doğumlu.

tina

ABD'nin Tennessee eyaletinde yaşayan Gibson, 25 yıl önce dondurulmuş bir embriyoyla hamile kaldı ve bu embiryo 14 Ekim 1992 tarihinde dondurulmuştu.

tgtg

14 Ekim 92 tarihinde dondurulan embriyo 9 ay önce Gibson'un rahmine konuldu ve o bebek şu an dünyada :)

embiryo

Genç kadın embriyonun kendisiyle yaşıt olduğunu öğrenince haliyle kısa bir şok yaşamış.

large

Bebek doğduktan sonra Gibson; "Ben 25 yaşındayım, farkında mısınız? Bu embriyoyla ben en iyi arkadaşlar olabilirdik” diye belirtmiş.

bebek11

Başarılı bir hamilelik geçiren anne, bu sayede dünyaya gelen en eski embriyo rekorunu da kırmış oldu. Daha önceki rekor 20 yıllık bir embiryoya aitti.

fft99_mf8557050

Embriyo rekorunu pek önemsemeyen Tina Gibson, "“Ben sadece bir bebek istiyordum. Dünya rekoru olup olmaması umurumda değil” diyor.

Peki embriyo nasıl donduruluyor?

embriyo-dondurma

Embriyolar, koruyucu bir sıvıyla karıştırılır ve plastik veya cam ampullere aktarılır. Sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede saklanmalıdır. Çözme aşamasında ise embiryolar sıvı nitrojenden çıkarılır ve oda sıcaklığında çözünür.

freezing

Türkiye'de de embiryo dondurmak mümkün fakat saklama süresi en fazla 5 yıl. Saklanma süresini dolduran embriyolar için çiftin izni alınır, ya saklanmaya devam edilir ya da imha edilir. Embriyo konusunda her ülkenin yasal düzenlemeleri birbirinden farklıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler