KADIN

Hamilelik dönemindeki bulantı ve kusmanın sebepleri nelerdir?

Hamileliğin en büyük sıkıntılarından bir tanesi, özellikle ilk 3 ayda olan bulantı ve kusmalardır. Bunun temel sebebi bilinmemektedir. Ancak genellikle gebelik hormonunun yükselmesiyle birlikte olmaktadır. Kalıtsal bir özelliği de vardır.

Mide bulantısı kesinlikle rahatsız edici bir his olsa da, iyi haber, size veya bebeğinize zararlı olmaması ve genellikle sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olarak algılanmasıdır. Mide bulantısı, sabah bulantısı olarak adlandırılan yaygın endişenin önemli bir parçasıdır.

HAMİLELİKTE BULANTININ NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Hamilelikte bulantının nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, koryonik gonadotropin (HCG) hormonunun üretimiyle bağlantılı görünmektedir. Genellikle hamilelik hormonu olarak anılan bu, döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştıktan sonra vücudun üretmeye başladığı hormondur. Yine, mide bulantısına nasıl katkıda bulunduğu bilinmemektedir, ancak ikisi de aynı anda zirve yaptıkları için, açık bir bağlantıya sahip oldukları varsayılır.

Östrojen, hamileliğin erken döneminde yükselen ve mide bulantısına katkıda bulunabilecek başka bir hormondur. Hamilelikteki değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken hassas bir mide daha da kötüleştirilebilir. Stres veya yorgunluğun vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olarak mide bulantısı ve kusmaya neden olduğu ileri sürülür.

Mide bulantısı tipik olarak gebeliğin dört ila sekiz haftasında başlar ve 13 ila 14 hafta arasında azalması beklenir. Ancak daha erken başlayabilir ve daha uzun sürebilir

HAMİLELERİN YÜZDE 70 KADARI BULANTI YAŞIYOR

Hamilelik sırasında mide bulantısı, genellikle kadınların bildirdiği semptomlardan en çok şikayet edilenlerden biridir. Hamile annelerin yüzde 70 kadarı, erken hamilelik sırasında bir noktada mide bulantısı yaşar. Sadece gebeliğin erken belirtilerinden biri olduğu bilinmekle kalmaz, aynı zamanda ilk üç aylık dönem boyunca ve bazen daha da uzun süren bir semptomdur.

NORMAL BİR DURUM ANCAK ŞİDDETLİYSE TAKİP EDİLMESİ GEREKİR

Pek çok gebede normal kabul edilmektedir, hatta gebeliğin ilk belirtilerinden bir tanesi olarak da ünlenmiştir. Ancak insan bir noktada beslenmeyecek hale gelirse, ciddi bir sağlık sorunu olmakta, gerekirse kişileri hastahaneye yatırarak serum ve bazı vitamin tedavileri vermekteyiz.

Annenin sosyal hayatı çok etkilenmemişse, genellikle çok hafif bir diyetle geçirilmeye çalışılır. Gerekirse bazı özel ilaçlar da kullanılabilir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön