'Halktan ciddi bir imam hatip talebi var'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı düzenlediği basın toplantısında 'Halktan ciddi bir imam hatip talebi var' dedi.

'Halktan ciddi bir imam hatip talebi var'

Avcı ayrıca, dersane öğretmenlerinin milli eğitim sistemine entegre olacağını açıkladı. Avcı, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

28 Şubat sürecinde mağdur olan öğretmenlerimiz tekrar göreve başlayabilecek. Sayıları henüz net değil. Herhangi bir şekilde o dönemde haksızlık sonucu görevinden ayrıldığını düşünen herkes başvurabilecek. Torba kanun mağdur olan öğretmenlerimizin dönmesi için altyapı oluşturdu.

LİSE KAYITLARINDA KONTENJANLAR

Kamuoyunda şöyle bir algı oluşturuluyor o yanlış: Herkesin birinci önceliği Anadolu lisesi. Ama bunu yapamayan öğrenciler zorunlu olarak meslek liseleri veya imam hatiplere gidecekler. Böyle bir şey yok. Bütün öğrencilerin birinci önceliği Anadolu liseleri değil. Meslek liseleri ve imam hatipler Anadolu liseleri kazanılamadığı için gidilen okullar değil.

"HALKTAN İMAM HATİP TALEBİ VAR"

Pek çok öğrenci ve aile için meslek liseleri ve imam hatipleri birinci tercih. Halktan ciddi bir imam hatip talebi var. Özellikle kız imam hatip okulları için bir talep var. Açık lise için de toplumdan bir talep var. Bazı aileler ancak böyle bir düzenleme içinde çocuklarını okula göndermeye razı oluyorlar.

SBS YERİNE YENİ SINAV YOK

Öğrencilerin yıl içinde girdikleri sınavları daha denetimli yaparak notların daha güvenli olmasını yapmaya çalışıyoruz. SBS yerine yeni sınavlar icat etmiyoruz. Okullarda zaten yapılmakta olan sınavların MEB’nin denetiminde yapmayı planlıyoruz.

DERSANELER NE OLACAK

Dersanelerle ilgili tartışmalar bugünün meselesi değil. “MEB Bakanı değişti, ve bakan dersanelerin kapatılmasına karar verdi” böyle bir şey yok. Sayın Başbakan da üç yıldır bunu defalarca tekrarladı. Bu bir kapatmadan ziyade bir dönüştürme diyebiliriz. Dersaneleri tek bir sınava yönelik kurumlar yerine eğitim kurumlarına dönüştürme çalışmaları var. Ocak ayında dersaneler kayıtlara başlıyorlar. Acele etmeyin açıklaması yaptığım tarihte dersaneler kayıt yapmaya başlamıştı.

Kayıt olan öğrenciler 2014 haziranına kadar devam edecekler. Dolayısıyla dersanelere kayıt olmuş öğrenciler 2014 haziranına kadar ücretlerini ödediler ve kurslarına başladılar. Dersaneler konusunda dönüştürme programının gerçekleşmesi, için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak meclis açıldıktan sonra yapılabilir. Bakanlık olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil.

Ancak o zaman dersaneler özel okla dönüşebilir. O zaman ancak 2014-2015 der yılından itibaren geçerli olur. Bize gelen talep “süre verin” şeklindeydi. Sayın Başbakan’ın ilk açıklama yaptığı günden bu yana 3 yıl geçti. Baktığınızda 4 yıllık bir süre geçmiş olacak.

Köklü kurumlar dönüşümü gerçekleştirmeye başladılar. Daha küçük kurumlar birleşerek benzer bir dönüşümü gerçekleştirebilir.

DERSANE ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİMİ SİSTEMİNE ENTEGRE OLACAK

Başka teşvikler de düşünüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları gibi. Dersanelerde çalışmakta olan öğretmenlerin milli eğitim sistemine entegre edilebilmeleri için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne öğrencileri ne velileri ne de işletmecileri mağdur etmeyecek bir sistem içinde meseleyi çözmeye çalışıyoruz

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 154 yorum
şu yaptığımız beğenileri adam gibi değerlendir mynet ben beğendiim diye oyveriyorum siz beğenmedi olarak ekliyorsunuz?bu gezi parkı olayları başladığından beri aynı.maskadınız ne ?hükümet yalakağı yapmakla bir yere varamazsınız!memleket elden gidiyor siz hala yalaklık derdindesiniz!libya,mısır,ırak,suriye körmüsünüz?orda silahı olan konuşuyor.bankadaki paralarınız,yat,katlarınız yarın sizi kurtaramıyacak 1 kurşunla biter.memlekete sahip çıkın bırakın yalaklığı!
HANGİ MEMLEKET GİDİYOR LAA BİZ DEVRALDIGIMIZDA MEMLEKETMİ VARDI SALAK
1000 tane çocuğum olsa 1 tanesini imam hatipe vermem çocuğunuzun ot beyin olmasını istiyorsanız imam hatipe verirsiniz
Geberdiğinde imamın önüne gitmeyeceğine dair vasiyet hazırla seni tebrik edelim. Kimlik ve kişiliğini net ortaya koy,zaten Allah zorlamıyorki, çok umurumuzdaydınız,yalnız mert olun inanmadığınızı açıklayın saygı duyalım,yani son pisliğinizi imam a temizletmeyin.
ben verecem
senin zaten 1000 tane çocuğun olsa o çocukların ne olduğu belirsiz olur... Bu ülke senin gibiler yüzünden bu halde..
teşekkürler beyefendi ben o ot beyinlilerdenim...eşim o ot beyinlileri yetiştiren okulda öğretmen ve çocuğumda sizin deyiminizle ot beyinli olma yolunda gidiyor..(tabii bizi 12 yıldır da ot beyinli bir başbakan yönetiyor)...
PAPAZ OKULUNNA VERDE PAPAZ YETİŞTİR
bende imam hatip mezunuyum çok şükür bize olaylara ön yargılı bakmamayı öğrettiler .ama şunu da unutmayın beyefendi insanın sözleri kalbine vurulan bir aynadır, ne varsa o yansır sizde yansıyanları yazmışsınız. teşekkür ederiz.
sktir şekilsiz herif kendiniz söylüyor kendiniz inanıyorsunuz imam mı lazım ülkeye gerici herifler sizi..
Gericilik sizin iliklerinize işlemiş zavallılar ,İslam çağlar ötesine ışık tutarken sizler zifiri karanlık dünyanızda bocalayın ve İslam öncesi cahiliye dönemi sevdasıyla yaşamaya devam edin.
sözüne dikkat et.terbiyesizliğin lüzumu yok...ailene hitap etmiyorsun...tabii siz başka alemde yaşıyorsunuz habersiz..senin beğenmediğin yüzde elli neden oy verdi.gel Anadoluya da gör bakalım millet nasıl çocuklarını gönderiyor.
islam çağlar ötesine ışık tutuyorda 11 yıldır ülkeden ne icat edildi, dinci istismarcılar sizi... biz sizden daha müslümanız, orası kesinde, sizin ne zaman yola geleceğiniz meçhul
valla yalan söylüyorsun imam hatip liselerini kimse beğenmiyor şahsen ben çocuklarımı göndermemek için çok uğraşıyorum başka yere gitsinler KESİNLİKLE oraya göndermem hatta evde otursunlar yine gitmesinler
kara bulut olup çöktünüz milletin üstüne.
siz çapulcular çökmediniz mi
NE ALAKA YA MEMLEKET YOK OLUYORMUŞ. GERİZEKALI OLMAYIN EKONOMİ GÜÇLENDİ TÜRKİYE BİR NURA OLUYOR HEY GİDİ YAVRUM HEYYYY. AKILLI OL.
işte bu fikirler fazla makarna yemenin sonuçları yavrum.....
PARDON HANGİ ÜLKEDE YAŞIYORSUN SEN EKONOMİ GÜÇLENDİ DEMİŞSİNDE :D
İSTESENİZDE İSTEMESENİZDE SİZLERİ İMAM HATİPLİLER YÖNETECEK SALAK LAİKLER SİZİN O SARHOŞ BEYNİNİZ ANCAK 10 YIL MARŞINA ÇALIŞIR SARHOŞ BUNAKLAR
kurbağa değneği yobaz kafalı arap kılı... çok konuşma siz anca 4 karınızı yönetirsiniz
çakal sahtaker müslaman bozuntusu ağzına kemik veren mi oldu yoksa ekmik mi yalamaya başladın
SEN KİMİN TOHUMU OLURDUN ACABA GERÇEKTEN MERAK ETTİM ATATÜRK OLMASAYDI. . BELKİ DE İZMİRDE DENİZE DÖKEMEDİKLERİMİZDEN KALAN BİRKAÇ ARTIĞIN TOHUMU MUSUN.. GERÇEK İMANLI İNSAN ZULME NE ZAMAN ÇANAK TUTAR. SAHTEKAR İKİYÜZLÜLER SİZİ. İMAM HATİP SİZİN İÇİN RANTA AÇILAN KAPI. ALLAHA DEĞİL.
Aptala malum olurmuş, bynsz.
sayın bakan güldürmeyin, ülkedeki herkezi müezzin yapalım bitsin en iyisi, neyimize gerek bize mühendis,avukat,doktor,ögretmen,hemşire herkez müezzin olsun bu işi çözelim en iyisi...
Haydi oradan,ciddi imam hatip lisesi talebi varmış!...
Şaka mısınız ? İmam hatiplere düşündüğümüz kadar telep olmadı diyen sizdiniz...Doğruyu söyleyin hep ki yalanları hatırlamak zorunda kalmayın,böyle rezil olmayın.. Kuş beyinli halk o lafları unutmuştur..Sizde haklısız böyle bir halka böyle bir yönetim mubah..
İYİCE SAPITTI BUNLAR...ADAMA BAK BAKAN OLMUŞ BİRDE..AYNAYA BAKSA, İNSAN İÇİNE ÇIKMAZ...GERÇİ AKEPE LİLERİN İÇİNE ÇIKIYOR...
sen kendi tipine bak
butun duz liseleri anadolu lisesine cevirip .puani yuksek tutup garibanin cocugunu okutamayanin dersanaye yollayamanin cocuguna baska secenek birakmiyorsunuzki
halkı kandır bakalım secimlerde görüşürüz bakan beyy
makarnacı şu güreşe bir doymadın gitti be kardeşim...kaç seçim geçti hep mi yenilinir..bir kez de yenin be artık ..:)
görende dicek millet imamhatipe gitmek için birbirini kesiyor,istiyor dedikleri kısmı %15 çıkmaz bile
Yalan, 500 bin öğrenci Anadolu Liselerine geçiş yaptırılmadı, İmamhatip Liseleri ile dandik Meslek Liseleri ve Açık Öğretim liseleri tercih edilmedi diye kontejanları boş kaldı. Milli eğitim bakanıda dışarıda kalan öğrencileri buralara yönlendiriyor. Anlıyacağınız boş kafalı, eğitimden uzak bir nesil yetiştirilmesi için hükümet elinden geleni yapıyor. Uyan Türkiyem uyan...
anlat bakan bry anlat BEN YALAN DİNLEMEYİ SEVERİM
sayın bakan yalancının .................................
ÖĞRETMENLERİN , EĞİTİMİN TÜM SORUNLARINI HALLETTİNİZ Bİ BU TÜR SORUNLAR KALDI. ARTIK ŞAKLABANLIK YAPMAYI , KAMUOYUNA BİR ŞEYLER YAPIYORMUŞ GİBİ GÖRÜNMEK , SIFATINIZI UNUTTURMAMAK İÇİN ŞAÇMA SAPAN AÇIKLAMALAR İLE ÇIKMAYI HEDEFLEMEYİ BIRAKIN. YEMİYOR KİMSE BUNLARI BİLESİNİZ. BU MİLLET HER YIL EĞİTİM - ÖĞRETİME BELİRSİZLİKLER VE SORUNLAR İLE GİRMEKTEN BIKTI. ADAM OLUN BİRAZ ARTIK. MAKAMINIZIN GEREĞİ ÜZERE KURUMUNUZU AZICIK GELİŞTİRECEK VE KURUM İÇİNDE HUZURU OLUŞTURACAK İŞLER İLE ÇIKIN KARŞIMIZA. SANAL İŞLER VE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRECEK İŞLER GELMEYİN. İŞ ÜRETİN , SAHTEKARLIK PEŞİNDE KOŞMAYIN.
Pes dogrusu bu kadarda yalancilik..
nerde imam hatiplere ciddi talep yaa kimi kandırıyorsunuz siz?bu ülkede zengin dindarların çocukları hep özel okullara dış ülkelere gidiyor fakir dindar vatandaşlarımızın çocuklarını talep var uydurmasıyla imam hatiplere tıkıştırın bide kız çocukları içinmiş talep sanki kızlarımızı imam yapacaklarda?adı üstünde imam ihtiyacını karşılamak için açılan okular demek imam hatip kuruluş amacı bu değil mi sayın milli eğitim bakanımız öyleyse kızlarımızda bu ülkenin dindar insanlarının çocuklarıda bırakın özel okullarda okusun yurt dışında okusun hani eğitimde fırsat eşitliği diyosunuz ya ondan işte
imam hatipden sadece imam degil koçum koç gibi başbakan çıkıyor.
belli zaten koç olduğu,hep başkaları güdüyor o yüzden..
Tabi adamlara "eğitimli insan" değil "dindar insan" lazım yoksa nasıl insanları kandıracaklar. 800 lira maaşa "böyle maaş mı olur " diyen değil "şükür" diyip sefalete boyun eğecek köleler lazım...
"Dindar insan", "kandırılmaya müsait insandır" anlamını nerden çıkarttın.Şirk dini ile tevhid dinini karıştırıyorsun. kasdettiğin şirk dini ise doğru söylüyorsun. Tevhid dininin dindarı, köle değil, kul'dur. İkisi çok farklı şeylerdir.Muvahhid bir dindar, zulme karşı, adaleti ve hakkaniyeti savunur. (Mutlaka Bkz. Ali Şeriati/Dine karşı din)
10 numara yorum olmuş pokeroc. bunlardan biriside çıkıp kardeşim yakıtta %70 vergi olurmu demedi. mazota ayda 2 sefer zam gelir ama enflasyon çıkmaz, maaşlara %3 zam gelir çok şükür derler. dindar adam cahildir, kafasına vur sussun
Eğer yalan söylemiyorsa benden adi adam yok.Bakan olmuşsun yakışmıyor.Bu kadar imamla ne yaapcağız.Ulan bu ülkeyi terk eden gelmiyorya vallahi haklılar.
tercihmi acaba yoksa sistematik şekilde buna zorluyormusunuz!!!
Yani bildiğiniz gibi deil gençler birbirini ezıyor ımap hatıp e gıdecez die Hatta gecen karsı komsunun oglu annesını kesmeye kalkmıs benı ımam hatıp e yazdırın dıe..
yalancı bızım orda cmaya kalktınız ogrencı bulamadınız sağdan soldan topladınız mılletın cocugunu yok yurt verıcez yok bedava okutucaz dıye pıslıkler.
İmam hatipleri yaygınlaştırmaları için kılıf uyduruyorlar. Kimsede öyle bir talep yok. Gelen gideni aratırmış. Ülkede 12 yılda 4tane milli eğitim bakanı değişti. Eğitim konusunda ne kadar sistemli çalıştığımızın göstergesidir.
Yahu bu akp liler sallaya sallaya bir hal oldular. Millet imam hatipten kaçırıyor bu ne diyor.
halkın talebimi ? sizin arzunuz mu? 1 yıl içerisinde kaç okulu aynı anda imam hatipe çevirdiniz doymadınız mı daha...
HAYATINIZ DİNİ KULLANIP MİLLETİ SÖMÜRMEK DUYGULARIYLA OYNAMAK ONLARI KULLANMAK YALAN DOLAN HERŞEY SİZDE AMA MANGALDA KÜL BIRAKMAMAKTA SİZDE ALLAH ISLAH ETSİN
sizin gibi bira içip sağ sola saldırmak mı
evet biliyoruz imam hatibe dönüştürülen okullar için çok büyük tepki var talep değil siz kendinizi kandırıyorsunuz zaten yeterince imam hatip okulu var
SAÇIN SAKALIN BEYAZLAMIŞ DOĞRU DÜŞÜNEMEDİĞİN ORTADA ÇEKİL EVİNE NAMAZINI KIL TABİ BİLİYORSAN GENÇ BEYİNLER GELSİN ARTIK YA DOĞRUYU GÖREN BAŞBAKAN BAŞARILI AKILLI BİRİ AMA ÇEVRESİNDEKİ ŞAKŞAKÇILAR MAALESEF BOŞ BEYİN
HERŞEYLE OYNADINIZ ONURLA ADALETLE AMA ÇOCUKLERIN GELECEĞİYLE EĞİTİMLE HERYIL SİL BAŞTAN YAPARAK OYNAMAYIN HERKESİN ÇOCUĞU SİZİNKİ GİBİ KOLEJLERE GİDEMİYOR YAZIKTIR YA
ÜLKEYİ MAHVETMEYE DEVAM EDİYORLAR İKTİDARLARI BİTECEK O ÇOCUKLAR ONDAN SONRA NE OLACAK BUKADAR CAHİLLİK OLURMU PES ARTIK DEFOLUP GİTSİNLER
Pes dogrusu bu kadarda yalancilik...
HALK DESTEKLİ DEĞİL İKTİDAR DESTEKLİ BİR SÖYLENTİ KİMSE İMAMLARA KARŞI DEĞİL AMA AYIRIMCILIĞA KARŞI.
KIZ İMAM HATİPLER NEDEN AÇILIR??BÖYLE BİR İSTEĞİN ANLAM VE AMACI NEDİR?BUNUN ÇAĞDAŞ EĞİTİMLE ÖRTÜŞEN NERESİ VAR?EĞİTİMİN KALİTESİ ARTIRILACAGINA NELERLE UGRAŞIYORSUNUZ..BİR ÇOK LİSE HER TÜRLÜ PİSLİĞİN İÇİNE BİLEREK BIRAKILMIŞTIR Kİ İMAM HATİPLERE OLAN İHTİYAÇ ORTAYA ÇIKSIN...LAF EBELİĞİ YAPILACAGINA EĞİTİMDE 12 YILDIR 4 BAKAN DEĞİŞTİREN ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDIĞINIZ EĞİTİM SİSTEMİNİ DÜZELTİN..MİLLETİN DERDİ İMAM HATİP KIZ LİSESİ DEĞİL..GÖNÜL RAHATLIĞI İLE YOLLAYACAGI NEZİH ÇAĞDAŞ AYDINLIK BİLGİ DOLU EĞİTİM KURUMLARIDIR..SERSERİLERİN KOL GEZDİĞİ EĞİTİM KURUMLARI DEĞİL..
SENİN GİBİ ÇOK BİLMİŞLER VARKEN BU MİLLETİN SIRTI YERE GELMEZ....
bekle 1976 laga luga etme..boş konuşma varsa fikrin söyle..30 yıldır eğitimin içindeyim ..sana rapor yazarım ama anlamazsın..sen sana verileni ezberle konuş yeterli sana..bu milletin sırtını 12 yıllık iktidarında görüyoruz..aklınızı ve gözünüzü açın biraz..akepeli olabilirsin eyvallah..ama her yanlışada eyvallah demeyin..
nasıl tespit ettin? hangi çalışmayla erdin bu kanıya? sizin yalanınızı seveyim ben. millet çocuğunun fen lisesine girebilmesi için herşeyini feda edecek ama fen lisesini değil imamhatip yapılmasını isteyecek. hadi ordan
imam hatipliler sizin oy deposu olarak gördüğünüz için bunu söylüyorsunuz yani çıkarınız için. ülke çıkarı sizi alakadar etmiyor.
Tipine bakan adam sanır...
Halkın talebi değil de buna açık var desek? Sonuçta bir çok imamınızı çeşitli kel alaka müdürlüklere getirmediniz mi? müze müdürü imamınız, kanal yöneticisi ilahiyatçınız filan. Ee sonuçta artık camilerde imam kalmadı müdür yapa yapa. Çocuğunun eğitimini önemseyen hiç bir aile imam hatip düşünmez. Bu ülkeye, okulların, mevcut sistemde verebildikleri bu kadar kısıtlıyken imam hatip ne verecek? Siz mevcut sistemi iyileştirmenin yollarını arayın. Kimsenin imam hatip istediği yok. Halkı kandırmaya çalışmayın. Millet uzaya gider bizimkilerin derdine bakın. bu vatan hepimizin yazık ediyorsunuz.
Diğer Haberler