HABER

Hakim ve savcı mülakatı ertelendi

Ankara (AA)- Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, 500 adli yargı hakim ve savcı adayı alımına ilişkin mülakatın, Akademi Yönetim Kurulu üyelerinin görev sürelerinin 14 Ocak 2008'de dolacağı dikkate alınarak 4-20 Şubat 2008 tarihlerine ertelendiği bildirildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı basın-yayın organlarında, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda 5720 sayılı kanunla yapılan değişiklikten sonra "26 Haziran-6 Temmuz 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen mülakatta başarısız sayılanların telefonla mülakata çağrıldığı" yönünde haberler çıkması üzerine açıklama yapılmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, yazılı bölümü "15 Ekim 2006 tarihinde yapılan idari yargı hakim adaylığı sınavının 26 Haziran-6 Temmuz 2007 tarihleri arasında yapılan mülakatına ilişkin açılan davada, Danıştay 12. Dairesi'nin, o tarihte yürürlükte bulunan Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliği'nin Geçici 1'inci maddesinin yürütmesini durdurulduğu belirtilerek, kararın gerekçesinde özetle ilan edilen kadronun yüzde elli fazlası içinde kalanların mülakata alınması
gerektiğinin vurgulandığı" kaydedildi.

Adalet Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:"Bu karardan sonra mevzuat değişikliği gerçekleşmiş ve 4 Aralık 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5720 sayılı Kanunun Geçici 1'inci maddesinin birinci fıkrasındaki '15 Ekim 2006 tarihinde yapılan idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavında, bu kanunun 9/A maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen bir katı fazla kadro içinde kalanlardan mülakatta başarısız sayılanlar, bu kanun hükümlerine göre yeniden mülakata alınırlar. Bu şekilde çağrılanlar bakımından önceden kadro ilanı şartı aranmaz. Bunlar arasından başarılı olanların adaylığa atamaları yapılır' hükmü gereğince, ilan edilen 100 kişilik kadronun bir katı fazlası içinde yer alanlardan mülakatta başarısız olan 124 adayın 27-28 Aralık 2007 tarihlerinde mülakata tabi tutulacağı 13 Aralık 2007
tarihli internet duyurusu ve adreslere yapılan tebligat ile ilgililere bildirilmiştir. Mülakata katılacak 124 adayın dosyalarının incelenmesinde bazılarının mülakat için gerekli olan evrakını geri aldığı görülmüş, bütün adayların başvuru formunda belirttikleri numaralara telefon edilerek, söz konusu evrakı 27 Aralık 2007 tarihinden önce Bakanlığımıza teslim etmeleri istenilmiştir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön