'Hamilton egosunun kurbanı'

Renault takım patronu Flavio Briatore, Lewis Hamilton'ın geçtiğimiz sezon çifte dünya şampiyonu takım arkadaşının tecrübesinden faydalanma fırsa tını geri teptiğini ve egosunu tatmin etme uğruna şampiyonluğu kaçırdığını ileri sürdü.

Briatore, "Hamilton'ın yeni şeyler öğrenmek için çok güzel bir fırsatı vardı. Özellikle F1'de ilk kez yarışacaksanız, böyle fırsatlara ihtiyacınız olur. Fernando gibi çok özel biriyle birlikte sürme şansın vardı" dedi.

The Guardian gazet esine demeç veren Briatore, "Hamilton çok genç ve kabiliyetli bir pilot, ancak bu fırsatı kaçırdı. Bir çaylak olarak takım için çalışmak zorundasınız. Takım, gördüğünüz o iki aracı piste çıkarmak için birlikte çalışan bin kişiden oluşuyor. Dolayısıyla sadece kendi egonuzu tatmin yoluna gitmeyip, arkanızdaki bu insanlara da saygı göstermeniz gerekir" dedi.

Şampiyonluğu kaybetmenin McLaren çalışanları için bir aşağılama olduğun ileri süren Briatore, "McLaren personeli adına üzülüyorum. McLaren için, sürücüler klasma nında şampiyon olmak önemliydi fakat bu fırsatı kaçırdılar" diye konuştu.

McLaren yönetimini de eleştiren Briatore, "Takımınızda bir dünya şampiyonu olmasını istediğinizde, Fernando'yu Renault'dan uzaklaştırmak için mücadele veriyorsunuz. Fakat sonunda aranıza aldığınızda da onu korumanız gerek" dedi.

McLaren'ın geçtiğimiz yıl açık&c cedil;a Hamilton'ı desteklediğini savunan Briatore, "Evet, Lewis bu takımda doğdu, 10 yıldır bu takımla birlikte ve sonuçta normal bir durum. Ancak anormal olan, Hamilton'ı pol pozisyonunda gördüğünüzde takımdaki herkesin çılgına dönmesi. Fernando polde olunca ise, insanlar sadece böyle (kibarca alkışlıyor) yapıyor" dedi.

TurkiyeF1.Com