KADIN

Hamilelikte 17. hafta

Hamilelikte 17. hafta

17 haftalık hamilesiniz - sadece 161 gününüz kaldı!

Bebeğiniz şimdi 140 gram ağırlığında, ve baştan poposuna kadar 12 cm uzunluğunda — yaklaşık olarak büyük bir soğan büyüklüğünde. Onu plasentaya bağlayan göbek bağı giderek kalınlaşıyor ve güçleniyor. Bebeğiniz eklemlerini ve iskeletini hareket ettirebiliyor ve şimdiye kadar lastiksi bir kıkırdak halinde olan iskeleti sertleşerek kemiğe dönüşüyor. Bunların bazıları doğduktan yıllar sonra bile kıkırdak olarak kalmaya devam edecek. Yeni doğmuş bir bebeğin iskeletinin 300 parçası vardır (kemik ve kıkırdak toplamı). Çocuğunuz büyüdükçe, bu parçaların bazıları sertleşir ve kaynaşır. Bebeğiniz yetişkinliğe eriştiğinde sadece 206 kemiği kalmış olacak.

Hamileliğin 17. Haftasında Vücudunuz

Vücudunuzun ön bölümünde ve dışarıya doğru daha fazla ağırlık oldukça, yürürken kendinizi biraz dengesiz hissedebilirsiniz. Yüksek topuklu ayakkabılarınızı bir kenara koyun ve düşme riskini azaltmak için alçak topuklu ayakkabılar giyin. Göbeğinizi farkında olmadan okşamaya ve ovmaya başladınız mı? Bu hareket hamile kadınlar arasında oldukça yaygındır ve bir çeşit duygusal yakınlığı ve korumacılığı gösterir. Karın bölgenizdeki bir sarsıntı sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Midenize zarar verebilecek her türlü aktivite ve spordan kaçının (tenis gibi bir oyundaki uçan toplar bile tehlikeli olabilir) ve her zaman araba kullanırken emniyet kemerinizi bağlayın. Maksimum koruma için emniyet kemerinin kucak kısmını göbeğinizin altında ve kalçanız boyunca vücudunuza oturan bir şekilde tutun.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Cilt kaşıntısı

Deriniz gerilmeye başladığı için göğüsleriniz ve göbeğiniz kaşınabilir. Bu durumu hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:
• Ilık su – sıcak değil ile banyo yapmak.
• Hafif nemlendiricili bir sabun kullanmak.
• Banyo veya duştan sonra cildiniz hala nemliyken bir nemlendirici ürün kullanmak.
• Göbeğinizin altından destek olacak bir büzgü ipi olan bir iç çamaşırı giymek (göbeğinizi kaplayan külotlar cildinizi tahriş edebilir.)