HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Haluk Koç kimdir? CHP'nin TBMM Başkanı adayı Haluk Koç oldu

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, partisi tarafından TBMM Başkanlığına aday gösterildi. Haluk Koç'un TBMM Başkanlığı için başvuru dilekçesini CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel TBMM Genel Sekreterliğine sundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Haluk Koç'un adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu göreve gelmesi durumunda, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bir uzlaşma zemininin, partiler arası diyalog kültürünün gelişmesine katkı sağlayacak bir adım olacağını düşünüyoruz." ifadelerin

Haluk Koç kimdir? CHP'nin TBMM Başkanı adayı Haluk Koç oldu

CHP'nin TBMM Başkanlığı için adayı CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç oldu. Haluk Koç'un TBMM Başkanlığı için başvuru dilekçesini CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, TBMM Genel Sekreterliğine sundu. CHP Grup Başkanvekillerinden Engin Özkoç ise Sakarya'da meydana gelen patlamanın ardından bölgeye gittiği için bu sürece dahil olamadı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Haluk Koç'un partiler arası diyalog kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Haluk Koç kimdir?

Aslen Samsunlu bir aile olan Zeki ve Nezahat çiftinin çocukları olan Haluk Koç, 3 Ekim 1954 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1973 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olan Haluk Koç, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Buradan dereceyle mezun olan Haluk Koç, İç Hastalıklar Uzmanı oldu. İç Hastalıkları Uzmanlığını ve Hematoloji Yan Dal Uzmanlığını, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ile Hematoloji Bilim Dalı'nda tamamladı.

1990'da doçent, 1996'da ise profesör olan Haluk Koç, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreterliği ve Kemik İliği Transplantasyonu Alt Grup Başkanlığı görevlerini yürüttü. Avrupa Kan ve Kemik İliği Transplantasyonu Kongre Başkanlığı yaptı. Yurt içi ve yurt dışında, 200'ün üzerinde makalesi yayınlanmıştır.

İlk olarak 2002 Türkiye genel seçimlerinde aday olan Haluk Koç, CHP Samsun Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 2007 ve 2011 seçimlerinde yine CHP Samsun Milletvekili olarak seçilen Haluk Koç, Haziran 2015 ve Kasım 2015 tarihli seçimlerde Ankara 2. bölgeden aday gösterildi. Koç, 22. dönemde TBMM Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi, 23. dönem’de ise TBMM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi oldu.

22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçilmesi ile dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı. Fakat 3 Kasım 2010 tarihinde bu görevinden ayrılan Koç, 30 Temmuz 2012 tarihinden itibaren CHP yönetiminde Kamu Politikalarından sorumlu Genel Başkan yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerine atandı. Parti Sözcülüğü görevini 24 Ocak 2015 tarihinde Selin Sayek Böke'e devretti. Günümüzde halen Parti İdari ve Mali İşlerden sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Haluk Koç evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler