HABER

Haiti'de çocuk kaçırıldığı iddiaları

Haiti'de ki yardım kuruluşları, öksüzleri çocuk tacirlerin charter uçaklarına bindirdiği iddia ediliyor.

Haiti'de büyük bir yıkıma yol açan depremden sonra ülkedeki yardım kuruluşları, öksüzleri çocuk tacirlerinden koruma mücadelesi içine girerken, tacirlerin lüks araçlarla havaalanına getirdikleri öksüz çocukları charter uçaklarına bindirdiği iddia ediliyor.

İngiliz Times gazetesinin haberinde, anne ve babasını depremde kaybettikten bir süre sonra şans eseri amcası tarafından bulunan ve başkent Port-au Prince'te yardım kuruluşu Save The Children örgütü çalışanlarının görev yaptığı Cepem kampına yerleşen 10 yaşındaki Eliassaint Ketia'nın hikayesine yer verildi.

Kampta barınan 450 aile arasında Eliassaint Ketia gibi 12 Ocaktaki depremde öksüz kalan ya da ailesini kaybeden 37 çocuk bulunuyor.

BM Çocuk Fonu UNICEF şimdiye kadar sayıları 275'i bulan "kimsesiz çocuklar" için gizli bölgelerde üç merkez kurarken, yardım kuruluşlarında çalışanlar, Port-au-Prince havaalanında bekleyen charter uçaklarına yanaşan lüks araçların çocukları bu uçaklara bindirdiklerini ifade ediyor.

Hastane, yetimhane ve evsizlerin kaldığı kampları gezen yetkililer, bu sorunla, kurdukları danışma hattı, yerel radyolardan yayınladıkları mesajlar ve kenar mahallelere gönderilen "gezici çocuk tugayları" ile mücadeleyi sürdürüyor.

Save The Children ve World Vision gibi sivil toplum kuruluşları, Haitili çocukların evlat edinilmesiyle ilgili acil bir moratoryum getirilmesini talep ederken, tacirlerin ve kötü niyetli yabancıların doktor veya gönüllü kılığında, kamplarda kalan çocukları yiyecek ve yatacak yer vaadiyle kandırdığı yönünde doğrulanmayan haberler de bulunuyor.

Yardım kuruluşları, tacirlerin çocukları, köle, hayat kadını ya da dilenci yapmak amacıyla Dominik Cumhuriyeti'ne kaçırmak için yaşanan kargaşadan faydalandığına inanırken, depremden önce bile bu amaçlarla Haiti'den her yıl 2 bin ila 3 bin çocuğun kaçırıldığı belirtiliyor.

Geri Dön